Ministerstwo Cyfryzacji i NASK ostrzegają przed fałszywymi sklepami online!

Nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK ostrzega przed fałszywymi sklepami w sieci.

Uważaj na fałszywe sklepy online – kampania edukacyjne Ministerstwa Cyfryzacji i NASK
Uważaj na fałszywe sklepy online – kampania edukacyjne Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Zawsze, nie tylko w wakacje należy zachować czujność i nie dać się ponieść wyjątkowym zniżkom, niezwykłym okazjom, „gorącym” ofertom limitowanym czasowo, skłaniającym do jak najszybszego zakupu. Tego typu zabiegi mogą być elementem metod socjotechnicznych stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy do okradania internautów. Nowy spot, przygotowany przez NASK i rząd, ma nam przypomnieć o tym, aby zachować czujność i nie dać ponieść sie chwili słabości podczas kompulsywnie wykonywanych zakupów internetowych.

Siłą rzeczy, skoro konsumenci coraz częściej kupują przez internet, to równie często można spotkać tam złodziei. Liczba fałszywych sklepów w polskim internecie wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 roku CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.

Zespół CERT Polska, działający w NASK, zbiera zgłoszenia o incydentach w sieci, reaguje na nie i buduje świadomość Polaków w tym obszarze.

Jak bezpiecznie kupować online?

Przed zakupem w nieznanym sklepie internetowym warto sprawdzić kilka elementów:

  1. czy na stronie jest telefon do sklepu – jego brak powinien wzbudzić czujność,
  2. czy sklep oferuje popularne metody płatności – fałszywe sklepy rzadko to robią,
  3. czy nie ma skrajnych opinii na temat sklepu.

Więcej na temat bezpiecznych zakupów w sieci można dowiedzieć się na specjalnej stronie CERT Polska, a także z poradnika: Jak bezpiecznie kupować w internecie?.

Kampania edukacyjno-informacyjna

Przed fałszywymi sklepami ostrzega kolejny ze spotów kampanii Ministerstwa Cyfryzacji i NASK. Kampania, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, ma formę 5-odcinkowego serialu. W każdym spocie przedstawione jest jedno cyberzagrożenie i kilka praktycznych wskazówek dla osób, które mogą napotkać podobną sytuację.

Rozwinięcie podejmowanych tematów można znaleźć na stronie CERT Polska. 

W celu zwalczania stron, które służą do wy­łudzania pieniędzy, CERT Polska od ponad trzech lat prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami. Tylko w 2022 r. zostały na niej umieszczone 43.283 domeny, co przyczyniło się do zablokowania blisko 21 milionów prób wejścia na strony, które wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych, dane osobowe i hasła serwisów społecznościowych. Każda z tych milionów prób mogła się skończyć bardzo dotkliwą, wymierną krzywdą konkretnego użytkownika polskiego internetu.

Chcesz zgłosić incydent bezpieczeństwa w sieci? 

Podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości e-mail: 

  • prześlij na numer 799 448 084
  • zgłoś przez formularz na stronie incydent.cert.pl
  • wyślij e-mail na adres cert@cert.pl.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji | NASK