Ile godzin trzeba pracować, aby zapłacić za internet?

Sprawdź, ile czasu ludzie muszą pracować na świecie (w tym w Polsce), aby zapłacić za dostęp do internetu szerokopasmowego?

Badanie Digital Quality of Life Index 2023, przeprowadzone przez dostawcę VPN — serwis Surfshark, pokazuje, że najtańszy internet na świecie jest często również najgorszy. Z analizy wynika, że mieszkańcy Zimbabwe musieliby pracować ponad 72 godziny miesięcznie za średnią pensję, aby móc sobie pozwolić na najtańszą miesięczną umowę na dostęp do internetu w tym kraju. Dzieje się tak, mimo iż Zimbabwe ma jedną z najgorszych prędkości połączenia szerokopasmowego, jaką stwierdzono w badaniu obejmującym 121 krajów.

Kilka krajów Ameryki Łacińskiej boryka się z tym samym problemem. Choć wysokie ceny za słabe usługi mogą na pierwszy rzut oka wydawać się sprzeczne, brak równowagi można wytłumaczyć słabą infrastrukturą i niższymi wskaźnikami penetracji internetu w niektórych krajach, co przekłada się na wyższy koszt produktu, który nie jest jeszcze w pełni dostępny.

Jak pokazuje poniższy wykres, w Europie i Ameryce Północnej znajdują się kraje oferujące niedrogie i niezawodne połączenia internetowe. W Stanach Zjednoczonych wystarczy zaledwie 51 minut pracy, aby pokryć koszty miesięcznego dostępu do internetu.

Tymczasem Rumunia wyróżnia się stosunkowo niskimi cenami internetu, z ceną odpowiadającą 18 minutom pracy, daleko od Grecji, która potrzebuje średnio 3 godz. 42 min.

Ile czasu trzeba pracować, aby zapłacić za internet na świecie?
Ile czasu trzeba pracować, aby zapłacić za internet na świecie? | Surfashark – Digital Quality of Life Index 2023 | Statista

W Polsce, przy średnim wynagrodzeniu, czas pracy w 2023 roku, potrzebny aby opłacić najtańszy dostęp do internetu, wynosi 76 minut, co daje nam 23. miejsce w światowym rankingu. W 2020 roku Polakom wystarczyło 61 minut pracy. Dla porównania, za miesięczny do internetu mobilnego zapłacimy po przepracowaniu około 32 minut (2907 sekund). Trzy lata temu musieliśmy pracować zaledwie 24 sekundy.

Digital Quality of Life Index 2023 (Polska)
Digital Quality of Life Index 2023 (Polska) | fot. SurfShark

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Surfashark – Digital Quality of Life Index 2023