Sprawdź bezpieczeństwo modemu

Orange udostępniło narzędzie online pozwalające sprawdzić bezpieczeństwo modemu.

bezpieczeństwo modemu

W artykule Bezpieczeństwo użytkowników w internecie mogliście zapoznać się ze wskazówkami Google’a na temat bezpiecznego korzystania z internetu w miejscach publicznych. Teraz zachęcamy Was do sprawdzenia prywatnych urządzeń i sieci bezprzewodowych, z których korzystacie w domu lub urządzeniach mobilnych.

Po uzyskaniu informacji o przeszło milionie modemów w polskiej sieci, nad którymi cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę, Orange sprawdziło jak wygląda sytuacja z urządzeniami, które kiedykolwiek sprzedawało. Domyślnie mają one zablokowaną funkcję zdalnego dostępu do ustawień – analiza, wykonana przez Bezpieczeństwo Systemów Teleinformatycznych Orange Polska wykazała, że jedynie 9 spośród nich (tylko 0,015% wszystkich) jest podatnych na opisywany atak.

Podatność w oprogramowaniu popularnych modemów pozwala na uzyskanie dostępu do kopii konfiguracji, skąd cyberprzestępca może uzyskać hasło administratora i w efekcie przejąć kontrolę nad modemem. Można odczytać nasz cały ruch sieciowy, np. dane logowania do banku. Niestety o ile brak ingerencji w zaawansowane ustawienia to raczej dobra informacja, domyślne ustawienia logowania warto zmienić, a o tym spora grupa użytkowników niestety nie pamięta lub nie zwraca uwagi. Oznacza to, iż do ich urządzenia można się zalogować przy użyciu loginu „admin“ i hasła „admin“, co oznacza, że narzędzia, używane przez cyberprzestępców, mogą zalogować się na nie automatycznie i zmienić ich parametry, bądź przejąć nad nimi kontrolę.

Sprawdź bezpieczeństwo modemu

Czy Twój modem mogą przejąć cyber – przestępcy?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój modem jest podatny na upubliczniony ostatnio atak, pozwalający na przejęcie nad nim kontroli przez cyberprzestępców, przetestuj go za pomocą narzędzia Orange. Sprawdzi ono, czy konfiguracja urządzenia jest odporna na opisywaną podatność, pozwalającą na zdalny dostęp z sieci internet, a także, czy Twój modem jest zabezpieczony hasłem innym, niż standardowe.

Uwaga: Podczas testu Twój komputer/tablet/telefon musi być podłączony do sieci, w której znajduje się testowany modem. Test mogą wykonać abonenci każdego dostawcy usług internetowych (nie jest ograniczony do klientów usług Orange).

Wejdź na stronę CERT Orange Polska cert.orange.pl/modemscan, gdzie znajdziesz narzędzie, pozwalające na sprawdzenie swoich urządzeń – wszystkich, nie tylko tych dostępnych w sieci sprzedaży Orange. Dowiesz się tam, czy Twój modem jest podatny na opisywany w tym tekście atak, a także, czy zostały w nim zmienione domyślne parametry logowania.

Jeśli test będzie negatywny, czego Wam nie życzę: przede wszystkim należy zablokować dostęp z internetu do interfejsu zarządzającego routerem (i/lub zmienić hasło). By dowiedzieć się jak to zrobić, zajrzyj do instrukcji urządzenia, bądź na stronę jego producenta.

Zobacz także: Jaki wybrać internet mobilny? (zestawienie)

źródło: blog.orange.pl (Sprawdź modem, zmień hasło, autor Michał Rosiak)