Losy obrazu Picassa w rękach internautów

Internauci zadecydują, czy obraz Picassa zostanie pokrojony laserem na 150 tys. kawałków, czy zostanie oddany do muzeum…

Głowa Fauna - Pablo Picasso (Cards Against Humanity)

Niektóre pomysły mnie przerażają. Każdy akt zniszczenie budzi we mnie pewien niepokój i każe zastanowić się nad celem takiego postępowania. Ale ten kto ma władzę, jest w posiadaniu jakiegoś przedmiotu może z nim zrobić to co mu się podoba, choć konsekwencje mogą być później nieodwracalne. Tak jest w życiu, w polityce, tak jest też w internecie – raz zamieszczony materiał jest nieusuwalny – a jeśli coś na siłę chcemy usunąć z internetu pojawia się efekt Streisand.

Organizacja Cards Against Humanity (CAH), czyli Karty Przeciwko Historii, znana jest ze swojej gry towarzyskiej oraz kontrowersyjnych pomysłów, które miały też pozytywne elementy. Gra karciana Cards Against Humanity sprzedawana jest za 25 dolarów i polega na kontrowersyjnym dokończeniu zdania lub odpowiedzi. Gra jest bardzo prosta. Losujemy czarną kartę z pytaniem, potem każdy wybiera białą kartę z odpowiedzią, która pasuje do pytania. Wygrywa najzabawniejsza i najlepiej przeczytana odpowiedź. Gra jest podobna do Apples to Apples lub sprzedawanej w polskiej wersji językowej gry Psycho Dropsy.

Cards Against Humanity (bra karciana)

Organizacja sprzedawała między innymi zasuszone odchody w ładnie zapakowanym pudełku. Opakowanie było stylizowane na te, w których zapakowane są produkty Apple’a (np. Apple Watch, iPhone, iPad), a czcionka użyta nawiązywała do wydawnictwa Taschena. Oczywiście była limitowana liczba 30 000 kup…Niemniej jednak w środku była po prostu kupa, na której zarobiono 180 000 dolarów – na szczęście dochody ze zwierzęcych odchodów przekazano na konto organizacji charytatywnej Heifer. Organizatorzy oczywiście wyraźnie podkreślali, co sprzedają – ale konsumpcjonizm nie zna granic.

Odchody zapakowane w stylowe pudełkow - Bullshit sprzedawane przez CAH
Odchody zapakowane w stylowe pudełkow – Bullshit sprzedawane przez CAH

W tym roku organizacja Karty Przeciwko Ludzkości kupiła obraz Picassa i postanawia posiekać go laserowo na drobne kawałki, a następnie rozesłać do swoich klientów, którzy subskrybują Eight Sensible Gifts For Hanukkah.

Dzięki pokaźnej sumce przychodów 2,25 mln dolarów, którą posiada organizacja, kupiono w tym roku oryginalny obraz Tête de Faune (Głowa Fauna) – autorstwa Pablo Picasso z 1962 roku. Jak czytamy na stronie domu aukcyjnego Koller Swiss sprzedano go za 14 000 franków szwajcarskich w czerwcu 2015 r. Na stronie internetowej CAH możemy obejrzeć poniższy film (zamieszczony przez założyciela Maxa Temkina), na którym skanowany jest laserowo obraz Picassa.

CAH oferuje swoim klientom szansę na otrzymanie jednego ze 150 000 kawałków obrazu, albo oddanie go do Instytutu Sztuki w Chicago (Art Institute of Chicago).

Głosowanie rozpocznie się 26 grudnia i potrwa do końca tego roku. Założyciel Cards Against Humanity Max Temkin udostępni wszelkie dodatkowe informacje na temat obrazu Picassa, ale dopiero „po głosowaniu”.

Mam tylko nadzieję, że „robisz dobrze Internecie”, ale znając Cards Against Humanity, niejestem pewny czego się spodziewać?

źródło: The Verge – Cards Against Humanity buys Picasso, threatens to chop it to bits, and give it away przez Cards Against Humanity – Should Card Against Humanity cut up Picasso? 

PS Grę karcianą Cards Against Humanity można pobrać w polskiej wersji językowej za darmo na oficjalnej stronie projektu (plik PDF). Nie widziałem jeszcze aplikacji/gry mobilnej z taką mechanika rozgrywki.