„Różowy Księżyc” w pełni już 6 kwietnia

Pełnia księżyca w kwietniu 2023 roku jest znana jako „Różowy Księżyc” i „Księżyc Paschalny” – będzie w pełni ok. 6:34 w czwartek 6 kwietnia 2023 r.

Różowy Księżyc - wizualizacja
fot. Depositphotos

Kwietniowy „różowy księżyc” w rzeczywistości będzie miał barwę czerwono-pomarańczową, gdy wzniesie się nad horyzontem, z powodu rozpraszania Rayleigha. Pełnia w tym miesiącu, znana jako Różowy Księżyc, będzie w pełni w czwartek 6 kwietnia 2023 roku ok godziny 6:34 rano, i będzie świecić blisko jasnej gwiazdy Spica. Księżyc będzie również jasny i pełny w środę i piątek.

Przeczytaj też: Czy Księżyc powinien mieć własną strefę czasową?

Według serwisu Timeanddate, kwietniowa pełnia księżyca nazywana jest Różowym Księżycem na cześć różowych floksów, które pochodzą z Ameryki Północnej i często kwitną w kwietniu. Inne nazwy kwietniowej pełni księżyca to po angielsku: Breaking Ice Moon, Budding Moon, Awakening Moon i Egg Moon. Według Center for Native American Studies wielu Anishinaabeg lub Ojibwe, rdzennych mieszkańców regionu Wielkich Jezior, nazywało to zjawisko związane z kwietniowym księżycem jako Popogami Giizis, czyli zepsuty księżyc w rakietach śnieżnych.

Pełnia tego miesiąca nosi również nazwę Pesach lub Pesach Moon, a także Paschal Moon (Paschalny Ksiezyc) ze względu na skojarzenia ze świętami religijnymi. Żydowskie święto Pesach lub Pascha rozpoczyna się o zachodzie słońca w środę 5 kwietnia, a kończy o zmroku w czwartek 13 kwietnia 2023 roku – pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Chrześcijaństwo zachodnie będzie obchodzić Wielkanoc w niedzielę 9 kwietnia 2023 roku — w niedzielę po Różowym Księżycu. Prawosławna Wielkanoc będzie tydzień później – w niedzielę 16 kwietnia 2023 roku.

W hinduskim kalendarzu księżycowo-słonecznym (połączenie kalendarza księżycowego i słonecznego) ta pełnia oznacza święto Hanuman Jayanti, podczas gdy dla buddystów na Sri Lance jest to Bak Poya.

Najlepszą porą na obserwację wschodu księżyca w pełni na wschodzie będzie czwartek 6 kwietnia 2023 roku. Sprawdź godziny wschodu i zachodu Księżyca dla swojej lokalizacji i znajdź miejsce do obserwacji z niskim widokiem na wschodni horyzont.

Według NASA, Spica — jasna gwiazda w gwiazdozbiorze Panny, będzie około 8 stopni w lewym dolnym rogu Różowego Księżyca w nocy, gdy Księżyc będzie w pełni. Następnej nocy w piątek 7 kwietnia, ujrzymy zanikający, garbaty księżyc zaledwie 3 stopnie od Spicy.

Wschodzący i zachodzący księżyc w pełni wygląda na pomarańczowy, gdy widzi się go blisko horyzontu z powodu rozpraszania Rayleigha. Światło z Księżyca musi przebyć większą część ziemskiej atmosfery, aby dotrzeć do obserwatora. Oznacza to, że krótsze fale niebieskiego światła są rozpraszane, gdy uderzają w cząsteczki w atmosferze, podczas gdy czerwonawe i pomarańczowe światło o większej długości fali łatwiej przechodzi. Rozpraszanie Rayleigha jest również powodem, dla którego niebo jest niebieskie, a wschody i zachody słońca czerwonawe.

Po Różowym Księżycu następna pełnia Księżyca nastąpi 5 maja 2023 roku. Ten Kwiatowy Księżyc, zwany także Księżycem Sadzenia Kukurydzy i Księżycem Mleka, przesunie się w zewnętrzny cień Ziemi w kosmosie, powodując półcieniowe zaćmienie Księżyca.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: LiveScience
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos