10 ciekawych firm założonych przez byłych pracowników Apple’a

Niedaleko pada jabłko od jabłoni – tak też można powiedzieć o byłych pracownikach firmy z Cupertino. Ponieważ jabłka są teraz w modzie (sic!), zobaczcie dziesięć firm założonych przez byłych pracowników Apple’a.

Jabłka, Apple

Pracownicy, którzy niegdyś pracowali w Apple, zakładają własne firmy i przedsięwzięcia, które są bardzo kreatywne i udane. Poniżej znajdziecie dziesięć firm, które założyli byli pracownicy zatrudnieni w firmie z Cupertino.

Nawet Steve Jobs opuszczając w 1985 roku Apple’a założył firmę NeXT i Pixar. Poniżej możecie przeczytać o dziesięciu najsłynniejszych spinn offach, które powstały z inicjatywy kreatywnych pracowników firmy Apple. Jak można się spodziewać są w mniejszym lub większym stopniu powiązane z nowoczesną technologią, mobile’em, czy aplikacjami mobilnymi.

Spin off – przedsiębiorstwo powstałe poprzez wydzielenie się z jednostki macierzystej, którego celem jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. Jest to element przedsiębiorczości akademickiej. (źródło: Wikipedia)

1. Stir i The Stir Kinetic Desk

Stir

Chcielibyśmy żyć w świecie zaprojektowanym przez Jony Ive’a, ale nasze obolałe plecy i wyciągnięte szyje mogą odpocząć tylko przy pięknym i wygodnym biurku z MacBookiem.  JP Labrosse, który był członkiem zespołu pracującego nad iPodem, usłyszał nasze wołania i założył Stir Works. Firmę, która zaprojektowała eleganckie zmotoryzowane biurko, które sterowane jes przez ekran dotykowy, ma optymalną wysokość i wbudowaną stację dokującą dla gadżetów.  Poniżej możecie zobaczyć, na czym polega The Stir Kinetic Desk.

stirworks.com

Stir Kinetic Desk – How It Works

2. SITU

SITU

Situ to inteligentna waga, która łączy się przez Bluetootha z iPadem. Michael Grothaus – pracownik Apple’a, który walczył z nadwagą od wczesnych lat młodości, wpadł na pomysł stworzenia takiej wagi podczas obiadu w Caffè Mac. Waga oblicza dokładną zawartość odżywczą dla każdego produktu, który na nim umieścimy. Dzięki temu, możemy sprawdzić między innymi zawartość tłuszczu i kalorii w ważonym produkcie spożywczym. Waga jest bardzo estetyczna, a jej minimalistyczny design pasuje do każdej kuchni. Zobaczcie sami.

situscale.com

Introducing SITU – the smart nutrition food scale anyone can use

3. Path

Path

Droga do sukcesu aplikacji mobilnej Path (sieci społecznościowe) jest wybrukowana dobrymi intencjami i kilkoma porażkami. Została założona przez Dave’a Morina, który rozpoczął karierę w dziale marketingu Apple’a. Aplikacja serwisu społecznościowego Path służy do publikowania zdjęć, czy wymiany wiadomości. Jest dobrze zaprojektowana, a liczba znajomych nie może przekroczyć 150 osób, dzięki czemu nie ma przypadkowych kontaktów.  Twórcom przyświecała teza Robina Dunbarana temat ludzkiego umysłu, który nie jest w stanie zapamiętać więcej niż 150 związków między ludźmi.

4. CENTR

CENTR CAMERA

CENTRCAMERA to malutka interaktywna panoramiczna kamera wideo, która wygląda jak karuzela do slajdów i w dodatku mieści się w dłoni. CENTR pochodzi z San Francisko i jest dziełem Paula Alioshina, który był odpowiedzialny za zaprojektowanie kamery w Apple oraz Billa Banta, który pracował między innymi w dziale operacji i łańcucha dostaw w firmie z Cupertino.

centrcam.com

CENTR Camera – How it Works

5. Inkling

Inkling

Założony przez Matta MacInnisa w 2009 roku Inkling platforma cyfrowa przeznaczona do publikowania w chmurze, dla wydawców chcących rozpowszechniać multimedialne treści. Inkling zaczął od przekształcenia tradycyjnych materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki do wersji  interaktywnych. Inkling jest partnerem wiodących wydawców takich jak McGraw-Hill i Pearson. Inkling przekształca drukowane, tradycyjne podręczniki do wydań interaktywnych. W takich książkach znajdują się filmy, testy sprawdzające, interaktywne grafiki i możliwość przeszukiwania zawartości. Inkling ściśle współpracuje z trzema największymi wydawcami na świecie.

inkling.com

Create and share inspiring content with Inkling

6. Nest Labs

Nest Labs

Jeden z ojców iPoda, Tony Fadell, zajął się tematyką inteligentnych domów. Sterowane za pomocą smartfona estetyczne termostaty i alarmy przeciwpożarowe spotkały z dużym zainteresowaniem między innymi Google’a, który na początku tego roku zaoferował  3,2 miliarda dolarów za zakup Nest Labs.

nest.com

Meet the Nest Learning Thermostat

7. Flibboard

Flipboard

Flipboard to ciesząca się dużą popularnością aplikacja mobilna, która była jedną z pierwszych, która agregowała w jednej aplikacji wiele serwisów internetowych i społecznościowych. A wszytsko w postaci estetycznie prezentującego się cyfrowego magazynu. Dla niektórych jest to główna aplikacja do przeglądania Facebooka, Twittera czy blogów internetowych. Powstała w 2010, a za jej debiut odpowiada między innymi Evan Doll – inżynier iPhone’a w Apple.

8. Cooliris

Cooliris

Cooliris to aplikacja mobilna, która  pozwala udostępniać i przeglądać zdjęcia z wielu źródeł. Austin Shoemaker,który był inżynierem w zespole programu iPhoto jest założycielem Cooliris.  Aplikacja pozwala przeglądać zdjęcie z bardzo wielu popularnych serwisów społecznościowych i źródeł zdjęć: z Facebooka, Flickra, Picassy, Google+, Twittera, Instagrama i wielu innych.

cooliris.com

9. ClioneLaps i Loop Pulse

Loop Pulse

ClioneLabs zostało założona przez Thomasa Puna, który spędził sześć lat w Apple. Pierwszy produkt o nazwie Loop Puls zamierza wykorzystać potencjał iBeacon, i ma za zadanie zbierać i analizować dane behawioralne klientów sklepów. Specjalne sygnalizatory rozmieszczone w sklepie współpracują zarówno z iOS-em jak i urządzeniami z Androidem.

looppulse.com

10. Inspirato

Inspirato

Luxe Resort Inspirato oferuje miejsca do odpoczynku w Grand Cayman, stylowych rezydencjach z widokiem na góry w Vail i willach z prywatnym basenem na klifach w Kostaryce. Współzałożycielem Inspirato jest Brad Handler kiedyś specjalista ds. przeglądów technicznych w Apple.

inspirato.com

Inspirato Manifesto

źródło: Cult of Mac: The 10 coolest companies founded by ex-Apple employees