Zobacz pierwsze ekrany systemu HyperOS od Xiaomi

W sieci pojawiły się pierwsze zrzuty ekranów z nowego mobilnego systemu operacyjnego HyperOS firmy Xiaomi — ten zamiennik MIUI wygląda całkiem znajomo!

Pierwsze zrzuty ekranu z systemu HyperOS firmy Xiaomi
Pierwsze zrzuty ekranu z systemu HyperOS firmy Xiaomi

Nowy system operacyjny HyperOS firmy Xiaomi został ujawniony na pierwszych zrzutach ekranu, które pokazują, że jest bardzo podobny wizualnie do poprzedniego projektu w MIUI. Chociaż wprowadzono kilka drobnych zmian wizualnych i opcji dostosowywania, wydaje się, że ogólny wygląd HyperOS nie został znacząco zmieniony. Jednak Xiaomi twierdzi, że system operacyjny ma całkowicie przepisaną architekturę, która może znacznie poprawić komfort użytkownika i sprawić, że interfejs będzie bardziej nowoczesny.

Może Cię zainteresować też: Xiaomi Smart Door Lock E20 Wi-Fi działa też na odcisk palca

Telefony firmy Xiaomi obecnie robią naprawdę dobre wrażenie. Oprócz tego, że firma może pochwalić się jedną z najlepszych specyfikacji aparatu spośród wszystkich linii smartfonów dostępnych na rynku, sama jakość elementów wewnętrznych, a także zdolność do nadążania za nowoczesnymi trendami, takimi jak składane telefony, stawia ją na czele stawki.

Xiaomi od lat ma jednak problem ze zwoją nakładką na Androida, z której korzysta od początku 2010 roku. Nazywa się MIUI i chociaż wygląda całkiem nieźle, ma tendencję do grzęźnięcia w całym dodatkowym kodowaniu i infrastrukturze obsługującej niektóre jego funkcje. Na początku tego tygodnia Xiaomi ogłosiło, że wkrótce zostanie wydany nowy system operacyjny firmy o nazwie HyperOS, ale nie udostępniło żadnych informacji na temat oprogramowania. Teraz możemy zobaczyć pierwsze ekrany i na pierwszy rzut oka można być rozczarowanym.

Serwis GSMArena opublikował zrzuty ekranu systemu operacyjnego pobranego od użytkowników Weibo, którzy uzyskali wcześniejszy dostęp do HyperOS. Wygląda on całkiem podobnie do tego, co widzieliśmy wcześniej w MIUI. Wygląda na to, że dostępnych jest więcej opcji dostosowywania ekranu blokady, a także bardziej szczegółowe zmiany widżetów, ale poza tym (i bardzo niewielka aktualizacja menu szybkich ustawień) niewiele więcej zmieniło się wizualnie.

To trochę rozczarowujące, ale jednocześnie, czy naprawdę tak źle jest trzymać się tego, co sprawdzało się przez ponad dekadę?

Pierwsze zrzuty ekranu z systemu HyperOS firmy Xiaomi
Pierwsze zrzuty ekranu z systemu HyperOS firmy Xiaomi

Użytkownik serwisu X Rajesh Rajput udostępnił także film przedstawiający ekran blokady HyperOS obok standardowego ekranu blokady Androida 14 na telefonie Pixel. Można w nim zobaczyć eleganckie animacje i efekt przypominający ten z iPhone’a (co nie jest zaskoczeniem), który zasłania fragmenty tekstu za tapetą ekranu blokady. Zatem co najmniej jeden obszar systemu operacyjnego uległ znacznej poprawie wizualnej.

Z szumnej zapowiedzi Xiaomi wydawało się, że nadchodzi całkowita modernizacja systemu operacyjnego, grafiki i całej reszty. Jednak w innym wpisie globalny wiceprezes firmy Alvin powiedział, że HyperOS zapewni „hiperwydajność, płynność i łączność między smartfonami…” oraz że ma „całkowicie nową, przepisaną architekturę”.

Projekt MIUI jest elegancki, więc drobne zmiany mające na celu ulepszenie interfejsu użytkownika nie są takie złe. Jeśli rzeczywiście ma całkowicie przepisaną architekturę, jak powiedział Alvin, wówczas wrażenia użytkownika mogą być znacznie lepsze niż dotychczasowe. Mogą minąć czasy powolnego interfejsu użytkownika. Lepsze wrażenia użytkownika z interfejsu użytkownika mogą z kolei sprawić, że interfejs będzie sprawiał wrażenie znacznie nowszego, niż w rzeczywistości wygląda.

Xiaomi jest blisko wypuszczenia Xiaomi Pro 14, który wygląda na to, że będzie miał ogromny garb z aparatami i porzuci zakrzywiony ekran zamiast płaskiego panelu.. HyperOS będzie dostępny globalnie w 2024 roku,a w tym roku będzie dostarczany z serią Xiaomi 14, przy czym Xiaomi zobowiązało się do zapewnienia czterech generacji aktualizacji systemu operacyjnego Android i pięcioletnich poprawek bezpieczeństwa do swoich najnowszych produktów w modelach Xiaomi 13T i 13T Pro.

Cóż wiemy przynajmniej, że HyperOS wciąż będzie androidową kopią systemu iOS, a chińska firma technologiczna ma jeszcze wiele do odkrycia, zanim cokolwiek więcej będzie można powiedzieć o nowej nakładce producenta.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: GSMArena | Android POlice