Co nowego w listopadzie na TVP Dokument?

W listopadzie 2023 roku kanał TVP Dokument zaprasza na kolejne premierowe dokumenty — sprawdź listę nowych tytułów, które zawitają do ramówki!

TVP Dokument (logo)

Wspólnie z Barbarą Włodarczyk, polską dokumentalistką, widzowie zgłębią problemy największych światowych aglomeracji: San Francisco, Neapolu, czy Bangladeszu. Z kolei w serii dokumentalnej „Morderstwa w rodzinie” staną się świadkami dramatycznego śledztwa. Także miłośnicy produkcji przyrodniczo-podróżniczych znajdą coś dla siebie w mini seriach: „Wielkie Przyspieszenie”, „Podróże do ukrytych światów”, „Walia – dzika kraina”, „Ekstremalne wyzwania”. TVP Dokument zaprasza też na kolejne odcinki cyklu dokumentalnego „Lokalsi” i flagowej produkcji kanału „Polskie dziedzictwo” z udziałem Stefana Tompsona.

Przeczytaj też: „Waleczne z gór” w piątki na TVP Historia!

W listopadzie, w cyklu „Barbara Włodarczyk zaprasza” TVP Dokument zaprezentuje premierowo cztery wyjątkowe filmy poprzedzone komentarzem dokumentalistki ze studia. „San Francisco – światowa stolica nowych technologii” – wśród potęg gospodarczych zajmuje dwunaste miejsce na świecie, a produkt brutto regionu wynosi 720 milionów dolarów! Równocześnie ze współczynnikiem zamożności gwałtownie wzrasta wskaźnik ubóstwa, a ponad 10% populacji tego obszaru to bezdomni. San Francisco – miasto największych nierówności społecznych – premiera we wtorek, 7 listopada o godz. 21:20.

„Demony Neapolu” – to film dokumentalny o włoskiej organizacji przestępczej Camorra, która zbudowała pod koniec lat 90 – tych na przedmieściach Neapolu w Scampi narkotykową fortecę. W 2004 roku Scampię zalała fala przemocy i choć miasto rozkwita, w jego wąskich uliczkach czuć ducha neapolitańskiej mafii. Czy niepokorny Neapol uwolni się kiedyś od tego dziedzictwa? – premiera we wtorek, 14 listopada o godz. 21:20.

„Rohingowie, w pułapce wygnania” – po masakrze dokonanej przez armię birmańską, społeczeństwo Rohingya uciekło do sąsiedniego Bangladeszu, gdzie zamknięto ich w obozie dla uchodźców. Obóz ten stał się najgęściej zaludnionym na świecie i najniebezpieczniejszym, zagrożonym powodziami, pożarami i wojnami gangów skupiskiem ludności – premiera we wtorek, 21 listopada o godz. 21:20.

„Cała nadzieja w atomie” – czy w obliczu bardzo realnego kryzysu klimatycznego nadszedł czas, aby ludzie na całym świecie zatrzymali się, spojrzeli na naukę i rozważyli wykorzystanie energii jądrowej jako realnego rozwiązania nadchodzącej katastrofy? – premiera we wtorek, 28 listopada o godz. 21:20.

W nadchodzącym miesiącu nie zabraknie też premierowych mini serii dokumentalnych. TVP Dokument zaprasza na 3 odcinkowy cykl docu-crime pt. „Morderstwo w rodzinie”. To historia opowiedziana w całości materiałami archiwalnymi, która przedstawia w dramatyczny sposób prowadzone na naszych oczach śledztwo. „Morderstwo w rodzinie” – premiera w piątek, 10 listopada o godz. 21:20.

W sobotnie popołudnie w paśmie podróżniczo-przyrodniczym od godz. 14:00 TVP Dokument przygotował coś specjalnego dla ciekawych świata: „Walia – dzika kraina” (4 odcinki) – barwna seria dokumentalno-przyrodnicza o dzikich ekosystemach Walii. Każdy odcinek to opowieść o najbardziej dramatycznych momentach każdej z czterech pór roku, od wiosny aż do zimy – premiera, w soboty o godz. 14:00.

„Ekstremalne wyzwania” (4 odcinki) – seria dokumentalna, w której David McCall mierzy się z ekstremalnymi warunkami środowiska naturalnego: skwarem, głębinami morskimi, chłodem i mokradłami – premiera, w soboty o godz. 15:00. 

„Wielkie Przyspieszenie” (6 odcinków) – niesamowita seria dokumentalna opowiadająca o technologicznym i ludzkim postępie cywilizacyjnym. Ostatnie 50 lat nadało zawrotne tempo postępowi technologicznemu, który nieodwracalnie zmienił nasz świat. Ta seria przedstawia fascynującą historię jednego z najbardziej dramatycznych rozdziałów w historii ludzkości i analizuje główne postępy w dziedzinie eksploracji kosmosu, informatyki, energii, zasobów, nauki o Ziemi i naszego zrozumienia ewolucji samego życia. Premiera w soboty o godz. 16:00. 

„Podróże do ukrytych światów” (5 odcinków) – seria dokumentalna o kilku tajemniczych i bardzo ciekawych miejscach na świecie. Cykl zabierze widzów w niezwykłe miejsca jak np.: Makoko w Nigerii; La Rinconada w Peru; Manila stolica Filipin; dolina rzeki Omo w Etiopii; Dharavi w Bombaju. Premiera w soboty o godz. 17:05.

TVP Dokument zaprasza również na kontynuacje premierowych produkcji: „Lokalsi” – premiera, w środy o godz. 20:15 oraz trzeci już sezon docenianego przez widzów „Polskiego dziedzictwa” – premiera, w niedziele o godz. 18:30.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Telewizja Polska