Project Loon – internet z nieba od Google’a

Google rozpoczęło pilotażowy projekt pod nazwą Project Loon for all, czyli internet z balonów dla wszystkich.

Project Loon Google

Google planuje dziennie wypuszczać 20 balonów, w ramach projektu Loon (Project Loon). Na razie programem pilotażowym objęte zostaną tereny Australii, gdzie Google wraz z lokalną firmą telekomunikacyjną Telstra prowadzi zaawansowane prace projektowe.

Czym jest Project Loon od Google’a?

Projekt Loon po raz pierwszy na poważnie rozpoczął się w czerwcu 2013 roku, kiedy to wypuszczono na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii trzydzieści balonów z internetem bezprzewodowym dla niewielkiej grupy miejscowych testerów. Test pilotażowy został rozszerzony o większą grupę ludzi na większym obszarze. Patrząc w przyszłość, Project Loon będzie nadal intensywnie rozwijany, aby utworzyć, składający się z sieci balonów, pierścień nieprzerwanej łączności internetowej na południowych szerokościach geograficznych naszego globu.

Project Loon - balony z internetem bezprzewodowym

Ideą projektu Loon jest pokrycie powierzchni Ziemii siecią balonów, dzięki którym internet bezprzewodowy będzie dostępny w każdym miejscu na świecie, szczególnie w miejscach, gdzie trudno o dostęp do internetu mobilnego. Google planuje stworzyć tylko technologię, która będzie udostępniana partnerom telekomunikacyjnym.

Introducing Project Loon

Jak to działa?

Napełnienie balonu trwa około pięciu minut i na razie jest to nałatwiejsza czynność w ramach projektu :) Balony Google’a wypuszczane są w stratosferę, czyli dwa razy wyżej niż latają samoloty. Panują tam bardzo zmienne prądy powietrza, które są jednym z największych przeszkód projektu. Stamtąd balony wysyłać mają sygnał internetu do urządzeń mobilnych. Pomimo tak dużej odległości odbiór fal nie stanowi dużego problemu. Największym wyzwaniem jest właśnie utrzymanie balonów w ściśle określonej sieci teleinformatycznej. Obecnie firmie udaje się utrzymać balony w powietrzuod 100 do 130 dni.

Project Loon: The technology

Google informuje również, że czyni postępy w nawigacji swoimi balonami dzięki tysiącom symulacji trajektorii. Na przykład, jeden z balonów po przebyciu 9 tys. kilometrów wylądował ok. 1,5 km od docelowego miejsca lądowania.

Projekt Loon od Google

Więcej o Loon przeczytacie na oficjalnych stronach projektu: google.com/loon

źródło: Google – Project Loon