Apple zmieniło zachowanie klawisza Option pod macOS Sonoma

Klawisz Option na komputerze Mac jest używany od dziesięcioleci do kontrolowania aplikacji komputerowych — oto zmiany związane z klawiszem pod systemem macOS Sonoma.

Przycisk Option na klawiaturze komputera Mac
fot. Depositphotos

Odkąd na początku lat 90. w komputerach Mac zaczęto stosować wielozadaniowość, użytkownicy mogą kontrolować widoczność aplikacji komputerowych i okien za pomocą klawisza Option (lub Alt) na klawiaturze komputera Mac. Pod nową wersją systemu operacyjnego macOS Sonoma firma Apple zmieniła niektóre zachowanie klawisza Option na komputerach Mac.

Option ⌥ + kliknięcie na pulpicie nie powoduje już ukrywania wszystkich aplikacji

Jeśli w poprzednich wersjach systemu macOS chciałeś ukryć na ekranie wszystkie uruchomione aplikacje, mogłeś po prostu kliknąć z klawiszem Option ⌥ w dowolnym miejscu na pulpicie. Powodowało to ukrycie wszystkich innych widocznych uruchomionych aplikacji i wyświetlenie tylko pulpitu.

Teraz pod systemem macOS Sonoma, jeśli klikniesz z klawiszem Option na pulpicie, ukryta zostanie tylko uruchomiona aplikacja (aktywne okno) znajdująca się na pierwszym planie. Wszystkie inne działające aplikacje będą nadal widoczne w tle.

Jeśli chcesz ukryć wszystkie widoczne uruchomione aplikacje z wyjątkiem Findera pod systemen macOS Sonoma, kliknij teraz na Pulpit bez przytrzymywania żadnego klawisza na klawiaturze.

Zapewnia to takie samo zachowanie, jak poprzednio kliknięcie na pulpicie z wciśniętym klawiszem Option: wszystkie widoczne uruchomione okna aplikacji innych niż Finder są ukryte, ale teraz poprzez ich powiększenie tak, aby znajdowały się poza ekranem do krawędzi wyświetlacza.

Zamiast tego Finder rysuje teraz przyciemnioną kwadratową ramkę wokół całej części wyświetlacza z wyjątkiem strony Docka. Krawędzie okna i obramowanie pulpitu są widoczne, a nie tylko ukrywają okna aplikacji.

Ponowne kliknięcie w dowolnym miejscu na pulpicie przywraca wszystkie uruchomione aplikacje z interfejsem użytkownika do ich oryginalnych pozycji na ekranie.

To nowe zachowanie jest szybsze i prostsze, ponieważ możesz ukryć i pokazać wszystkie widoczne uruchomione aplikacje, przełączając je jednym kliknięciem na pulpicie. Jest płynniej, szybciej i łatwiej.

Nadal możesz ukryć tylko jedną aplikację, przesuwając ją na pierwszy plan, a następnie klikając Pulpit z wciśniętym klawiszem Option, tak jak to robiłeś we wcześniejszych wersjach systemu macOS.

Nowe zachowanie jest także świetne dla osób z różnymi ograniczeniami, które mogą nie być w stanie dosięgnąć klawisza Opcja podczas klikania myszą.

Nadal możesz przeglądać wszystkie uruchomione aplikacje za pomocą klawisza Command+Tab, korzystając z ekranowej listy ikon aplikacji Finder. Gdy naciśniesz klawisz Command i wybierzesz aplikację z listy ikon, zostanie ona przeniesiona z powrotem na pierwszy plan, tak jak poprzednio.

Poprzedni skrót jest nadal dostępny

Jeśli chcesz zachować te same skróty, co w poprzednich wersjach systemu macOS — a mianowicie móc natychmiastowo ukryć wszystkie aplikacje inne niż Finder bez nowej animacji lub powiększania, nadal możesz to zrobić. Wystarczy kliknąć z wciśniętym klawiszem Command ⌘ + Option w dowolnym miejscu na tapecie, aby natychmiast ukryć wszystkie widoczne aplikacje.

Ta akcja zapewnia dokładnie takie samo zachowanie jak w poprzednich wersjach systemu macOS: nowa ramka nie jest rysowana, a widoczne okna nie są pomniejszane poza ekranem. Po prostu znikają – ukryte w tle, tak jakbyś wybrał opcję Ukryj inne z menu aplikacji.

W takim przypadku oczywiście trudniej jest przywrócić widoczność wszystkich aplikacji, ponieważ trzeba będzie przechodzić przez każdą z nich klawiszem Command (lub cmd) ⌘ i klawiszem Tab, aby przywrócić je na ekran – ale przynajmniej Apple zdecydowało się zapewnić sposób na utrzymanie starego zachowania.

Włącz lub wyłącz tę opcję w Ustawieniach

Pod systemem macOS Sonoma firma Apple dodała możliwość włączania i wyłączania nowej funkcji powiększania okna w Menu AppleUstawienia systemowe… Biurko i Stage Manager ➔ Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko. Tutaj możesz zdecydować, czy kliknięcie w tapetę odsunie wszystkie okna, zapewniając dostęp do rzeczy i widżetów na biurku tylko w widoku Stage Managera.

Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” - Tylko w widoku Stage Manager
Ustawienia opcji „Kliknij w tapetę, aby odsłonić biurko” – Tylko w widoku Stage Manager

Jeśli na liście rozwijania wybierzesz opcję Tylko w widoku Stage Manager, okna pulpitu i aplikacji będą zachowywać się tak samo, jak w poprzednich wersjach systemu macOS, ale z jednym haczykiem. Kliknięcie pulpitu (w tapetę) z wciśniętym klawiszem Option nadal powoduje ukrycie tylko aplikacji znajdującej się na pierwszym planie — nadal konieczne będzie kliknięcie pulpitu z wciśniętymi klawiszami Command + Option, aby ukryć je wszystkie.

Użyj Ustawień, aby zmienić zachowanie.

Mały przezroczysta ramka Findera pojawia się teraz wokół krawędzi wyświetlacza, podczas gdy ukrywanie wszystkich uruchomionych aplikacji może być nieco denerwujące. Ale nowy paradygmat sprawdza się dobrze: gdy ramka jest widoczna, wiesz, że aplikacje są ukryte, a jeśli nie, wiesz, że przeglądasz wszystkie aplikacje.

Prawdopodobnie największą irytującą rzeczą nowej ramki jest to, że pojawia się ona po kliknięciu w tapetę na pulpicie, nawet jeśli uruchomiony jest tylko Finder.

Firma Apple mogłaby zmienić to zachowanie, tak aby ramka pojawiała się tylko wtedy, gdy działają także inne aplikacje. Nie ma takiej potrzeby, jeśli Finder jest jedyną działającą aplikacją, ponieważ nie ma innych aplikacji do ukrycia.

Ta jedna drobna zmiana byłaby w dużym stopniu zgodna z oryginalną koncepcją wielozadaniowości Findera i prostym wyglądem.

Ogólnie rzecz biorąc, nowy projekt jest łatwiejszy w obsłudze, ponieważ można teraz jednym kliknięciem w tapetę na biurku usunąć wszystkie widoczne okna wszystkich aplikacji, a drugim kliknięciem przywrócić je do widoku. A jeśli Ci się nie podoba, możesz to wyłączyć.

Zachowanie starego polecenia Command + Option + kliknięcie w pulpit w celu ukrycia wszystkich widocznych aplikacji z wyjątkiem Findera również było dobrą decyzją ze strony Apple.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: AppleInsider | Apple
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos