Nowe badania pokazują, jak wygląda typowy dzień człowieka?

Naukowcy przeprowadzili kompleksowe badanie, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie na całym świecie spędzają swój czas w ciągu dnia.

Dzień człowieka na całym świecie, obejmujący zarówno pracę, jak i czynności poza pracą
Dzień człowieka na całym świecie, obejmujący zarówno pracę, jak i czynności poza pracą | fot. Uniwersytet McGill

Analizując dane z lat 2000–2019 i obejmujące 87% światowej populacji, badanie wykazało, że w dziennej alokacji czasu dominują czynności skupiające się wokół człowieka, podczas gdy zaledwie 2,6 godziny dziennie przeznacza się na działalność gospodarczą, co sugeruje możliwość przesunięć czasu spędzanego na niektórych zadaniach. Nowe badania pokazują, jak przeciętnie ludzie na całym świecie spędzają swój czas w ciągu dnia.

Każdy ma 24 godziny na dobę. Pomnożone przez 8-miliardową populację świata daje to w przybliżeniu 190 miliardów godzin człowieka każdego dnia. Sposób, w jaki przeznaczamy te godziny, wpływa na nasze środowisko i kształtuje nasze doświadczenia życiowe. Aby uzyskać wgląd w to, jak obywatele świata wykorzystują swój czas, zespół z Uniwersytetu McGill przeprowadził kompleksowe badanie. Zebrali dane na temat różnych działań gospodarczych i pozagospodarczych, prezentując niespotykany wcześniej wgląd w typowy dzień na Ziemi.

„Obecnie staramy się uporać z globalnymi wyzwaniami, a to wymaga świeżego spojrzenia na to, jak działa świat” – mówi Eric Galbraith, profesor nauk o systemach Ziemi na Uniwersytecie McGill i główny autor opublikowanego niedawno badania w PNAS. „Jeśli mamy w sposób zrównoważony stawić czoła zmianom klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej, dostosować się do szybkich zmian technologicznych i osiągnąć globalne cele rozwojowe, niezwykle ważne jest zrozumienie szerszego obrazu funkcjonowania globalnego systemu ludzkiego, abyśmy mogli zobaczyć, gdzie istnieje potencjał dla zmian.”

Holistyczne spojrzenie na nasz typowy dzień

„Chcieliśmy wiedzieć, jak wygląda rozkład czasu ludzkości, uśredniony dla wszystkich ludzi i wszystkich krajów” dodaje dr William Fajzel. student Earth System Science na Uniwersytecie McGill i pierwszy autor badania. „Innymi słowy, gdyby na świecie była jedna przeciętna osoba, jak wyglądałby jej dzień?”

Aby się tego dowiedzieć, zespół badawczy przeanalizował dane dotyczące wykorzystania czasu i pracy zebrane w latach 2000–2019 (w celu uniknięcia jakichkolwiek skutków pandemii Covid) z ponad 140 krajów (reprezentujących 87% światowej populacji).

Czynności i ich rezultaty

Naukowcy sklasyfikowali wszystkie czynności, które ludzie wykonują w ciągu dnia, włączając w to pracę i czynności niezwiązane z pracą, w zależności od celu danej czynności. Użyli 24 kategorii, które można podzielić na trzy szerokie grupy:

  • Mające na celu zmianę świata zewnętrznego (w tym dostarczanie lub modyfikację żywności, energii, budynków, utrzymanie otoczenia itp.)
  • Związane bezpośrednio z ludzkim umysłem lub ciałem (w tym dbałość o higienę, wygląd, nastrój i zdrowie własne i innych, a także edukacja, religia, hobby, kontakty towarzyskie, sport, media, odpoczynek itp.)
  • Organizowanie działań w ramach społeczeństwa (takich jak transport, handel, finanse, prawo i zarządzanie itp.)

Następnie ręcznie sklasyfikowali prawie 4000 unikalnych aktywności. I dokonano kilku zaskakujących odkryć.

Większość dnia skupiamy na sobie i innych

Naukowcy odkryli, że największą część czasu przeznacza się na czynności skoncentrowane na człowieku – nieco ponad 9 godzin. Sen lub przebywanie w łóżku zajmuje dodatkowe 9 godzin (szacunki globalne uwzględniają młodzież, która zwykle śpi dłużej). Z pozostałych 6 godzin uprawa i zbieranie żywności, przygotowywanie jej, dojazdy do pracy i przemieszczanie się oraz zadania alokacyjne (takie jak handel, finanse, sprzedaż, prawo, zarządzanie, policja) zajmują około 1 godziny. Zarządzanie odpadami zajmowało zaledwie 1 minutę globalnego dnia, co stanowi wyraźny kontrast w stosunku do 45 minut spędzonych na sprzątaniu i utrzymaniu naszych mieszkań. Cała infrastruktura i budowa budynków są gotowe w około 15 minut.

Dzień człowieka na świecie według działalności gospodarczej
Światowy dzień gospodarczy pokazuje średni czas spędzony w pracy, uśredniony dla całej światowej populacji | fot. Uniwersytet McGill

Dzień człowieka na świecie według działalności gospodarczej
Światowy dzień gospodarczy pokazuje średni czas spędzony w pracy, uśredniony dla całej światowej populacji. Źródło: Uniwersytet McGill

Co zaskakujące, czas spędzony na czynnościach takich jak posiłki, codzienne podróże, higiena i pielęgnacja oraz przygotowywanie posiłków nie zmienia się w sposób systematyczny wraz z zamożnością materialną populacji. Natomiast czas spędzony na uprawie i zbieraniu żywności różnił się znacznie w zależności od zamożności i wynosił od ponad 1 godziny w krajach o niskich dochodach do mniej niż 5 minut w krajach o wysokich dochodach.

Zaledwie jedną dziesiątą dnia poświęca się działalności gospodarczej

Ponieważ w badaniu uwzględniono zarówno działalność gospodarczą, jak i pozagospodarczą, część całkowitego czasu pracy w każdej z opisanych powyżej kategorii obejmuje osoby zaangażowane w działalność gospodarczą – np. lekarzy i pielęgniarki, kucharzy i robotników rolnych itp.

Zespół oszacował, że cała światowa gospodarka zajmuje około 2,6 godziny przeciętnego ludzkiego dnia. W tej działalności gospodarczej dominuje rolnictwo i produkcja zwierzęca, a następnie działalność alokacyjna, taka jak handel, finanse i prawo oraz produkcja. Chociaż łączny czas pracy wynoszący 2,6 godziny może wydawać się niewielki, dla dwóch trzecich światowej populacji w wieku produkcyjnym (w wieku 15–64 lat), stanowiącej siłę roboczą, odpowiada to około 40-godzinnemu tygodniowi pracy.

Może Cię zainteresować także: Średni czas, jaki spędzamy w social mediach w 2022 roku

Wyniki badania zapewniają wyjątkową perspektywę na to, jak działalność gospodarcza wpisuje się w ogólną strukturę życia ludzkiego w skali globalnej. Sugerują również, że istnieje duże pole do popisu w zakresie przesunięcia czasu w odniesieniu do niektórych czynności, takich jak wydobywanie materiałów, dostarczanie energii i zagospodarowanie odpadów, a wszystko to można wykonać w ciągu około siedmiu minut.

„The global human day” autorstwa Williama Fajzela, Erica D. Galbraitha, Christophera Barrington-Leigh, Jacques’a Charmesa, Eleny Frie, Iana Hattona, Priscilli Le Mézo, Rona Milo, Keltona Minora, Xinbei Wana, Veroniki Xia i Shirley Xu, 12 czerwca 2023 roku, Proceedings of National Academy of Sciences.
DOI: 10.1073/pnas.2219564120

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: PNAS | SciTechDaily