Niebieski Księżyc i jedyna taka superpełnia w 2023 roku!

W najbliższą noc z środy na czwartek na niebie pojawi się bardzo jasny superksiężyc w pełni.

Fazy Księżyca w sierpniu 2023 r.
Fazy Księżyca w sierpniu 2023 r. | fot. NASA/JPL-Caltech

Chociaż eksperci debatują nad dokładną definicją superksiężyca, to ostatnia pełnia księżyca w lecie spełnia wszystkie kryteria. Ogólnie rzecz biorąc, Księżyc jest superksiężycem, gdy osiąga punkt na swojej orbicie najbliższy Ziemi, zwany perygeum. Księżyc znajdujący się w odległości około 360 tys. km od naszej planety wygląda na około 7% większy niż zwykły księżyc w pełni, chociaż możesz nie zauważyć różnicy. Jest to wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, które nawet mieszkańcy miast mogą zobaczyć bez konieczności udawania się do parku, w którym lepiej widać ciemne niebo.

Co sprawia, że ​​jest to niebieski superksiężyc?

Według emerytowanego astrofizyka NASA, Freda Espenaka, który obliczył odległości superksiężyca do 2100 roku, ten superksiężyc będzie oddalony o około 357 tys. km, co czyni go najjaśniejszym księżycem roku.

Przeczytaj też: Co znajduje się wewnątrz Księżyca?

Superksiężyc to dość nowe słowo. Astrolog Richard Nolle stworzył ten termin w 1979 roku, aby oznaczać księżyc w nowiu lub pełni w obrębie 90% perygeum. Księżyce w pełni są jasne, a nowie rzadko są widoczne z Ziemi. Ale oba wpływają na pływy, czyniąc je bardziej ekstremalnymi niż zwykle.

Podobnie jak Truskawkowe Księżyce i Różowe Księżyce, Niebieski Księżyc nie jest nazwany ze względu na swój kolor. Zamiast tego, jak sugeruje wyrażenie „raz na księżyc”, wszystko zależy od wyczucia czasu. Z środy na czwartek 31 sierpnia 2023 roku o godzinie 3:34 — będzie druga pełnia księżyca w tym miesiącu. Pierwsza odbyła się 1 sierpnia 2023 roku. Księżyc ustawia się wówczas w pozycji naprzeciwko Słońca, tworząc tak zwaną opozycję.

Podczas gdy obecną kwalifikacją do Niebieskiego Księżyca jest druga pełnia księżyca w ciągu miesiąca, starsza definicja opierała się na liczbie pełni księżyca w roku. Zwykle było ich 12, ale czasami pojawiał się dodatkowy. Według Biblioteki Kongresu w niektórych publikacjach, np. „Maine Farmers’ Almanac”, rok liczony jest inaczej, rozpoczyna się pod koniec grudnia.

Magazyn Sky & Telescope opublikował nowszą definicję dwa razy w miesiącu w latach czterdziestych XX wieku, a Deborah Byrd pomogła spopularyzować tę definicję w naukowym programie radiowym StarDate w 1980 roku.

Jak rzadki jest niebieski superksiężyc?

Superksiężyce same w sobie nie są rzadkością. Zwykle są to trzy lub cztery zjawiska rocznie.

Niebieskie Księżyce są mniej powszechne: kwalifikuje się tylko jeden na około 33 księżyce. Obydwa zjawiska występują jednocześnie, co 10–20 lat. Według NASA następny niebieski superksiężyc wzejdzie w 2037 roku.

Superksiężyc jest o ok. 7% większy niż w przypadku zwykłej pełni
Superksiężyc jest o ok. 7% większy niż w przypadku zwykłej pełni | fot. NASA/JPL-Caltech

Księżyc, który faktycznie wydaje się niebieski, jest zjawiskiem niezwykle niezwykłym, ale prawdopodobnym.

W 1883 r. w wyniku śmiertelnej erupcji wulkanu Krakatau zginęło 36.000 ludzi. Dwutlenek siarki i popiół wypełniły powietrze, sprawiając, że księżyc wyglądał na niebieski, ponieważ cząsteczki blokowały czerwone światło, nie filtrując innych odcieni. Według Muzeum Historii Naturalnej w Londynie pożary lasów mogą powodować ten sam efekt.

Kiedy kolejne pełnie Księżyca w Polsce w 2023 roku?

  • 29 września (piątek) o godz. 11:58 
  • 28 października (sobota) o godz.  22:24 
  • 27 listopada (poniedziałek) o godz.  10:16 
  • 27 grudnia (środa) o godz. 1:33

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | ScienceAlert