Zegar ścienny RA oferuje wyjątkowy sposób odmierzania czasu

Wydaje się, że dzisiejsze zegary i zegarki dzielą się na mechaniczne i elektroniczne, ale istnieją więcej niż dwa sposoby określania czasu.

Koncepcja słonecznego zegara ściennego RA (widok w dzień)Koncepcja słonecznego zegara ściennego RA (widok w nocy)
Koncepcja słonecznego zegara ściennego RA (widok w dzień i w nocy)

Oczywiście niektóre z metod odmierzania czasu są uważane za niedokładne, podatne na błędy i zależne od żywiołów, ale sposób, w jaki nasi starożytni przodkowie próbowali rozpoznać porę dnia, ma pewien urok i magię. Zegar słoneczny to jedno z najstarszych narzędzi do pomiaru czasu, które opiera się na założeniu, że słońce przemieszcza się każdego dnia w roku tą samą drogą, co nie do końca jest prawdą. Mimo to nie jest to całkowicie błędna metoda i można ją łatwo skorygować za pomocą nowoczesnej technologii, takiej jak koncepcja zrównoważonego zegara ściennego RA, który jest zasilany przez słońce na więcej niż jeden sposób.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraków ma wyjątkowy 24-godz. zegar słoneczny

Zegar słoneczny działa po prostu obserwując cień rzucany przez patyk lub wysoki, cienki przedmiot na płaską powierzchnię. Cień, który porusza się i zwiększa lub kurczy, gdy słońce przemierza niebo. Słońce nie podróżuje jednak dokładnie tą samą trasą przez cały rok, a ta metoda zdecydowanie nie działa w nocy.

Nowoczesna technologia ma jednak sposób na świecenie światłem przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a ten zegar ścienny wykorzystuje to, aby odtworzyć niemal mistyczny wygląd zegara słonecznego, wykorzystując jednocześnie energię pochodzącą z samego słońca, które go zainspirowało.

Schematy koncepcji zegara ściennego RA
Schematy koncepcji zegara ściennego RA (Begüm Kılınç)

Zegar ścienny RA, stworzył projektant Begüm Kılınç. Nazwał swoją koncepcję na cześć egipskiego boga słońca Ra. Urządzenie wykorzystuje lampę pierścieniową LED do symulacji słońca. Zamiast świecić ze wszystkich stron, światło skupia się na jednym punkcie, aby odtworzyć rzut długiego cienia krótkiego drążka umieszczonego pośrodku zegara. W miarę upływu czasu światło przemieszcza się po obwodzie koła, naśladując w ten sposób zegar słoneczny, ale z większą konsekwencją i dokładnością. Co więcej, w nocy działa tak samo, jak w ciągu dnia.

Choć wystarczyłoby to do stworzenia nowoczesnego zegara słonecznego, koncepcja ta idzie jeszcze dalej, podążając za tym, że dawny zegar słoneczny do działania potrzebował jedynie słońca. Zamiast polegać na bateriach. Zegar ścienny RA wykorzystuje energię słoneczną, aby mieć pewność, że zegar działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności ładowania lub wymiany baterii.

Przezroczysty panel słoneczny, który tworzy przednią obudowę zegara ściennego, w rzeczywistości wykorzystuje całe otaczające go światło, więc zegara nie trzeba wystawiać na działanie słońca i można go używać w pomieszczeniach lub przy słabym oświetleniu.

Opis elementów zegara RA
Opis elementów zegara RA

Taka konstrukcja zapewnia zrównoważony potencjał zegara ściennego z zegarem słonecznym, nawet jeśli w minimalnym stopniu wykorzystuje on elektronikę i oświetlenie LED. W przeciwieństwie do zegarów analogowych istnieją obecnie złożone mechanizmy, które są trudne do naprawy, a w przeciwieństwie do zegarów cyfrowych nie ma ekranów ani wyświetlaczy pokazujących godzinę. Wykorzystuje bardzo prostą metodę, której korzenie sięgają czasów starożytnych, ale która nadal przynosi korzyści współczenym pokoleniom.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Begüm Kılınç | Yanko Design