Soofa – ławka z ładowarką urządzeń mobilnych

Soofa to ciekawy, istniejący już projekt ławki z ładowarką zasilaną energią słoneczną.

Soofa - urban hub

Czym jest Soofa?

Soofa to projekt stworzony przez trzy kobiety (twórczynie są na powyższym zdjęciu). Ławki z wbudowaną ładowarką, która zasilana jest energią słoneczną rozmieszczone w Bostonie i okolicach. Z urządzenia mogą korzystać wszyscy, którzy na niej usiądą, bez dodatkowych opłat.

Twórczynie, które stoją za tym miejskim meblem dzielą jedną wizję: chcą zintegrować ludzi i nowoczesne technologie w ich mieście, przy zachowaniu ochrony środowiska. Ten inteligentny miejski mebel ma na celu ułatwić życie obywatelom, a przy tym rozpocząć nowe doświadczenia społeczne. Wyjdźcie z domu ze swoimi urządzeniami i usiądźcie na ławce zasilanej energią słoneczną.

Soofa - inteligentny mebel miejski z ładowarką urządzeń mobilnych
Soofa – inteligentny mebel miejski z ładowarką urządzeń mobilnych

Zintegrowany komputer ławki zbiera również informacje na temat jakości powietrza i poziomu hałasu z lokalizacji, w których się znajdują ławki.

Ławki zapewnią mieszkańcom miasta energii słoneczną do naładowania swoich urządzeń mobilnych w parkach, na placach zabaw i boiskach sportowych. Pierwsze jednostki są finansowane przez Cisco i są zlokalizowane w Bostonie i okolicach.

Lokalizacje inteligentnych ławek Soofa

Soofa - lokalizacje
Soofa – lokalizacje

Każda ławka od  Soofa ma swoje imię. Hedy – została odsłonięta w Białym Domu 18 czerwca tego roku. Jedna z twórczyń i projektantka inteligentnych mebli miejskich – Jutta Friedrichs mówi, że dzięki ławkom chcą reaktywować miasto i utworzyć nowe wspólne miejsca spotkań z innymi ludźmi; Soofa mają działać jak magnesy, które przyciągną zdygitalizowanych ludzi, aby mogli cieszyć się światem na zewnątrz, a przy okazji korzystać ze swoich ulubionych urządzeń mobilnych. Soofa dostarczą energii na długi czas, więc czytanie wiadomości, oglądanie wideo, czy granie w gry nie będzie już straszyć wizją rozładowanej baterii :]

Zespół planuje rozszerzyć sieć ławek Soofa, budując inteligentne infrastruktury energetyczne, które będą zarazem
zbierać dane miejskie, informując obywateli o ich środowisku. Soofa jest pierwszym krokiem do inteligentnych miejskich mebli. Możliwości dostosowania miasta dla generacji telefonu są nieograniczone.

Kibicujemy i czekamy aż takie ławeczki staną u nas w parkach!

źródło: soofa.co