Już można fotografować „Guernicę” Picassa!

Po trzech dekadach egzekwowania zakazu fotografowania muzeum twierdzi, że zniesienie tej zasady zapobiegnie tłumom i przyciągnie młodszą publiczność.

„Guernica” Pablo Picasso, obraz w Muzeum Reina Sofia w Madrycie
„Guernica” Pablo Picasso, obraz w Muzeum Reina Sofia w Madrycie | fot. Depositphotos

W 1992 roku do hiszpańskiego Muzeum Reina Sofía trafił 26-metrowy obraz Pabla Picassa Guernica. Od tego czasu władze muzeum przestrzegają zasady: żadnych zdjęć dzieła! Teraz, prawie trzydzieści lat później, muzeum zniosło zakaz. Od 1 września 2023 roku zwiedzający mogą fotografować słynny obraz olejny z 1937 roku. Wcześniej sala, w której wystawiana jest Guernica, była jedynym obszarem budynku, w którym fotografowanie było zabronione. Nawet teraz odwiedzającym nie wolno używać lamp błyskowych i urządzeń stabilizujących, takich jak statywy czy kijki do selfie.

Władze muzeum mają nadzieję, że zmiana zasad zapobiegnie zatłoczeniu w sali, w której jednocześnie może przebywać jedynie 70 osób.

Na przestrzeni lat muzeum czyniło wyjątki od tej reguły. Na przykład w zeszłym roku Mick Jagger wywołał krytykę, pozując do szybkiego zdjęcia przed obrazem podczas prywatnej wizyty.

Guernica jest główną atrakcją Reina Sofía od jej przybycia w 1992 roku. Jedno z najsłynniejszych dzieł Picassa, obraz przedstawia okropności hiszpańskiej wojny domowej. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego miasta Guernica, które Niemcy zbombardowały w 1937 roku w ramach wsparcia generała Francisco Franco. Jak napisał w 2017 roku Jason Daley z magazynu Smithsonian: „To był jeden z pierwszych przypadków, gdy bombardowania powietrzne stały się celem ludności cywilnej”.

Picasso stworzył wielkoformatowe czarno-białe dzieło w około półtora miesiąca. Według strony internetowej Reiny Sofíi pozostaje „ponadczasowym, uniwersalnym symbolem oczerniającym nieprzejednane i zbrodnicze zniszczenie wojny oraz otwierającym artystyczną debatę na temat przedstawiania konfliktu zbrojnego”.

Zniesienie zakazu fotografowania ma pomóc muzeum dostosować swoje wartości do współczesnych norm technologicznych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Smithsonian Magazine
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos