Pierwsze w historii „zajrzenie” do zapieczętowanych trumien ujawnia tajemnice zmumifikowanych jaszczurek.
W ekscytującym odkryciu dla egiptologów i miłośników historii starożytnej zbadano zawartość sześciu starożytnych sarkofagów zwierzęcych, a wszystko to bez ani jednego naukowca otwierającego wieko trumny dzięki przełomowej tomografii neutronowej. Metodę zastosowali naukowcy z British Museum oraz Science and Technology Facilities Council (STFC) nie po to, by uniknąć legendarnych klątw związanych z niepokojącymi zmumifikowanymi szczątkami, ale po to, by zachować artefakty w ich naturalnym, nienaruszonym stanie, a jednocześnie móc zerknąć w starożytną zawartość.
„Wykorzystując możliwości obrazowania neutronowego, byliśmy w stanie nieinwazyjnie badać zapieczętowane trumny zwierząt i pogłębiać naszą wiedzę na temat fascynującego świata mumifikacji zwierząt w starożytnym Egipcie” – powiedział dr Daniel O’Flynn, naukowiec zajmujący się obrazowaniem rentgenowskim w British Museum.
Obrazowanie neutronowe, które może skutecznie „widzieć” przez metal, pozwoliło naukowcom zbadać sześć trumien zwierzęcych z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, wykonanych z brązu lub stopu miedzi ołowiu, pochodzących ze starożytnych miejsc, w tym Naukratis i Tell el-Yehudiyeh w delcie Nilu. Trzy trumny są datowane na lata 500-300 pne, a pozostałe na lata 664-332 p.n.e.
Proces obrazowania jest podobny do promieniowania rentgenowskiego, z tym wyjątkiem, że ta metoda radiograficzna wykorzystuje neutrony do tworzenia obrazów obiektów na swojej drodze.
Dzięki zajrzeniu w ten sposób do wnętrza trumien naukowcy nabyli nową wiedzę na temat rodzajów zwierząt, które zostały zmumifikowane i pochowane w starożytnym Egipcie, najprawdopodobniej poprzez rytuały, a nie pochówek zwierząt towarzyszących.
Chociaż gatunku jaszczurki nie można było zidentyfikować ze względu na zmienność wielkości, naukowcy byli przekonani, że znaleźli kości należące do gadów z rodzaju Mesalina. Kilka gatunków tych jaszczurek występuje endemicznie w północnej Afryce.
Obrazy ujawniły również pozostałości tkaniny, co sugeruje, że jaszczurki były owinięte, najprawdopodobniej w płótno. W tamtych czasach była to powszechna tkanina do mumifikacji ludzi i zwierząt.
Naukowcy przewidują, że te zmumifikowane jaszczurki były związane z kultem egipskiego stwórcy i bogów słońca, takich jak Atum, którego obrazy w postaci częściowo kobry, a częściowo węgorza zdobiły dwie z tych trumien. Większość zmumifikowanych zwierząt była również hodowana w dużych ilościach, często składana w ofierze w młodości jako część ofiar podczas ceremonii religijnych.
W pierwszym tysiącleciu p.n.e. jaszczurki były powszechnie mumifikowane w starożytnym Egipcie, podobnie jak inne gady, koty, psy, sokoły, ibisy, ryjówki, ryby. Jaszczurki, podobnie jak węże i węgorze, były szczególnie kojarzone ze starożytnymi egipskimi bogami słonecznymi i stwórcami, takimi jak Atum i być może, w przypadku Naukratis, z Amon-Ra Shena.
– powiedziała Aurélia Masson-Berghoff, kuratorka projektu w British Museum
Szacuje się, że niektóre podziemne miejsca pochówku ze starożytnego Egiptu zawierają setki tysięcy zmumifikowanych zwierząt, ale nie wszystkie były tak starannie konserwowane w metalowych skrzyniach, potencjalnie ze względu na koszt metali szlachetnych w tamtym czasie. Ale trzy analizowane trumny Naukratis pochodziły z odkrycia, które zawierało również ponad 100 zwierzęcych sarkofagów ozdobionych wizerunkami jaszczurek, węgorzy i węży.
Oprócz interesującej zawartości, obrazowanie neutronowe pozwoliło również naukowcom obserwować struktury trumien, niektóre z haczykami sugerującymi, że kiedyś wisiały na nich groby, a inne z łatami ołowiu potencjalnie używanymi do podparcia. Naukowcy spekulują również, że ołów mógł zostać wybrany ze względu na jego „magiczne” właściwości, a Egipcjanie w tamtym czasie używali go w amuletach miłosnych.
Obrazowanie neutronowe ma wiele ważnych zastosowań w nauce XXI wieku. To badanie pokazuje, że może również rzucić światło na wewnętrzną strukturę złożonych obiektów archeologicznych, w tym na ich techniki wytwarzania i zawartość.
— powiedziała Anna Fedrigo, stypendystka programu Marie Skłodowska-Curie w STFC
Dzięki obrazowaniu neutronowemu możemy dowiedzieć się więcej o rytuałach i praktykach wotywnych otaczających te niegdyś nieprzeniknione trumny zwierzęce, o sposobach ich wykonania, użyciu i eksponowaniu.
– dodała Masson-Berghoff
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
Obejrzyj poniższe filmy, aby zobaczyć zdjęcia neutronów, które umożliwiły zarówno zajrzenie do wnętrza zapieczętowanych trumien, jak i rozpakowanie materiałów, z których zostały wykonane.
Neutron tomography of animal coffin EA36167 (top view):
Neutron tomography of animal coffin EA27584 (top view):
Neutron tomography of animal coffin EA27584 (side view):
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: British Museum | New Atlas