Szybki internet 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln „białych plam” w Polsce!

Zakończył się największy w historii nabór wniosków dotyczących zapewnienia dostępu do szybkiego internetu na obszarach „białych plam”.

Klawiatura z przyciskiem w kolorze biało-czerwonej flagi Polski i z czerwonym klawiszem „internet”
fot. Depositphotos

Jak informuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, aż 64 operatorów złożyło rekordową liczbę 307 wniosków na dofinansowanie w ramach 187 obszarów. Projekt opiewa na kwotę prawie 9 mld złotych i jest to największa inwestycja w tym obszarze, jaką kiedykolwiek poczyniono w Polsce. Operatorzy zadeklarowali 750 mln jako kwotę inwestycji własnych, niezależnych od dofinansowania, co świadczy o ich olbrzymim zaangażowaniu w ten projekt.

W latach 2014-2023 w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ministerstwo prowadziło działania, które poprawiły dostęp do internetu szerokopasmowego w obszarach, w których przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie dostarczali takich usług. Zainwestowanie funduszy unijnych pozwoliło na zbudowanie sieci, która swoim zasięgiem obejmie ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Nowe inwestycje finansowane ze środków europejskich i krajowych z programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowego i Krajowego Planu Odbudowy są kontynuacją dotychczasowych działań.

W poprzednich latach zainwestowano ponad 4 mld złotych. Aktualne działania w ramach KPO i FERC to  największa w historii inwestycja w budowę sieci telekomunikacyjnej podzielona na dwie części, dzięki której szybki internet o przepustowości co najmniej 300 Mb/s dotrze do ponad 1,6 mln internetowych białych plam.

Żeby sprawniej i szybciej realizować inwestycje, podzielono Polskę na 402 obszary inwestycyjne i dwa nabory:

  • Inwestycji C1.1.1 KPO (który ruszył 4 lipca i trwał do 4 sierpnia 2023 roku),
  • Priorytetu I: Zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego w ramach FERC (wkrótce zostanie uruchomiony). 

Całość projektu szacowana jest na ponad 10 mld złotych – to niemal podwojenie kwoty, która od 2015 roku była przeznaczana na działania, których celem jest zwiększenie zasięgu sieci.

Nabór w ramach KPO

Jednym z dodatkowych kryteriów oceny projektów w ramach naboru wniosków „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam”, które premiują wnioskodawców, realizujących na terenie projektu więcej inwestycji własnych, jest deklaracja kwoty inwestycji własnych. 

Szybki internet 

Sprawdź informację o miejscach, w których CPPC otrzymało wnioski o dofinansowanie inwestycji w budowę sieci telekomunikacyjnej. Jeśli wniosek operatora zostanie pozytywnie oceniony niedługo rozpocznie się inwestycja.

Pula punktów adresowych dotyczy wyłącznie 1. części inwestycji – kolejne mogą pojawić się w 2. części bądź w innych działaniach.

CPPC rozpoczęło już już proces oceny złożonych wniosków, a już niedługo zostanie uruchomiona kolejna runda inwestycyjna, tym razem w ramach Priorytetu I FERC. Tym razem publiczne środki zostaną zainwestowane w budowę sieci szybkiego internetu na 152 obszarach (lista obszarów FERC).

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos