Turntable II dla miłośników winyli i pięknych świateł

Brian Eno wprowadza na rynek limitowaną edycję winylowego spinnera Turntable II, który odtwarza płyty winylowe jak normalny gramofon a przy tym zjawisko zmienia kolor.

Brian Eno stojący nad dziełem z limitowanej edycji Turntable II
Brian Eno stojący nad dziełem z limitowanej edycji Turntable II

W przyszłym tygodniu do sprzedaży w Wielkiej Brytanii trafi limitowana edycja gramofonu Turntable II, stworzona przez kultowego „niemuzyka” i artystę Briana Eno. Wyposażona w zmieniające kolor diody LED, sygnowana i ponumerowana funkcjonalna rzeźba ma oszałamiającą cenę premierową wynoszącą 20.000 funtów (ok. 101 tys. zł). Urodzony w Suffolk, członek Rock and Roll Hall of Fame, Eno, po raz pierwszy podzielił się ze światem swoją wyjątkową energią twórczą jako członek-założyciel glamrockowego zespołu Roxy Music w 1971 roku – nagrał dwa albumy, po czym odszedł, aby rozpocząć karierę solową.

Oprócz wydawania własnej muzyki, przez lata współpracował z wieloma muzykami i artystami, w tym z Davidem Bowie, Robertem Frippem, U2, Grace Jones, Coldplay, Talking Heads, Devo, a ostatnio ze swoim bratem Rogerem. Jest również znany ze swojej sztuki wizualnej i w 2021 roku wprowadził do londyńskiej galerii serię 50 efektownych gramofonów – każdy w cenie 20.000 funtów.

Teraz, w 2024 roku Eno powraca z kolejną, nieco mniej limitowaną wersją, zwaną odpowiednio Turntable II. Ponownie gramofon wykonany jest z akrylu, ale tym razem w formie okrągłej, a nie kwadratowej. To przyciągające wzrok dzieło sztuki jest wypełnione diodami LED, które tworzą „generatywne krajobrazy kolorystyczne”, gdy światła na cokole i talerzu niezależnie zmieniają się losowo.

Podstawa i talerz Turntable II są zaprogramowane tak, aby powoli zmieniać kolor, tworząc losowe „pejzaże kolorów”

„To miękkość tych kolorów i sposób, w jaki się ze sobą łączą, jest tak uwodzicielska” – powiedziała Eno. „Kiedy nie musi robić nic szczególnego, na przykład odtwarzać płytę, jest rzeźbą”.

Limitowana edycja gramofonu Turntable II (podświetlony na zielono) od Briana Eno
Limitowana edycja gramofonu Turntable II (podświetlony na zielono) od Briana Eno

Specyfikacja gramofonu obejmuje jednoczęściowy korpus z żywicy owinięty matowym akrylem, talerz z odlewanego akrylu, który obraca się z prędkością 33 i 45 obr./min za pomocą silnika z napędem pasowym, białe 8,6-calowe aluminiowe ramię Pro-Ject zakończone białą wkładką Ortofon 2M, płytkę sterującą z Arduino i pozłacanymi wyjściami RCA. Ma średnicę 45 cm (17,7 cala), wysokość 15 cm (6 cali) łącznie z nóżkami i jest zasilany napięciem stałym 15 V.

Gramofon Turntable II jest dostępny w ograniczonej limitowanej liczbie 150 egzemplarzy na całym świecie i ma tę samą cenę premierową, co oryginał z 2021 roku, wynoszący 20.000 funtów (co przelicza się na około 25 215 dolarów o 101.000 zł) – choć w komunikacie prasowym zauważono, że „cena wzrośnie w miarę sprzedaży całej edycji”.

Limitowana edycja gramofonu Turntable II (podświetlony na pomarańczowo) od Briana Eno
Limitowana edycja gramofonu Turntable II (podświetlony na pomarańczowo) od Briana Eno

Sprzedaż rozpocznie się 13 lutego 2024 roku w Paul Stopler Gallery w Londynie, gdzie będzie można również oglądać sprzęt do 9 marca br.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Paul Stopler | New Atlas