CarPlay od Apple’a dla samochodów

Apple zaprezentowało CarPlay – nowy bezpieczniejszy sposób korzystania z iPhone’a w samochodzie.

CarPlay

Tak jak oczekiwano, Apple zaprezentowało wczoraj specjalną usługę iOS dla samochodów na Geneva Motor Show. Oficjalna nazwa usługi to CarPlay i przedstawiany jest jako bardziej inteligentny, bezpieczniejszy i bardziej zabawny sposób korzystania z telefonu iPhone podczas jazdy w samochodem.

Według komunikatu prasowego Apple’a, CarPlay będzie działać dokładnie tak, jak wszyscy do tej pory się domyślali. Użytkownicy będą  mogli kontrolować telefon poprzez natywny interfejs swojego samochodu, lub aktywując Siri za pomocą przycisku sterowania głosowego na kierownicy.

CarPlay

Po podłączeniu iPhone’a do CarPlay we wspieranym pojeździe, użytkownik będzie mógł łatwo uzyskać dostęp do kontaktów, nawiązywać i odbierać połączenia i słuchać wiadomości głosowych. Będzie również możliwość dyktowania odpowiedzi na wiadomości.

Dodatkowo nowy system umożliwia użytkownikom dostęp do wielu innych aplikacji, w tym map, podcastów, iTunesa i audiobooków. System obsługuje również muzykę z aplikacji innych firm (np. Spotify, Pandora, itp.) oraz transmisji sportowych.

CarPlay zadebiutuje w samochodach Ferrari, Mercedes-BENZE i Volvo, będzie dostępny w autach kilku innych producentów ale w późniejszym czasie. Apple wspomina o BMW, Fordzie, GM, Jaguarze Land Roverze i wielu innych markach.

Apple informuje, że CarPlay będzie dostępny jako aktualizacja iOS-a 7, ale nie wspomina o wersji oprogramowania sprzętowego lub ramach czasowe pojawienia się aktualizacji z CarPlay. Spekuluje się, że iOS 7.1 – obecnie w 5. beta udostępniona zostanie w połowie marca.

Z informacji prasowej Apple’a:

Dziś w Genewie, 3 marca 2014 firma Apple ® ogłosiła, że czołowi producenci samochodów udostępnią w swoich samochodach CarPlay, mądrzejszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjemny sposób używania telefonu iPhone ® w samochodzie. Nowy system daje użytkownikom iPhone’a niezwykle intuicyjny sposób nawiązywania połączeń, korzystania z map i nawigacji, słuchania muzyki i dostępu do wiadomości. Użytkownicy będą mogli z łatwością kontrolować CarPlay przez natywny interfejs samochodu lub po prostu przez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku sterowania głosem na kierownicy, aby uruchomić Siri ®.

„CarPlay został zaprojektowany od podstaw, aby zapewnić kierowcom niesamowite doświadczenie podczas używanie swojego telefonu iPhone w samochodzie” powiedział Greg Joswiak, wiceprezes Apple ds marketingu iPhone’a i iOS-a. „Użytkownicy iPhone’a zawsze chcą mieć zawartość swojego telefonu w zasięgu ręki, kierowcy a CarPlay pozwala używać iPhone’a w samochodzie. Mamy niesamowity skład partnerów wśród producentów aut, którzy chcą wdrożyć CarPlay i jesteśmy zachwyceni, że system może zadebiutować w tym tygodniu w Genewie.”

CarPlay CarPlay CarPlay

Po wczorajszej porannej zapowiedzi firmy Apple, o oficjalnym rozpoczęciu wprowadzania w tym tygodniu CarPlay w samochodach Ferrari, Mercedes-Benz i Volvo, Volvo opublikował swoją informację prasową ogłaszając wprowadzenie  produktu na rynek w XC90. Materiały promocyjne Volvo, to nowy film krótko pokazujący nowy system w akcji.

Zobaczcie sami!

Volvo and Apple CarPlay

źródło: Apple, Volvo, iDownloadBlog