5 powodów, dla których nigdy nie wrócisz do Windowsa

Jeśli zaczniesz korzystać z komputera Mac i masz iPhone’a lub iPada, to na pewno nie wrócisz do korzystania z komputera z systemem Windows.

MacBook Pro i iPhone 15 na biurku
fot. Depositphotos

Dawno, dawno temu nosiłem ze sobą zmodyfikowane telefony z Androidem i laptopy z systemem Windows. Jednak te ciemne dni mam już za sobą. Od 2018 roku nie korzystam aktywnie z komputera z systemem operacyjnym Microsoftu. Patrząc wstecz, nie tęsknię za tym i jest co najmniej pięć powodów, dla których prawdopodobnie pozostanę przy macOS tak długo, jak on będzie istniał.

1. Co sprawia, że Apple tak przyciąga?

Zwarty ekosystem, dopracowany sprzęt, szybkie oprogramowanie…

Najważniejszym powodem, dla którego użytkownicy przechodzą z systemu Windows na macOS, jest doskonale współpracujący ekosystem firmy Apple. Po przejściu z Androida na iOS-a praca w ekosystemie Apple’a jest dużym udogodnieniem. Chociaż iPhone’y mogą komunikować się z komputerami z systemem Windows za pomocą rozwiązań innych firm, niepotrzebnie komplikuje to życie. Własna implementacja na poziomie systemu Apple’a będzie prawie zawsze lepsza od narzędzi innych firm i zapewnia głębszą integrację.

Nie wspominając już o tym, że żaden z komputerów Mac, nie sprawia żadnych problemów. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie działają niezawodnie. Komputer Apple’a zapewnia doskonałą żywotność baterii, płynną pracę i doskonałe wrażenia zewnętrzne.

Tymczasem, chociaż nie wszystkie komputery z systemem Windows są z punktu widzenia użytkownika iPhone’a złe — ogólne doświadczenia z używaniem innych systemów operacyjnych zawsze będą gorsze. Nieuniknione są problemy z synchronizacją, błędy, zawieszenia, niespójności interfejsu użytkownika itp.

2. Spójne aplikacje systemów Apple’a i uniwersalność

Aplikacje uniwersalne i ekskluzywne dla systemu macOS

Kolejnym powodem, dla którego warto korzystać ze wszystkich systemów operacyjnych Apple’a, jest sklep App Store, w którym znajdują się podobne zestawy uniwersalnych aplikacji na wszystkich urządzeniach firmy z Cupertino. Dzięki aplikacjom uniwersalnym programiści mogą łatwo udostępniać swoje aplikacje na urządzenia z systemami iOS na iPadOS, tvOS, watchOS i, cóż, macOS. Dlatego wiele płatnych aplikacji, które kupisz dla swojego iPhone’a, jest dostępnych w sklepie Mac App Store. Dzięki temu można korzystać z tych aplikacji premium na MacBooku bez konieczności kupowania osobnej licencji na komputer.

Nie wspominając o tym, że wielu niezależnych programistów pisze wyłącznie na platformy Apple’a. Niektóre aplikacje, na przykład Pixelmator Pro (tańsza i równie dobra co Photoshop aplikacja do edycji grafiki) jest dostępna tylko na urządzeniach Apple’a, ale nie znajdziesz jej na Androidzie ani Windowsie.

Tak więc, korzystając z systemu macOS, otrezymujemu te same ekskluzywne funkcje, których używamy na iPhonie i iPadzie. Nie wspominając już o tym, że wszystkie te systemy operacyjne mają podobny interfejs użytkownika i wytyczne dotyczące projektowania, więc te uniwersalne aplikacje zwykle wyglądają tak samo na wszystkich urządzeniach, a spójność tylko pomaga w pamięci mięśniowej.

3. Doskonałe aktualizacje systemu operacyjnego

Żadnych stopniowych wdrożeń po stronie serwera.

Gdy tylko Apple wydaje aktualizacje dla swojego systemu operacyjnego, zazwyczaj zawiera on te same nowe funkcje na wszystkich urządzeniach. Dzięki temu nie tylko aplikacje innych firm działają na urządzeniach mobilnych i komputerach, ale także te własne.

Nie wspominając o tym, że wszyscy użytkownicy otrzymują dokładnie te same aktualizacje, dokładnie w tej samej minucie. Nie ma stopniowego wdrażania systemu macOS w oparciu o dystrybucję losową. Oczywiście zawsze możesz zrezygnować z pobierania nowej aktualizacji systemu macOS. Jednak entuzjaści, którzy nie mogą się doczekać przetestowania najnowszych i najlepszych funkcji oferowanych przez Apple’a, doceniają fakt, że będą mogli uzyskać do nich dostęp już pierwszego dnia.

Co więcej, dosłownie nigdy nie zdarzyło się, aby podczas instalacji jakiekolwiek aktualizacje systemu macOS zawiodły, nawet w przypadku wersji dla testerów czy programistów.

Dla porównania pobieranie i instalowanie stabilnych aktualizacji systemu Windows od czasu do czasu kończyło się niepowodzeniem lub z jakiegokolwiek powodu konieczne było ponowne pobranie. W przypadku Androida ciężko nawet się zorientować kto i kiedy otrzyma aktualizację systemu operacyjnego – no chyba, że korzystasz z najnowszego smartfona Google’a Pixel.

4. Maca doskonały do pracy, nauki i rozrywki

Gdy nie interesują Cię gry na PC ani budowanie własnej maszyny

Komputery z systemem Windows mają swoje mocne strony. Na przykład są prawdopodobnie najlepszą platformą do gier. Nie wspominając o tym, że możesz wykazać się większą kreatywnością, jeśli chodzi o budowanie lub modernizację swojej maszyny. Tymczasem wszystkie nowe komputery Mac, z wyjątkiem Mac Pro, ograniczają Cię do predefiniowanej konfiguracji i nie mają tak samo obszernej biblioteki gier. Choć przyznaję, że są to niedociągnięcia w dziale komputerów Mac, to po prostu mnie one nie dotyczą.

MacBook jest doskonałą maszyną do pracy, edukacji i internetu. Jeśli używasz komputera do pisania, czytania, przeglądania i podstawowej edycji zdjęć, to nie ma nic lepszego niż Mac. Jeśli nie zamierzasz grac w gry komputerowe! Specyfikacje są wystarczająco mocne, aby zaspokoić potrzeby obliczeniowe użytkowników. Tak pozostanie przez wiele lat. Tak więc, chociaż komputery PC z systemem Windows mogą mieć swoje zalety, dla osób niegrających w gry prawdopodobnie będą dla Ciebie nieistotne.

5. Korzystanie bez zakłóceń

Mniej reklam i bez oprogramowania typu bloatware.

I z pewnością nie można wykonywać pracy niezawodnie, gdy na ekranie znajdują się natrętne elementy. System Windows jest obiektywnie bardziej rozdęty niż macOS i wyświetla więcej reklam. Chociaż Apple w coraz większym stopniu promuje swoje usługi na swoich urządzeniach, powiadomienia nadal nie są tak częste i natrętne, jak te pod systemem Windows. Co więcej, macOS nie zadaje pytań, jeśli zdecydujesz się zamknąć aplikację!

Wygląda na to, że Microsoft błaga Cię o skorzystanie z jego usług i utrudnia Ci życie, gdy próbujesz szukać gdzie indziej. Chociaż Apple czasami zapewnia swoim aplikacjom uprawnienia, do których zewnętrzni programiści mogą nie mieć dostępu, nie sprzeciwia się głośno korzystaniu z rozwiązań innych firm. Możesz być pewien, że płynne korzystanie z aplikacji i usług sprawi, że nie będziesz chcieć zmienić komputera.

Użytkownicy urządzeń Apple’a nie mają powodu wracać do systemu Windows

To bardzo dobrze, że istnieje system operacyjny Windows, który podtrzymuje zaciętą rywalizację, ale obecnie nie widzę powodu, dla którego użytkownicy iPhone’a mieliby chcieć zamieniać macOS na system Microsoftu.

Ze względów produktywnych system macOS Sonoma sprawia, że chce się korzystać z Maca. A dzięki ścisłej integracji z systemem iOS można bez wysiłku przekazywać zadania między urządzeniami. Doświadczenie na wszystkich iUrządzeniach jest usprawnione, a to tylko ułatwia życie. Technologia ma nam służyć w tle, podczas gdy my skupiamy się na treści, którą tworzymy — nie powinniśmy za bardzo zastanawiać się, jak one działają (lub nie). Po skorzystaniu ze wszystkich głównych mobilnych i komputerowych systemów operacyjnych staje się oczywiste, że urządzenia mają po prostu działać, a my z nich korzystać z przyjemnością.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: XDA Develpers
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos