W Hiszpanii otworzono pierwszy biobank żywych próbek ludzkiego mózgu!

Hiszpańscy naukowcy utworzyli pierwszy na świecie biobank żywych tkanek mózgowych pobranych od pacjentów z przerzutowym rakiem mózgu.

Pierwszy na świecie biobank żywych próbek mózgu może zmienić badania nad rakiem i jego leczenie
Pierwszy na świecie biobank żywych próbek mózgu może zmienić badania nad rakiem i jego leczenie | fot. Laura M. Lombardía/CNIO

Biobank zapewnia bibliotekę próbek, na podstawie której można prowadzić badania i testować leki, a zebrane dane udostępniać międzynarodowej społeczności naukowej. Badania nad nowotworami mózgu i testowanie leków do ich leczenia zwykle obejmują wykorzystanie modeli eksperymentalnych, w tym myszy. Dopiero po dokonaniu większego odkrycia rozpoczyna się poszukiwanie próbek od pacjentów, a następnie rozpoczyna się proces potwierdzania odkrycia u ludzi.

Znalezienie niezbędnej liczby próbek ludzkich może być czasochłonne i zwykle wymaga od badaczy współpracy z innymi instytucjami oraz przestrzegania wymogów prawnych i etycznych. Jednak naukowcy z Hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) opracowali rozwiązanie: repozytorium żywych próbek od pacjentów z przerzutami do mózgu.

Żywe repozytorium, czyli biobank, jest częścią RENACER, skrótu od National Brain Metastasis Network, i trafnie, hiszpańskiego słowa oznaczającego „odrodzenie” (renacimiento). Kiedy pacjent z przerzutami do mózgu zgłasza się na operację do jednego z 18 szpitali sieci RENACER, może przekazać niewielką część komórek swojego mózgu do biobanku.

Ponieważ komórki są utrzymywane przy życiu, można je badać pod kątem ich reakcji na określone leki, torując drogę do tworzenia „awatarów” poszczególnych pacjentów, na podstawie których można zidentyfikować najbardziej odpowiednie i skuteczne leczenie. Jednak poza zbieraniem próbek tkanek w ramach projektu RENACER wykorzystano sekwencjonowanie RNA i egzosomów do profilowania ponad 150 przerzutów do mózgu. Zebrane dane umieszczane są w bazie danych dostępnej dla międzynarodowej społeczności naukowej.

„Podpisano już kontrakty badawcze na wykorzystanie kultur organotypowych pochodzących od pacjentów (PDOC) jako awatarów, co umożliwi generowanie biomarkerów wrażliwości lub oporności na określone leki” – stwierdzili Manuel Valiente i Eva Ortega-Paíno, autorzy badania.

Organotypowy system hodowli umożliwia wzrost złożonych tkanek biologicznych w sposób odtwarzający część ich normalnej fizjologii i funkcji. Jednak zapewnienie, aby tkanka pozostała„przy życiu”, wymaga zaawansowanego łańcucha logistycznego. Po pobraniu od pacjenta jest zabierany z sali operacyjnej w specjalnym pojemniku zawierającym pożywkę hodowlaną utrzymywaną w temperaturze od 4°C do 8°C (39,2–46,4°F). Tkanka musi dotrzeć do biobanku w czasie krótszym niż 24 godziny. Tam jest przetwarzana i tworzone są kultury organotypowe, które następnie dzieli się na części, które przechowuje się jako próbki do przyszłych badań.

Naukowcy już dostrzegają korzyści ze stosowania RENACER

Ponieważ projekt RENACER jest powiązany z siecią szpitali, wyniki tych badań można szybko przełożyć na dalsze badania kliniczne. Istotnie, biomarker zgodny z biopsją płynną, który początkowo odkryto w modelach eksperymentalnych, jest obecnie częścią prospektywnego, wieloinstytucjonalnego badania mającego na celu ocenę go jako nieinwazyjnej strategii przewidywania odpowiedzi na radioterapię.

Naukowcy planują zbadać sposoby ulepszenia RENACER. Na przykład włączenie obrazowania mózgu i ocen neurokognitywnych w celu uzyskania pełniejszego obrazu istotnych aspektów choroby i/lub odpowiedzi na leczenie. Sieć może być użyteczna także poza mózgiem.

Chociaż projekt RENACER skupia się obecnie na mózgu, u pacjentów z przerzutami do mózgu, u których doszło do rozsiewu choroby atakującej inne narządy. Dlatego idealnie byłoby współpracować z innymi sieciami specjalizującymi się w przerzutach pozaczaszkowych. Ponieważ pacjenci z nowotworem w dalszym ciągu umierają głównie z powodu choroby rozsianej, uważamy, że opracowanie takiego podejścia ma kluczowe znaczenie dla wprowadzenia medycyny spersonalizowanej w leczeniu chorób przerzutowych, a nie tylko guza pierwotnego.

– stwierdzili naukowcy

Badanie opublikowano w czasopiśmie Trends in Cancer.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CNIO | New Atlas