Apple wycofuje ostatnie płyty DVD z systemami OS X dla Maców

Nie, nie czytasz starego artykułu. Apple właśnie wycofał ze sprzedaży systemy OS X Lion i OS X Mountain Lion na płytach DVD ze swojego sklepu internetowego.

Ikony systemów Mac OS X Lion i Mountain Lion

Obydwa instalatory systemów operacyjnych OS X Lion i OS X Mountain Lion na płytach DVD pozostawały dostępne w sklepie internetowym Apple’a przez lata, nawet po tym, jak firma zakończyła wsparcie dla obu wersji systemu operacyjnego Mac. Teraz firma Apple oficjalnie zaprzestała sprzedaży swoich ostatnich instalatorów na dyskach optycznych dla starszych systemów operacyjnych — chodzi o OS X Lion 10.7 i Mountain Lion 10.8.

Przeczytaj też: Music Widget przywraca oryginalny widżet iTunes z Mac OS X

Era dysków optycznych Apple’a zaczęła dobiegać końca wraz z wprowadzeniem w lipcu 2011 roku systemu OS X Lion, który był pierwszą wersją systemu macOS dostępną wyłącznie w sklepie Mac App Store. Pod systemem OS X Lion wprowadzono kilka funkcji, takich jak Mission Control, Launchpad, aplikacje pełnoekranowe oraz znaczące ulepszenia Poczty i innych podstawowych aplikacji.

Ze względu na zapotrzebowanie klientów firma Apple na krótko powróciła do oferowania fizycznych nośników instalacyjnych dla systemów Lion i Mountain Lion, głównie z myślą o użytkownikach z ograniczonym dostępem do internetu lub właścicieli starszych komputerów bez dostępu do Mac App Store.

To samo dotyczy Mountain Lion, wydanego w lipcu 2012 roku, który dostępny był głównie w dystrybucji cyfrowej. System wprowadzał takie funkcje, jak Centrum powiadomień, mirroring, AirPlay i aplikacja Wiadomości.

Pierwszą wersją systemu macOS, która całkowicie zrezygnowała z wydania fizycznego, był OS X Mavericks (wersja 10.9), wydany w październiku 2013 roku, a wprowadzony wówczas proces aktualizacji cyfrowej systemu operacyjnego pozostaje niemal identyczny do dziś.

Zrzut ekranu z DVD systemu operacyjnego OS X Mountain Lion w sklepie internetowym Apple'a
Zrzut ekranu z DVD systemu operacyjnego OS X Mountain Lion w sklepie internetowym Apple’a

Chociaż fizycznych dysków instalacyjnych już nie ma, Apple nadal oferuje systemy OS X Lion i OS X Mountain Lion jako bezpłatne cyfrowe pliki do pobrania dla tych, którzy nadal ich potrzebują.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: 9TO5Google | Macrumors