Bezpieczeństwo użytkowników w internecie

Zobaczcie jak bezpiecznie korzystać z internetu mobilnego – poradnik Google na temat bezpieczeństwa w sieci.

Bezpieczeństwo użytkowników w internecie

Korzystanie z zabezpieczonych sieci

Warto zachować szczególną ostrożność, korzystając z internetu przez sieć, której nie znasz lub nie ufasz – na przykład Wi-Fi w lokalnej kawiarni. Dostawca usług może monitorować cały ruch w swojej sieci i w ten sposób przechwytywać informacje osobiste.

Jeśli jednak używasz usługi szyfrującej Twoje połączenie z usługą internetową, podglądanie Twojej aktywności przez inną osobę będzie znacznie utrudnione. Na przykład domyślnie szyfrujemy połączenie między Twoim komputerem a Gmailem – to pomaga zapobiegać przechwyceniu informacji o Twojej aktywności w Google przez innych. To zabezpieczenie (określane jako szyfrowanie SSL) domyślnie działa też wtedy, gdy zalogujesz się na Dysk Google lub do jednej z wielu innych usług.

Kiedy korzystasz z internetu, sprawdzaj informacje o połączeniu z witryną.


Najpierw zwróć uwagę, czy URL w pasku adresu przeglądarki wygląda na prawdziwy. Sprawdź też, czy adres internetowy zaczyna się ciągiem https://, który oznacza, że połączenie ze stroną jest szyfrowane, a tym samym bardziej odporne na próby przechwycenia lub zmiany danych. W niektórych przeglądarkach przed https:// w pasku adresu widać ikonę kłódki, która jasno wskazuje, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczniejsze.

Jeśli łączysz się przez publiczną sieć Wi-FI i połączenie nie jest szyfrowane, każdy w pobliżu może monitorować informacje przesyłane między Twoim komputerem a hotspotem Wi-Fi. Nie wykonuj ważnych czynności, takich jak logowanie się na konto bankowe lub robienie zakupów, przez sieci publiczne.

Bezpieczeństwo użytkowników w internecie

Jeśli korzystasz z Wi-Fi w domu, zabezpiecz router hasłem. Zamiast używać domyślnego hasła do routera, które jest znane przestępcom, wystarczy postępować według instrukcji podanych przez dostawcę usług internetowych lub producenta routera, by ustawić własne hasło. Jeśli przestępcy uzyskają dostęp do routera, mogą zmienić ustawienia i śledzić Twoją aktywność online.

Ponadto zabezpiecz domową sieć Wi-Fi, by inne osoby nie mogły z niej korzystać – będzie to kolejna warstwa zabezpieczeń. W tym celu utwórz hasło chroniące sieć Wi-Fi. Podobnie jak w przypadku innych haseł, pamiętaj, by było ono długim, unikalnym zestawem cyfr, liter i symboli – dzięki temu będzie trudno je odgadnąć. Konfigurując sieć, wybierz ustawienie WPA2, które zapewnia bardziej zaawansowaną ochronę.

Wireless security

5 wskazówek, aby zachować bezpieczeństwo w sieci

  1. Używaj silnych haseł
  2. Włącz dwustopniową weryfikację
  3. Instaluj na bieżącą aktualizacje oprogramowania
  4. Uważaj na podejrzane e-maile i oferty
  5. Skanuj i chroń urządzenia antywirusem

Bezpieczeństwo użytkowników w internecie wg Google’a

Internet daje wiele możliwości zdobywania wiedzy, tworzenia treści i współpracy. Aby jednak w pełni je wykorzystać, trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.

W sieci zdarzają się różne rodzaje przestępstw. Cyberprzestępca może próbować zdobyć dostęp do Twoich danych, np. do hasła do poczty e-mail, informacji o koncie bankowym czy numeru PESEL. Aby osiągnąć cel, przestępca stara się zainstalować na Twoim komputerze złośliwe oprogramowanie, włamać się na Twoje konto lub podstępnie namówić Cię do przekazania danych. Potem może okraść Twoje konto bankowe, podszywać się pod Ciebie, a nawet sprzedać Twoje dane temu, kto zapłaci najwięcej.

Przestępca może też wykorzystać internet, by Cię oszukać, sprzedać Ci podróbki lub nakłonić do zrobienia czegoś, co narazi Cię na straty finansowe. Niekiedy, podobnie jak rabuś, który kradnie samochód i ucieka nim po napadzie, chce przejąć Twój komputer lub stronę, by użyć jej do popełnienia innego cyberprzestępstwa.

Niezależnie od tego, czy w internecie jesteś nowicjuszem czy ekspertem, warto znać zebrane tu wskazówki i narzędzia, dzięki którym będziesz bezpieczniej poruszać się po sieci.

Pięć wskazówek zachowania bezpieczeństwa w internecie

Pozostałe ciekawe informacje na temat bezpieczeństwa znajdziecie na stronach Google’a Warto wiedzieć: Bezpieczeństwo użytkowników w internecie, poniżej lista pozostałych tematów.

źródło: Treść pochodzi w całości ze stron Google, Warto wiedzieć: Bezpieczeństwo użytkowników w internecie, więcej przeczytacie na  http://www.google.pl/intl/pl/safetycenter/everyone/start/

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj