C.H.I.P. – najtańszy komputer na świecie?

Przenośny minikomputer C.H.I.P. to prawdopodobnie najtańszy komputer na świecie za jedyne 9 dolarów.

CHIP - komputer za 9 dolarów

Kampania komputera CHIP (C.H.I.P.) na Kickstarterze już dawno przebiła założoną kwotę 50 tys. dolarów na wsparcie projektu i w momencie pisania tego artykułu kwota na koncie zbliżała się do 500 000 dolarów.

Czym jest minikomputer CHIP?

Podobnie jak Raspberry Pi, minikomputer CHIP jest w pełni funkcjonalny. W małych rozmiarach płytce twórcy zmieścili procesor 1 GHz, 512 MB pamięci RAM i 4 GB pamięci na przechowywanie danych. Całość może działać pod lekkim Linuksem.

Jeszcze bardziej imponujące jest to, że ten miniaturowy komputer posiada na pokładzie łączność Wi-Fi i Bluetooth. C.H.I.P. to urządzenie z rodzaju DIY (z ang. Do It Yourself) będący ciekawym komponentem dla majsterkowiczów, ale także dla niedoświadczonych użytkowników, którzy mogą za pomocą kabla HDMI podłączyć komputer do dowolnego monitora, lub dokupić przenośny moduł C.H.I.P.

Specyfikacja komputera C.H.I.P. Specyfikacja komputera C.H.I.P.

Ten bardzo tani komputer ogólnego przeznaczenia to rozwiązanie dla osób, które nie mają dużych wymagań – chodzi głównie o gry. Za 9 dolarów, czyli niecałe 33 zł można mieć zapasowy komputer, który połączy się z internetem przez Wi-Fi.

Cena minikomputera C.H.I.P

Jeśli chcemy dokupić adapter VGA lub HDMI musimy dopłacić trochę więcej (odpowiedni 19$ lub 24$), co w ogólnym rachunku daje równie niewiele – ok. 120 zł.

Jednak moduł PocketC.H.I.P. (PocketCHIP) jest naprawdę imponujący. Podstawową uniwersalną płytkę za 9 dolarów możemy zamienić w mobilny komputer. Wystarczy umieścić C.H.I.P. w urządzeniu PocketC.H.I.P. z wbudowaną baterią, miniklawiaturą i 4,3-calowym ekranem dotykowym. Oczywiście smartfony i tablety są bardziej wydajne i lepszej jakości, ale za 49 dolarów możecie mieć mega GameBoya :-)

PocketC.H.I.P. za 49$

Specyfikacja urządzenia PocketC.H.I.P.

  • bateria 3000 mAH
  • wyświetlacz: 4.3″ 470px x 272px screen w/ resistive touch
  • klawiatura: Full Super-Clicky QWERTY keyboard
  • w pełni opensource’owe oprogramowanie
  • slot na płytkę minikomputera C.H.I.P.

PocketC.H.I.P. - wejście na kartę C.H.I.P.

Zobacz prezentację urządzenia CHIP na poniższym wideo:

Built for work, play, and everything in between! (•◡•)/

źródło: Kickstarter – CHIP – The World’s First Nine Dollar Computer, engadget/TechCrunch