Apple potwierdza, że ​można czyścić iPhone’a środkiem dezynfekującym

Wygląda na to, że w obliczu koronowirusa support Apple’a został zalany pytaniami: w jaki sposób można odkazić iPhone’a?, ponieważ na stronie pomocy pojawiły się nowe informacje.

Dezynfekcja iPhone'a chusteczkami Clorox

W obliczu szalejącej epidemii koronawirusa Apple oficjalnie potwierdza, że dobrze jest wyczyścić iPhone’a środkiem dezynfekującym.

Firma zaktualizowała dzisiaj dokument pomocy technicznej dotyczący czyszczenia produktów Apple o nowe informacje, które potwierdzają, że niektóre elementy można czyścić ściereczkę nasączoną 70-procentowym alkoholem izopropylowym lub chusteczkami dezynfekujące w celu usuwania zarazków z urządzeń.

Do tej pory w wytycznych Apple’a dotyczących czyszczenia produktów były wymienione niektóre środki i ostrzeżenia, że chemikalia mogą potencjalnie uszkodzić oleofobową powłokę na wyświetlaczach iPhone’a i iPada. Apple nadal ostrzega przed nimi, w tym aerozolami, amoniakiem, środkami do czyszczenia okien, nadtlenkiem wodoru, wybielaczem, sprężonym powietrzem i materiałami ściernymi:

Używając do przecierania 70-procentowego alkoholu izopropylowego lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie wycierać twarde, nieporowate powierzchnie produktu Apple, takie jak wyświetlacz, klawiatura lub inne zewnętrzne powierzchnie. Nie używaj wybielacza. Unikaj dostania się wilgoci do dowolnego otworu w urządzeniu i nie zanurzaj produktu Apple w żadnych środkach czyszczących. Nie stosuj ich także na powierzchniach z tkanin lub skóry.

Oczywiście możesz użyć innych chusteczek odkażających, które można używać do dłoni i mają podobny skład co chusteczki Clorox Disinfecting Wipes – np. antybakteryjne Cleanic lub inne. Zwróć uwagę, czy nie zawierają one substancji niezalecanych przez Apple’a.

Apple Support – How to clean your Apple products (Published Date: March 09, 2020) Apple Support – How to clean your Apple products (Published Date: March 09, 2020)

Apple informuje również, aby unikać rozpylania środków czyszczących bezpośrednio na urządzenie, aby zapobiec przedostawania się wilgoci do otworów.

Wytyczne zostały zaktualizowane, ze względu na to, ze koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że większość ludzi stale korzysta z iPhone’ów i innych urządzeń, ważne jest, aby utrzymywać je w czystości w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa na powierzchniach.

Nie jest do końca jasne, jak długo wirus utrzymuje się na powierzchniach stałych, ale różne badania wykazały, że może on przetrwać na szkle lub plastiku zaledwie przez dwie godziny lub nawet dziewięć dni.

Przeczytaj także:

Tak, można umyć iPhone’a mydłem i wodą

Joanna Stern z Wall Street Journal przetestowała nowe wytyczne Apple’a w ciągu ostatniego tygodnia. Używając nowego iPhone’a 8, wytarła wyświetlacz 1095 razy chusteczkami dezynfekującymi Clorox, co odpowiada szacunkowej liczbie przypadków, w których „iPhone” może zostać wyczyszczony w ciągu trzech lat.

Po całym wycieraniu powłoka oleofobowa na wyświetlaczu telefonu iPhone była w dobrym stanie – bez widocznych uszkodzeń.

Zobacz także polską wersję strony pomocy Apple’a, która jeszcze nie została uaktualniona o nowe informacje:

  • Czyszczenie produktów Apple – przeczytaj zalecenia i wytyczne dotyczące czyszczenia sprzętu Apple — komputerów, iPadów, telefonów iPhone, iPodów, wyświetlaczy i urządzeń peryferyjnych.
  • Czyszczenie telefonu iPhone – dowiedz się, jak wyczyścić telefon iPhone.

źródło: MacRumors via Apple