Sieć 5G wciąż znajduje się na początku swojej drogi

Sieć 5G istnieje już od pięciu lat, ale wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie wykorzystania w pełni jej zalet i korzyści jakie ze sobą niesie.

Szacowana liczba smartfonów korzystających z sieci 3G, 4G, oraz 5G na świecie
Szacowana liczba smartfonów korzystających z sieci 3G, 4G, oraz 5G na świecie

Ponad 15 lat po premierze pierwszego iPhone’a rynek smartfonów dojrzał do tego stopnia, że prawdziwych innowacji jest coraz mniej. Świadczy to o braku nowych pomysłów, a przejście na 5G było być może najbardziej znaczącą zmianą wprowadzoną do flagowych smartfonów w ciągu ostatnich kilku lat. Podczas gdy sieci 4G były wystarczająco szybkie, aby sprostać większości codziennym zadań wykonywanych przez przeciętnych użytkowników, sieć 5G stanowi znaczący krok naprzód, oferując niezrównaną prędkość, niezawodność i łączność.

Zobacz też: Który operator ma najszybsze 5G w lutym 2024 roku?

W porównaniu do swojego poprzednika, 5G oferuje wykładniczo większą szybkość przesyłania danych i zmniejszone opóźnienia. To udoskonalenie nie tylko poprawia komfort użytkownika, umożliwiając szybsze pobieranie, płynniejsze przesyłanie strumieniowe i płynną grę, ale także ułatwia powszechne przyjęcie nowych technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna i Internet rzeczy (IoT).

Co więcej, mniejsze opóźnienia i większa przepustowość sieci 5G sprawiają, że nadaje się ona do zastosowań krytycznych, takich jak zdalna chirurgia, pojazdy autonomiczne i inteligentna infrastruktura miejska. Ogólnie rzecz biorąc, przejście na 5G zwiastuje nową erę łączności, odblokowując nieograniczone możliwości innowacji i zmieniając sposób, w jaki współdziałamy z technologią w skali globalnej.

I chociaż sieć 5G jest dostępna od 2019 roku i wielu użytkowników przyzwyczaiło się już do jej oczywistych zalet, należy zauważyć, że wciąż jesteśmy na wczesnym etapie przejścia na 5G, pozostawiając producentom smartfonów znaczny potencjał wzrostu na nadchodzące lata.

Według szacunków zawartych w raporcie Mobility Report firmy Ericsson liczba subskrypcji smartfonów 5G na całym świecie osiągnęła 1,5 miliarda do końca 2023 roku, a do końca tego roku przekroczy dwa miliardy. Oznaczałoby to, że 5G osiągnie ten kamień milowy szybciej niż 4G po wprowadzeniu na rynek w 2009 roku, podczas gdy 3G zostało wyparte, zanim w ogóle osiągnęło granicę dwóch miliardów. Podczas gdy Samsung i kilku innych producentów smartfonów wypuściło swoje pierwsze telefony 5G w 2019 roku, Apple wskoczył na rynek z modelami 5G jesienią 2020 roku, wprowadzając nowy standard do całej linii produktów iPhone’a 12.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ericsson’s Mobility Report | Statista