RCS w Wiadomościach Google wreszcie obsługiwane na dwóch kartach SIM

Google dodaje płynną obsługę przełączania między różnymi kartami SIM podczas korzystania z wiadomości RCS.

Wsparcie RCS w Wiadomościach Google dla dual SIM
Wsparcie RCS w Wiadomościach Google dla dual SIM | fot. AssembleDebug

Użytkownicy, korzystający z Wiadomości Google, będą mogli aktywować RCS na obu kartach SIM i łatwo przełączać się między nimi, aby wysyłać wiadomości dzięki nowej funkcji w aplikacji. Ta funkcja jest obecnie nadal ukryta za niektórymi flagami, ale działa, więc wprowadzenie jej na rynek jest prawdopodobnie tylko kwestią czasu.

RCS istnieje już od ponad dziesięciu lat i został po raz pierwszy przyjęty przez GSMA w 2008 roku. Jednak upłynęło dużo czasu, zanim nowy standard przesyłania wiadomości stał się powszechny, a Wiadomości Google odegrały w tym dużą rolę. Początkowo istniało wiele ograniczeń, a RCS obsługiwany był tylko niektórych operatorów w niektórych krajach. Problemy te zostały szybko rozwiązane, ale nadal brakowało jednej rzeczy: płynnej obsługi przełączania pomiędzy różnymi kartami SIM. Google dodało teraz tę funkcję do wersji beta Wiadomości Google i działa już dla niektórych testerów.

Jak zauważył ekspert aplikacji @AssembleDebug na X (dawniej Twitter) i na jego kanale Telegram, w najnowszej wersji beta Wiadomości Google pojawiło się kilka nowych linijek kodu i flag, które sugerują, że Google pracuje nad obsługą dwóch kart SIM podczas korzystania z RCS, z prostym przełącznikiem pozwalającym wybrać, która karta SIM będzie wysyłać wiadomości. Działa to podobnie do tego, co już działa w przypadku SMS-ów.

Korzystając z instrukcji dostarczonych przez AssembleDebug, innej osobie udało się aktywować nowy przełącznik SIM dla wiadomości RCS w aplikacji. Z ich zrzutów ekranu wynika, że pod zwykłym przełącznikiem włączającym RCS można teraz zaznaczyć lub wyłączyć jedną z dwóch kart SIM, które mają w telefonie. W czacie RCS znajdują się również przyciski i znaczniki, które pozwalają rozróżnić dwie karty SIM.

W prawym dolnym rogu okna czatu znajduje się przycisk, który pozwala sprawdzić, która karta SIM została użyta do wysłania danej wiadomości. Zakładamy, że dotknięcie go pozwala szybko to zmienić. Przy samych wiadomościach widoczny jest niewielki znacznik z nazwą operatora, występująca w dwóch różnych kolorach, co ułatwia ich rozróżnienie. Chociaż czat z dowolną kartą SIM odbywa się w ramach jednego czatu dla nadawcy, nie jest jasne, czy będzie taki sam dla odbiorców. Prawdopodobnie zależy to od tego, w jaki sposób zapisali numer telefonu kontaktu.

Może Cię zainteresować również: Przycisk zaznaczania wszystkich wiadomości w Gmailu na Androidzie wreszcie jest!

W przeszłości RCS w ogóle nie działał na wielu telefonach z dwiema kartami SIM, nawet jeśli miały w nich tylko jedną kartę SIM. W latach 2018 i 2019 Google powoli aktywował RCS na telefonach obsługujących dwie karty SIM (dual SIM). Jednak nawet przy użyciu RCS przełączanie między kartami SIM nie było wówczas łatwe.

Nie wiemy jeszcze, kiedy Google planuje udostępnić obsługę dwóch kart SIM wszystkim osobom korzystającym ze stabilnej wersji Wiadomości Google. Biorąc pod uwagę, że funkcja jest już funkcjonalna, może to jednak nie zająć dużo czasu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police | ramka smartfona w obrazku wyróżniającym wpisu pochodzi z Depositphotos