Co takiego wyróżnia baterie itson od APS?

W tym roku zadebiutowała nowa marka baterii itson, które w przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów mają być bardziej przyjazne dla środowiska.

Baterie alkaliczne itson od APS – No plastic, it's fantastic!
Baterie alkaliczne itson od APS – No plastic, it’s fantastic!

W lutym tego roku firma Advanced Power Solutions (APS, dawniej Panasonic Energy Europe) wprowadziła na rynek nową markę baterii o nazwie itson. Ideą nowej marki jest zwiększenie świadomości ekologicznej związanej z bateriami i kierowane swoich produktów głównie do młodszej grupy klientów. Baterie standardowe czy alkaliczne są wykorzystywane w bardzo wielu urządzeniach i akcesoriach, które posiadamy w domach. Znajdziemy je chociażby w pilotach do telewizorów, latarkach, aparatach fotograficznych, budzikach, lampkach LED i wielu innych urządzeniach, które można zasilić bateriami AA lub AAA.

➔ PRZECZYTAJ TAKŻE: Baterie kwantowe mogą ładować się, naruszając nasze rozumienie czasu

Przyjrzyjmy się bliżej baterii alkalicznej: to ogniwo galwaniczne jednorazowego użytku, w którym elektrolitem są roztwory alkaliczne (zasadowe). Działanie jest proste i polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu(IV) (Zn/MnO₂). Napięcie znamionowe wynosi 1,5 V. Wynalazł je w 1959 roku amerykański chemik firmy Eveready Battery (obecnie Energizer).

Współczesne ogniwa alkaliczne, dzięki technologicznym udoskonaleniom, mogą wytrzymać 40 razy dłużej niż oryginalny prototyp Urry’ego. Kupujemy je jako baterie alkaliczne różnej wielkości – są oznaczane symbolami LR03 (AAA), LR6 (AA, tzw. paluszek o pojemności do 2500 mAh), LR14 (C) lub LR20 (D).

Nie jest tajemnicą, że baterie alkaliczne są sporym wyzwaniem jeśli chodzi o utylizację odpadów i problemem może być znalezienie takich baterii, które byłyby mniej szkodliwe dla środowiska niż powszechnie stosowane baterie.

Baterie marki itson mają być po części odpowiedzią na ten problem, dzięki podejściu w kierunku zrównoważonego rozwoju:

 • materiały pochodzące z recyklingu z baterii (stal/cynk/mangan) BEBAT, Corepile, GRS) + ciągłe poszukiwania dodatkowych możliwości,
 • mniejszy ślad węglowy – są produkowane i sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, przez co firma skraca łańcuch dostaw, w efekcie osiąga 3-krotnie mniejszą emisją CO₂ (dwutlenku węgla) niż w przypadku transkontynentalnych łańcuchów dostaw,
  • emisja CO₂ zmniejszona dzięki wysiłkom na rzecz zrównoważonego rozwoju Fabryki = 10 km² poboru CO₂ przez las
 • wykorzystanie energii odnawialnej do produkcji – baterie alkaliczne itson są produkowane w 100% przy użyciu odnawialnej energii słonecznej i wiatrowej, a akumulatory itson są już wstępnie ładowane przy pomocy energii słonecznej. Akumulatory produkowane są w najbardziej zrównoważonej fabryce Nimh na świecie,
 • opakowanie:
  • -33% lżejsze opakowania (dla wagi standard 4-paku w porównaniu z produktami wybranych innych producentów), przy wadze opakowania 4 szt. = 6,95g (emisja CO₂/ 1000 opakowań: 11,1 g)
  • 95% materiału pochodzącego z recyklingu (docelowo 100%)
  • w 100% nadające się do recyklingu – posiadają certyfikat FSC
  • opakowanie o najmniejszej emisji CO₂ spośród wszystkich konkurencyjnych baterii (wybranych innych producentów)

Baterie itson AA – przeznaczone dla domu (Best for Home)

 • itsPOWER – idealne do urządzeń codziennego użytku o średnim poborze mocy, takich jak zegary, latarki i piloty.
 • 10 lat żywotności oznacza, że baterie będą gotowe do pracy nawet po dziesięciu latach przechowywania dzięki powłoce Triple Tough Coating*.
 • Zaawansowana ochrona przed wyciekami zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom i urządzeniom**.
 • Nie zawierają szkodliwych pierwiastków jak ołów, rtęć, kadm.
itson AA alkaline 1,5 V - Best for Home
itson AA alkaline 1,5 V – Best for Home

Baterie itson AAA – przeznaczone dla rozrywki (Best for Play)

 • itsPREMIUM – idealne do urządzeń przenośnych o wysokim poborze mocy, kontrolerów do gier i cyfrowych aparatów fotograficznych.
 • 10 lat żywotności oznacza, że baterie będą gotowe do pracy nawet po dziesięciu latach przechowywania dzięki powłoce Triple Tough Coating*.
 • Zaawansowana ochrona przed wyciekami zapewnia większe bezpieczeństwo użytkownikom i urządzeniom**.
 • Nie zawierają szkodliwych pierwiastków jak ołów, rtęć, kadm.
itson AAA alkaline 1,5 V - Best for Play
itson AAA alkaline 1,5 V – Best for Play

* Bateria zapewnia utrzymanie energii przez okres do 10 lat, gdy nie jest używana i przechowywana jest w temperaturze pokojowej. 
** Brak wycieków z baterii przy prawidłowym użytkowaniu. W oparciu o średnią emisję CO₂ z transportu dla produkcji w UE w porównaniu z produkcją w Chinach. Część energii elektrycznej produkowana na miejscu z wiatraków i paneli słonecznych, pozostała część energii odnawialnej zagwarantowana przez dostawcę energii elektrycznej. Aby poddać baterie recyklingowi, należy przynieść zużyte baterie do jednego z wyznaczonych punktów zbiórki w okolicy, skąd są one odbierane przez wyspecjalizowaną firmę. W procesie recyklingu baterii alkalicznych możliwe jest wydobycie m.in. żelaza do wielu zastosowań, cynku do budowy dachów lub okien, materiału na potrzeby budowy dróg i cementowni [źródło: BEBAT.be, 2023].

Komunikacja skierowana do świadomych młodych odbiorców

Choć z baterii korzystają wszyscy, komunikacja marketingowa baterii itson kierowana jest głównie do świadomych odbiorców młodego pokolenia, którym szczególnie bliskie są kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną naszej Planety. Nie bez przyczyny, ponieważ to oni będą musieli zmagać się z coraz większymi wyzwaniami z globalnym ociepleniem i stanem klimatu na Ziemi.

Baterie marki itson oferowane są w prostym i przemyślanym formacie, oferując dwie opcje do wyboru.Są to baterie do urządzeń o niskim i średnim poborze mocy oraz baterie do urządzeń o wysokim poborze energii. Na opakowaniach obu rodzajów produktów w prosty sposób opisane są praktyczne wskazówki użycia, aby ułatwić konsumentom podjęcie decyzji.

Przykłady kreacji komunikacji baterii itson
Przykłady kreacji komunikacji baterii itson

Opakowania i identyfikacja wizualna marki ipson jest utrzymana w żywej i nowoczesnej kolorystyce, co ma podkreślać dynamiczne działanie i nowoczesność. Odważny styl komunikacji ma też być odpowiedzią na pozytywne i otwarte nastawienie młodych mieszkańców miast do świata i innych ludzi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacje producenta | definicja baterii alkalicznej za Wikipedią