Do 2030 roku staniemy się cyborgami?

Ray Kurzweil uważa, że ​​do 2030 roku wszyscy będziemy cyborgami z podłączonym mózgiem do internetu.

Humanoid

Wyobraź sobie, że masz dostęp do Wikipedii w momencie gdy myślisz. Teraz brzmi to jak science fiction, ale inżynier Google’a i futurysta Ray Kurzweil uważa, że stanie się to ​​rzeczywistością już za kilkanaście lat.

Na konferencji Exponential Finance, która odbyła się 3 czerwca w Nowym Jorku, Kurzweil przepowiedział, że ludzie staną się humanoidami (cyborgami) do 2030 roku, zgodnie z CNNMoney.

Nasze myślenie to będzie hybryda biologicznego i niebiologicznego myślenia (…) Będziemy stopniowo łączyć się z technologią. Moim zdaniem jest to częścią natury ludzkiej – przekraczanie naszych ograniczeń – powiedział Kurzweil.

Wirtualny mózg, zobacz wideo, na którym Kurzweil opowiada o mózgach w chmurze: Your Brain In the Cloud.

Nanotechnologia, nanoboty, nano DNA

nano DNA

Kurzweil przewiduje, że w ciągu zaledwie 15 lat będziemy mogli wybierać, czy stać się pół człowiekiem i pół komputerem. Przy pomocy maleńkich nanobotów wykonane z naszego DNA, nasz umysł będzie w stanie połączyć się na przykład z chmurą internetową. Nanoboty DNA (tak, istnieją takie rzeczy), w przeciwieństwie do tradycyjnego sprzętu, nie powinny być odrzucane przez system odpornościowy ludzkiego organizmu, ponieważ wykonane zostały z cząsteczek biologicznych. Naukowcy już zaczęli używać ich do namierzania i niszczenia komórek nowotworowych, oraz do przechowywania danych.

Ray Kurzweil uważa, że ta ​​technologia może służyć do wysyłania e-maili i filmów bezpośrednio z naszego mózgu, a nawet pozwoli na tworzenie kopii zapasowej naszych myśli i wspomnień!

Za dwadzieścia lat, będziemy mieli nanoboty, ponieważ ogólny trend zmierza gwałtownie do jeszcze większej miniaturyzacji technologii. (wypowiedź Kurzweila z Ted talk z 2014 roku, podczas którego mówił o znaczeniu pozafizycznych ograniczeniach naszego mózgu) (…) Nanoboty będą implantowane do naszego mózgu przez naczynia włosowate i w efekcie będą łączyć się naszą korę mózgową z wirtualną chmurą.

Cyborg - humanoid

Hm… Ale czy naprawdę jest to możliwe?

Prognozy Kurzweila budzą sporo kontrowersji i zastrzeżeń. Nawet jeśli jest to możliwe, że nasze umysły całkowicie połączą się z internetem, pojawiają się takie kwestie jak etyka, kwestie bezpieczeństwa. Wyobrażacie się, że ktoś włamał się wgłąb Waszego umysłu? Tego typu rozwiązanie dawałoby takie możliwości. Na przykład niebezpieczny wirus komputerowy lub hacker kradnie nasze wspomnienia lub uszkadza nasze myśli? Brrr… Takie rozwiązanie mogłoby sprawić, że ludzie przestaną ćwiczyć swoją pamięć. Do czego mogłoby to doprowadzić? Mielibyśmy bezmyślne pokolenia, czy superinteligentne komórki społeczne, które można zaprogramować lub odpowiednio zmanipulować za pomocą technologii?

Czy potencjalne korzyści warte są różnego typu ryzyk? Kurzweil uważa, że tak: Jak pisałem 20 lat temu, technologia jest mieczem obosiecznym (…) Ogień ciągle daje nam ciepło i pozwala ugotować pyszne potrawy, ale jednocześnie potrafi spalić nasze domy. Każda technologia niesie za sobą pewne korzyści i niebezpieczeństwa.

Czy technologicznie jest to możliwe?

Pomimo, że technologia rozwija się wykładniczo, to mało prawdopodobne jest, aby w najbliższej przyszłości było możliwe podłączenie naszych mózgów do internetu. Naukowcy ostrzegają, że mamy zaledwie powierzchowną wiedze na temat tego jak działa umysł. A teoria, że moglibyśmy podłączyć złożone komputery do naszego mózgu, aby przechowywać nasze myśli w chmurze, jest fundamentalnie błędna.

Połączenia nerwowe - mózg

Teorie takie jak Kurzweila są sprzeczne z biologią – twierdzi Robert Breezing, autor „Psychotherapy of Character” w Psychology Today. To zawsze prowadzi do magicznego myślenia i fałszywych przekonań. Kurzweil popełnia ten sam błąd, uważając, że może ożywić martwych. Tak się nie stanie. To jest anty-fantazja biologiczna.

Czyli jednak nie będziemy łączyć się z internetem bezpośrednio z mózgu?

Kurzweil już wcześniej dokonał kilku prognoz, które się sprawdziły – jak twierdzi w 86%. Już kiedyś przewidział maszynę, która pokona człowieka w grze w szachy i tak stało się w 1996 roku. Somojeżdżący samochód to kolejna wizja Kurzweila i wygląda na to, że do 2020 roku będziemy wożeni przez inteligentne samochody: Samojeżdżący samochód Google wyjedzie na ulicę.

Jeśli optymizm Kurzweila w sprawie podłączenia naszych mózgów do internetu okaże się jednak kiedyś możliwe, zawsze pozostają kwestie etyczne, których możemy nie chcieć przekraczać.

Kim jest Ray Kurzweil?

Ray Kurzweil - 2015

Raymond „Ray” Kurzweil, urodził się 12 lutego 1948 roku. Jest naukowcem, pisarzem, futurologiem, propagatorem idei transhumanizmu, pionierem w dziedzinie OCR (Optical Character Recognition), syntezy mowy, rozpoznawania mowy i elektronicznych instrumentów klawiszowych. Jest autorem książek na temat zdrowia, sztucznej inteligencji, technologicznej osobliwości i transhumanizmu. W 2006 wraz z założycielem PayPal Peterem Thielem zorganizował konferencję Singularity Summit, która odbywa się co roku. Konferencja ma na celu przybliżenie ludziom możliwości rozwijających się technologii. W 2009 r. wraz z NASA i Google stworzył wydział futurologii na Singularity University w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, który cechować mają interdyscyplinarność kształcenia i przygotowanie ludzkości na przyśpieszoną zmianę technologiczną (na pojawienie się osobliwości) W 2011 zajął 30. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych ludzi świata przeprowadzonym przez tygodnik TIME. (źródło: Wikipedia)

źródło: CNNMoney – Ray Kurzweil: Humans will be hybrids by 2030, Business Insider – Ray Kurzweil thinks we’ll all be cyborgs by 2030