Jak wyczyścić pamięć podręczną na Macu?

Wyczyszczenie cache’a (pamięci podręcznej) to jeden z najszybszych sposobów zwolnienia miejsca na komputerze Mac — spradź, jak to zrobić?

Jak wyczyścic pamięc podręczną na komputerze Mac firmy Apple z systemem macOS?
Jak wyczyścic pamięc podręczną na komputerze Mac firmy Apple z systemem macOS?

Gdy tylko skonfigurujesz nowego Maca i uruchomisz aplikacje, zacznie on generować i przechowywać dane w pamięci podręcznej (tzw. cache’u) na Twoim urządzeniu. Jest to całkiem normalne i prawie wszystkie komputery tak robią. Jednak z biegiem czasu rozmiar pamięci podręcznej może się rozrosnąć i zajmować dużo miejsca na dysku. Zatem jednym ze sposobów zwolnienia miejsca na komputerze Mac jest wyczyszczenie pamięci podręcznej. Aby to zrobić pod systemem macOS Sonoma i wcześniejszych wersjach systemu operacyjnego, wykonaj poniższe czynności.

Co to w ogóle jest ta pamięć podręczna (cache)?

Pliki w pamięci podręcznej tworzone są przez aplikacje i system macOS — przechowywane są w nich załadowane treści. Wyczyszczenie pamięci podręcznej nie powinno spowodować utraty ważnych danych. Jednak przy następnym uruchomieniu aplikacji ich pierwsze załadowanie może potrwać nieco dłużej, ponieważ konieczne będzie ponowne załadowanie usuniętej zawartości/pamięci podręcznej. Jaki jest więc sens czyszczenia pamięci podręcznej, jeśli aplikacje i tak mają zamiar utworzyć je ponownie?

Przeczytaj także: Co zrobić, gdy nie działa Touch ID na komputerze Mac?

Po co czyścić pamięć podręczną?

Niektóre pliki w pamięci podręcznej pozostawiają treści, które nie są potrzebne lub już nie istnieją. Wyczyszczenie pamięci podręcznej spowoduje usunięcie bezużytecznych plików, a przy następnym ponownym załadowaniu określonej aplikacji zostaną utworzone tylko te zaktualizowane pliki pamięci podręcznej, których aplikacja potrzebuje do działania.

Zatem nowa pamięć podręczna nie będzie identyczna z tą, która została wyrzucona do kosza. Zamiast tego będzie miała mniejszy rozmiar, co zwolni miejsce na twoim komputerze Mac.

Jak wyczyścić pamięć podręczną (cache) na komputerze Mac?

Aby wyczyścić pamięć podręczną w systemie macOS, wykonaj poniższe czynności. Wcześniej jednak zapisz wszystkie dane w otwartych plikach i zamknij wszystkie otwarte aplikacje.

  • Uruchom aplikację Finder — kliknij po prostu myszą na Pulpicie.
  • Kliknij Idź na pasku menu systemowego.
  • Wybierz opcję Idź do folderu... (lub wybierz skrót klawiszowy Shift ⇧ + Command (lub Cmd) ⌘ + G).
  • Wpisz ~/Library/Caches/ w polu tekstowym – ~/Library/ powinien podstawić się domyślnie.
idź do folderu ~/Library/Caches pod systemem macOS na komputerze Mac
idź do folderu ~/Library/Caches pod systemem macOS na komputerze Mac
  • Naciśnij klawisz Return ↵ (Enter).
  • Zaznacz wszystkie pliki i foldery, które znajdują się w katalogu /Caches (lub zaznacz go i naciśnij Command (lub Cmd) ⌘ + A, aby zaznaczyć całą zawartość). Upewnij się, że zaznaczyłeś tylko pliki znajdujące się w tym katalogu!
  • Naciśnij Command ⌘ + Delete ⌫, aby usunąć wszystkie pliki i foldery w katalogu /Caches.
  • Naciśnij Shift ⇧ + Command (lub Cmd) ⌘ + Delete ⌫, aby opróżnić Kosz.

Spowoduje to zwolnienie jeszcze większej ilości miejsca na komputerze Mac i czasami naprawi niektóre błędy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | XDA Developers