Neon od Pupil Labs mogą zapoczątkować niedrogie zestawy VR

Innowacyjne okulary ze śledzeniem ruchu oczu mogą przyczynić się do zapoczątkowania niedrogich zestawów dla komputerów przestrzennych.

NEON by Pupil Labs

Nowy zestaw Apple Vision Pro będzie kosztował 3499 dolarów, Meta Quest Pro ma cenę premierową 1499 dolarów, a Hololens 2 Microsoftu i Magic Leap 2 Developer Edition kosztowały powyżej 3000 dolarów. Zestawy do rozszerzonej rzeczywistości AR nie są tanie ze względu na wszystkie złożone dane, które muszą przetwarzać w ciągu kilku sekund. Jednakże technologia taka jak NEON Eye Tracker może sprawić, że będzie ona znacznie bardziej przystępna cenowo poprzez obniżenie kosztów badań i rozwoju.

Neon, stworzony przez Pupil Labs, to modułowy dodatek, który można przypiąć do noska specjalistycznych okularów. Wyposażony w wiele kamer skierowanych na oczy i świat przed użytkownikiem, Neon pomaga śledzić wzrok podczas wykonywania różnych czynności, od pracy po uprawianie sportu, podróżowanie lub robienie czegoś, co wymaga specjalistycznego zestawu umiejętności. Zebrane dane pomagają „wzmocnić badania naukowe i umożliwić stosowanie aplikacji do śledzenia wzroku wykraczających poza dzisiejsze możliwości”. Krótko mówiąc, lepsza zawartość przestrzenna i, miejmy nadzieję, tańsze gogle VR/AR/XR.

Tym, co napędza Neon, jest ten mały moduł, który mieści się pośrodku. Zaprojektowany, aby wygodnie leżeć pomiędzy oczami, nie utrudniając widzenia ani nie zakłócając możliwości interakcji z otaczającym Cię światem, moduł śledzenia wzroku Neon pomaga rejestrować dane o tym, na co patrzą Twoje oczy, tworząc mapę cieplną otaczającego Cię świata w oparciu o scenariusze zwykłe i specjalistyczne.

Mała modułowa jednostka mieści wszystkie niezbędne komponenty techniczne (takie jak szybkie kamery okulistyczne, szerokokątna kamera PoV, mikrofony stereofoniczne i inercyjne jednostki pomiarowe) w bardzo kompaktowej konstrukcji Niepozorny moduł można przyczepić do różnych ramek, które są dostosowane do różnych scenariuszy zastosowań. Punkty kontaktowe z przodu łączą się z obwodami w ramach Pupil Labs, co umożliwia następnie podłączenie kabli ładujących przez wsporniki uszne, łatwo zasilając Neon bez konieczności stosowania dużych kabli ładujących utrudniających widzenie użytkownika.

Moduł NEON

Neon zaczyna działać natychmiast po założeniu okularów. Nie ma potrzeby majstrowania przy noskach czy ustawianiu kamery, a nawet wcześniejszej kalibracji modułu. Moduł zaczyna działać natychmiast po włączeniu, oferując istotne i przydatne dane w różnych środowiskach, w tym w słoneczny dzień na zewnątrz, jak i w całkowitej ciemności. Cała technologia jest zamknięta w wodoodpornym silikonie, dzięki czemu Neon jest prawie tak samo odporny na warunki atmosferyczne, jak zwykłe okulary.

Moduł automatycznie przesyła swoje odczyty do bezpiecznej platformy chmurowej Pupil Labs, redukując opóźnienia między gromadzeniem danych a analizą. Pulpit nawigacyjny w chmurze oferuje również zaawansowane narzędzia do uczenia maszynowego, takie jak mapowanie spojrzeń i algorytmy rozumienia scen na podstawie danych zebranych przez moduł Neon. Mamy nadzieję, że demokratyzacja tych narzędzi i zgromadzonych za ich pomocą danych pomoże w tworzeniu lepszych doświadczeń zarówno rzeczywistych, jak i wirtualnych (lub przestrzennych, jak to nazywa Apple), w których centrum uwagi znajdzie się użytkownik.

Piękno Neona to nie tylko jego kompaktowa obudowa, ale także fakt, że został zaprojektowany z myślą o modułowości i skalowalności. Chociaż Pupil Labs oferuje całą gamę typów oprawek dla modułu Neon, ich geometria jest zasadniczo typu open source, co pozwala na tworzenie własnych oprawek lub modyfikowanie specjalistycznych okularów/zestawów słuchawkowych w celu dopasowania do modułu.

Mogą to być okulary korekcyjne, okulary ochronne, sportowe, okulary dla dzieci, minimalistyczne oprawki, które po prostu mieszczą Neon bez soczewek, a nawet zestawy AR/VR, które mogą teraz śledzić wzrok użytkownika, zapewniając bardziej przyjazne dla użytkownika i oparte na danych doświadczenia metaverse.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Pupil Labs | Yanko Design