Do soboty 20 stycznia nie skorzystasz z Profilu Zaufanego!

Dzisiaj wieczorem wystartują prace serwisowe, które potrwają do soboty do godz. 16:00 – wtedy Profil Zaufany nie będzie dostępny!

Niedostępność Profilu Zaufanego 19-20 stycznia 2024 roku

Z powodu prac serwisowych Profil Zaufany będzie niedostępny od piątku 19 stycznia (od 20.00) do soboty 20 stycznia (do 16.00). Jeśli więc miałeś w planach załatwianie online spraw urzędowych pamiętaj, żeby uwzględnić przerwę w dostępie do usługi Profil Zaufany (PZ). W tym czasie niedostępna będzie też usługa składania podpisu zaufanego.

Sprawdź też: Już w 40 miastach i wsiach skorzystamy z ePłatności w mObywatelu

Profil zaufany to środek identyfikacji elektronicznej, dzięki któremu możesz potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia twojej sprawy.

Profil Zaufany możesz założyć i potwierdzić online, przy pomocy zewnętrznego dostawcy tożsamości, np. banku. Jak to zrobić?

  • Wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego w systemie bankowości elektronicznej twojego banku.
  • Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym.
  • Na Twój adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Możesz także potwierdzić swoją tożsamość w punktach potwierdzających, np. urzędach i niektórych bankach. Wniosek o założenie PZ automatycznie wysyłasz przez internet, kiedy rejestrujesz konto. Natomiast swoje dane potwierdzasz osobiście w wybranym punkcie potwierdzającym (również za granicą). Pracownik punktu potwierdzającego poprosi Cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji