Spotify czeka na zatwierdzenie w App Storze i nie może się doczekać

Spotify jest zdenerwowane oczekiwaniem przez 9 dni na przegląd aplikacji i wnosi skargę antymonopolową do Komisji Europejskiej…

Aplikacja Spotify chce prezentować informacje o tym, co oferują subskrypcje i ile kosztują.
Aplikacja Spotify chce prezentować informacje o tym, co oferują subskrypcje i ile kosztują | fot. Spotify

Po dziesięciu latach i karze w wysokości 2 miliardów dolarów Apple nadal denerwuje ulubieńca Spotify w UE, ale tym razem dlatego, że firma nie dokonuje przeglądu aplikacji szybciej niż w przypadku innych programistów. Spotify przygotowuje swoją aplikację na iPhone’a pod kątem nowych przepisów UE i nie może się doczekać na zatwierdzenie w sklepie App Store.

Największa na świecie firma zajmująca się strumieniowym przesyłaniem muzyki w dalszym ciągu powołuje się na naruszenie prawa antymonopolowego po tym, jak otrzymała bezpłatną przepustkę na prawie wszystko, czego kiedykolwiek chciała w Unii Europejskiej. Spotify zwróciło się do Komisji Europejskiej z nową skargą – Apple nie zatwierdza wystarczająco szybko aktualizacji aplikacji.

Według The Verge Spotify napisało do Komisji Europejskiej oświadczenie, w którym stwierdza, że Apple „nie potwierdziło wniosków Spotify ani nie odpowiedziało na nie”. Orzeczenie KE nałożyło na Apple karę w wysokości 2 miliardów dolarów i nakazało firmie zaprzestanie praktyk przeciwdziałających sterowaniu.

5 marca 2024 roku Spotify przesłało firmie Apple aktualizację zawierającą nowe szczegóły subskrypcji w aplikacji i łącze do swojej witryny internetowej. Dziewięć dni później Spotify ma wrażenie, że Apple nie komunikuje się prawidłowo i może celowo opóźniać zatwierdzenie aplikacji.

„Minęło już dziewięć dni i nadal czekamy na wiadomość od Apple’a w sprawie przesłanej przez nas aplikacji zawierającej ceny dla konsumentów w UE oraz link do naszej strony internetowej, do czego jesteśmy teraz upoważnieni decyzją Komisji Europejskiej w sprawie strumieniowego przesyłania muzyki, – powiedziała w oświadczeniu rzeczniczka Spotify Jeanne Moran. „Opóźnienie Apple’a jest bezpośrednio sprzeczne z twierdzeniem Apple, że rozpatruje przesłane aplikacje w ciągu 24 godzin, a także jest sprzeczne z harmonogramem przyjęcia określonym przez Komisję”.

Przegląd aplikacji zawsze był czarną skrzynką, ale dni lub kilka tygodni bez zatwierdzenia po przesłaniu nie jest niczym niezwykłym w przypadku prawie każdego programisty. Opóźnienie może być spowodowane tym, że Apple zachował szczególną ostrożność w związku z tym nowym wymogiem UE.

Prawdopodobnie nie pomaga również fakt, że zespół Apple App Review zajmuje się jednocześnie jedną z najbardziej znaczących zmian, jakie kiedykolwiek pojawiły się pod systemem iOS. Przestrzeganie ustawy o rynkach cyfrowych wymaga dużego zaangażowania ze strony firmy Apple, a także wprowadzenia 600 nowych interfejsów API dla programistów i zmian pod systemem iOS.

Strona aplikacji Spotify w sklepie App Store (stan z 15 marca 2024 r.)
Strona aplikacji Spotify w sklepie App Store (stan z 15 marca 2024 r.)

Spotify nie umożliwia klientom zakupu subskrypcji premium w aplikacji od 2016 roku. Dodanie możliwości informowania użytkowników, aby weszli na stronę i dokonali subskrypcji, aby uniknąć 30% opłaty, nie ma sensu, gdy klienci nie mogą nawet subskrybować usługi przez aplikację.

Najwyraźniej użytkownicy nie mają żadnego problemu ze znalezieniem Spotify Premium i subskrypcją. Spotify jest liderem rynku w UE z 56% udziałem, natomiast Apple Music z 11%.

Spotify to firma jak każda inna i nie może zmusić Apple do priorytetowego traktowania zatwierdzania swojej aktualizacji aplikacji. Jednak po specjalnym traktowaniu ze strony Komisji Europejskiej być może Spotify jest trochę rozpieszczone i wierzy, że może poprosić o wszystko i to dostać.

Aktualna wersja aplikacji na iPhone’a ma numer 8.9.19 i została zatwierdzona 4 marca 2024 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Spotify | The Verge | Apple Insider