Ten prototyp robota Disneya jest uroczy!

Zobacz, jak nowy dwunożny robot Disneya tańczy, wywołuje emocje i podąża za ludźmi — Disney Research pokazało prototyp responsywnego robota.

Prototyp robota od Disney Research
Prototyp robota od Disney Research

Zespół badawczy Disney Research przedstawił swojego nowego dwunożnego robota, który wygląda jak Wall-E i może dumnie kroczyć, tańczyć, reagować i podążać za ludźmi, jakby miał własny umysł. Prezentacja miała miejsce podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji na temat Inteligentnych Robotów i Systemów w Detroit, która trwała od 1 do 5 października 2023 roku. Dwunożny robot Wall-E został opracowany przez zespół kierowany przez Moritza Bächera z Disney Research w Zurychu.

Jeśli chodzi o konstrukcję robota, okazuje się, że składa się on głównie z części wydrukowanych w 3D oraz modułowego sprzętu i siłowników, co ułatwia zespołowi projektowemu pracę nad zmianami i dalszy rozwój robota.

Obecnie nowy robot Disneya Wall-E potrafi dobrze balansować. Jak widać na filmie (mozesz obejrzeć poniżej wpisu), potrafi utrzymać się w pozycji stojącej nawet wtedy, gdy ktoś wyrwie mu materiał spod nóg. Pod filmem opublikowanym przez Walt Disney Imagineering można przeczytać, że nowy prototyp postaci robota łączy w sobie animację proceduralną, modułowy sprzęt i uczenie się przez wzmacnianie, aby zaprojektować i zaprogramować chodzącą postać zdolną do posiadania tych cech.

Nowy robot Disneya, zaprezentowany podczas konferencji, był w stanie osiągnąć ten etap w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a nie lat, co wskazuje na jego potencjalny szybki rozwój w nadchodzących miesiącach.

Robot przypominający robota Wall-E z bajki Disneya został wydrukowany na drukarce 3D

Jak dotąd nowy robot Disneya przypominający Wall-E, zaprojektowany przez zespół kierowany przez Moritza Bächera z Disney Research w Zurychu, potrafi także patrzeć bezpośrednio na ludzi i spoglądać na nich od góry do dołu, jakby oceniał ich wygląd.

Jednak czujniki zainstalowane wokół niego mogą pomóc budzącemu emocje robotowi skanować otoczenie i wykrywać ruch, a co za tym idzie, jego zdolność do podążania za ludźmi (tak jak w filmie, gdy młody chłopiec odchodzi od robota). Jego dwie anteny poruszają się również, gdy ktoś mu coś instruuje, co oznacza, że ​​robot rozumie gesty i stara się odpowiednio zareagować.

W oświadczeniu dla IEEE zespół projektowy stwierdził, że nowy robot Disneya przypominający Wall-E zrodził się z umysłów i umiejętności zarówno animatorów, jak i robotyków. Animatorzy projektują roboty, o których myślą, a robotycy pracują nad fizyką i mechaniką, aby ożywić ten projekt. Te dwa zespoły pracują ramię w ramię, a w najbliższej przyszłości będą robić to częściej, aby emocje animatorów związane z obrazem budowy robota mogły zostać odzwierciedlone w prawdziwym życiu dzięki pomocy robotyków z Disneya. W przyszłości zespół badawczy Disney Research planuje zbadać i rozszerzyć możliwości robota.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Walt Disney Imagineering | designboom