Oto pająk nazwany na cześć zespołu ABBA

Nowy rodzaj pająka „Abba transversa” z rodziny Araneidae został nazwany na cześć popowego zespołu ABBA.

Abba transversa | fot. Volker W. Framenau
Abba transversa | fot. Volker W. Framenau

Pająki z rodziny Araneidae są znane z budowania pionowych orbitalnych sieci do łapania swoich zdobyczy. Można je łatwo rozpoznać po układzie oczu, odwłoku zwykle zachodzącym na pancerz i skomplikowanych genitaliach. Rodzina ma obecnie 188 rodzajów i 3119 gatunków na całym świecie.

Może Ci się spodobać: Ten pająk potrafi nurkować dzięki powłoce z powietrza

Dwóch naukowców z Murdoch University w Perth (Australia), dr Pedro Castanheira i dr Volker Framenau, opisali nowy rodzaj pająka Araneids po kompleksowym badaniu pająków tkających kule znalezionych w australijskich kolekcjach zoologicznych. Nazwali go na cześć jednego ze swoich ulubionych zespołów, szwedzkiej grupy popowej ABBA, oddając hołd członkom zespołu, w skład którego wchodzą Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson i Anni-Frid Lyngstad.

Piosenki zespołu i kolejne musicale „Mamma Mia!” (2008) i „Mamma Mia — znowu zaczynamy!”(2018), zapewniły nam godziny rozrywki – wyjaśniają autorzy w swoim badaniu, które zostało opublikowane w czasopiśmie Evolutionary Systematics.

Nowy rodzaj składa się ze stosunkowo małego pojedynczego gatunku (3-4 mm), Abba transversa (Rainbow, 1912), którego okazy są obecnie znane z obszaru przybrzeżnego Nowej Południowej Walii i Queensland. Od innych gatunków z tej rodziny różni się obecnością dwóch ciemnych plam na środku odwłoka oraz grubymi makroszczetami na pierwszej parze nóg samców.

Nowy rodzaj pająka – Abba transversa
Abba transversa (Rainbow, 1912) samica (QM S88101). A, pokrój grzbietowy; B, pokrój brzuszny; C, epigyne, widok od strony brzusznej; D, wewnętrzne narządy płciowe, widok od strony brzusznej; E, wewnętrzne narządy płciowe, widok od strony grzbietowej. Paski skali: 1 mm (A, B); 0,1 mm (C, D, E) | źródło: Systematyka ewolucyjna (2023). DOI: 10.3897/evolsyst.7.98015

Opis pojawił się po 15 latach pracy naukowej, podczas której naukowcy przyjrzeli się 12.000 okazów w australijskich muzeach i kolekcjach zagranicznych.

Opisanie nowych taksonów ma kluczowe znaczenie dla planów zarządzania ochroną w celu oceny różnorodności biologicznej i ochrony obszarów leśnych w całej Australii. Obecnie 80% australijskich gatunków pająków jest nieznanych, a wiele z opisanych jest niewłaściwie umieszczonych w różnych rodzajach, jak kiedyś Abba transversa.

– mówi autor badania, dr Pedro Castanheira

Więcej informacji: Pedro de S. Castanheira i in., Abba, nowy monotypowy rodzaj pająków tkających kule (Araneae, Araneidae) z Australii, Evolutionary Systematics (2023). DOI: 10.3897/evolsyst.7.98015

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phys.org