Czyste gacie astronautów jednym z priorytetów!

Wydaje się, że Europejska Agencja Kosmiczna jest zajęta tym, co dzieje się w bieliźnie astronautów — i zleciła badanie poświęcone zwalczaniu śmierdzącego drobnoustroju.

Zapach astronauty w skafandrze
fot. Depositphotos

W komunikacie prasowym na temat podjętych inicjatyw ESA (European Space Agency) poinformowała o prowadzonym przez Austrię projekcie, którego celem jest utrzymanie zdrowych wnętrz skafandrów księżycowych na nadchodzące misje Artemis, w ramach których europejscy i amerykańscy astronauci planują powrót na Księżyc po raz pierwszy od pół wieku.

Austriackie Forum Kosmiczne, będące częścią większego projektu ESA, znanego jako Planetary Exploration Textiles (PExTEx), przejmuje kontrolę nad przedsięwzięciem określanym jako Biocidal Advanced Coating Technology for Reduction Microbial Activity (BACTeRMA), które zajmie się higieną wnętrza skafandrów w ekstremalnych warunkach statku kosmicznego.

Pomyśl o utrzymywaniu bielizny w czystości; na co dzień jest to dość łatwe zadanie dzięki detergentom, pralkom i suszarkom. Jednak w statku na Księżycu lub poza nim regularne mycie wnętrz skafandrów może nie być praktyczne.

— powiedziała w komunikacie ESA inżynierka ds. materiałów i procesów Małgorzata Hołyńska.

Trudność w praniu wnętrz skafandrów kosmicznych – i obrzydliwość, która może towarzyszyć temu problemowi – jest potęgowana przez prawdopodobieństwo, że skafandry będą wspólne dla astronautów.

Chociaż istnieją tradycyjne środki przeciwdrobnoustrojowe, takie jak srebro i miedź, ESA zauważa, że wyposażenie wnętrza skafandrów kosmicznych w takie materiały może podrażniać skórę astronautów, a regularne noszenie może ją zmatowić.

Przeczytaj też: Co znajduje się wewnątrz Księżyca?

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy pracujący nad BACTeRMA badają związki chemiczne zwane „metabolitami wtórnymi”, które wytwarzają drobnoustroje, próbując się chronić. Te kolorowe związki „często mają właściwości antybiotyczne” – czytamy w oświadczeniu.

Austriaccy naukowcy z zespołu BACTeRMA współpracują z firmą Vienna Textile Lab, aby stworzyć coś, co nazywają „bakteriograficzną” kolekcją tak zwanych „biobójczych” materiałów, które są testowane pod kątem promieniowania, pyłu księżycowego i symulacji ludzkiego potu, aby zobaczyć jak sobie z tym wszystkim poradzą.

Obecnie Austriackie Forum Kosmiczne (Österreichisches Weltraum Forum / OeWF) testuje swoje prototypowe tkaniny biobójcze w symulatorze skafandra kosmicznego, a wkrótce mogą one zostać wykorzystane w symulowanej misji na Marsa, która ma się odbyć w Armenii w przyszłym roku.

Kwestie związane z higieną kosmiczną nie są niczym nowym, ale wydaje się, że takie podejście może pomóc zachować świeżość załodze na pokładzie misji Artemis, w których astronauci będą musieli radzić sobie z trudnymi warunkami na statku kosmicznego przez około miesiąc – podczas podróży, która nie wydaje się tak długa, chyba że weźmiesz pod uwagę, jak obrzydliwe byłoby chodzić tak długo bez czystej bielizny.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: ESA — Keeping your underwear clean on the Moon | Futurism (The Byte)
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos