Serwis polskiego rządu w finale European Broadband Awards 2023!

System internet.gov.pl, dzięki któremu można m.in. sprawdzić jakie usługi szerokopasmowe są dostępne pod danym adresem, znalazł się w finale nagrody European Broadband Awards 2023.

internet.gov.pl w finale EBA 2023 (European Broadband Awards 2023)

Spośród wszystkich tegorocznych zgłoszeń, jury konkursu European Broadband Awards 2023 wybrało 14 projektów, które najlepiej przyczyniają się do poprawy łączności i propragują rozwój szybkich sieci szerokopasmowych. Zostały one podzielone na 5 kategorii. Zwycięzcy w każdej z nich zostaną ogłoszeni 21 listopada 2023 roku. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Brukseli. Wszystkie wyróżnione projekty możesz sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej konkursu.

European Broadband Awards to coroczne wydarzenie, podczas którego Komisja Europejska wyróżnia projekty w zakresie internetu szerokopasmowego w Europie. Pierwsza edycja nagród odbyła się w 2015 roku.

Na stronie internet.gov.pl można sprawdzić jakie usługi szerokopasmowe są dostępne pod danym adresem oraz kto je świadczy. Poza tym system umożliwia wysłanie zgłoszenia zapotrzebowania na internet do wszystkich bądź wybranych operatorów, zweryfikowania danych oraz zgłoszenia pustostanów.

System Informacyjny o dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS) powstał, aby umożliwić mieszkańcom Polski dostęp do usług Internetu szerokopasmowego a dostawcom tego rodzaju usług dać możliwość dopasowania planów rozbudowy sieci do realnych potrzeb mieszkańców. System jest bazą danych, która gromadzi informacje o dostępności usług Internetu stacjonarnego na podstawie zgłoszeń od obywateli oraz usługodawców internetowych.

Dzięki internet.gov.pl można też sprawdzić, jakie inwestycje szerokopasmowe będą planowane na danym obszarze, co może być pomocne np. dla osób, które planują zakup domu czy mieszkania, a nie mogą pozwolić sobie, by nie korzystać z internetu szerokopasmowego.

EBA European Broadband Awards 2023

Rządowy serwis cieszy się bardzo duża popularnością użytkowników – od momentu jego uruchomienia w styczniu 2023 roku stronę wyświetlono niemal 15 mln razy, operatorzy zgłosili ponad 7 mln punktów adresowych w zasięgu sieci. Za pośrednictwem systemu wysłano ponad 40 tysięcy zgłoszeń zapotrzebowania.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji