Starożytne DNA wskazuje na zróżnicowaną społeczność w „Zaginionym Mieście Inków”

Kto mieszkał w Machu Picchu w czasach rozkwitu? Naukowcy wykorzystali starożytne DNA, aby po raz pierwszy dowiedzieć się, skąd pochodzili pochowani ponad 500 lat temu robotnicy z zaginionego imperium Inków.

Machu Picchu
fot. Depositphotos

Naukowcy, w tym Jason Nesbitt — profesor archeologii z Tulane University School of Liberal Arts, przeprowadzili testy genetyczne na osobach pochowanych w Machu Picchu, aby dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy tam żyli i pracowali. Machu Picchu jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w regionie Cusco w Peru. Jest to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i co roku przyciąga setki tysięcy turystów. To było kiedyś częścią królewskiej posiadłości Imperium Inków.

Zobacz też: Mojowie, Inkowie, i inne lipcowe nowości w Planete+

Podobnie jak inne posiadłości królewskie, Machu Picchu było domem nie tylko dla członków rodziny królewskiej i innych elitarnych członków społeczeństwa Inków, ale także dla służących i robotników, z których wielu mieszkało w posiadłości przez cały rok. Ci mieszkańcy niekoniecznie pochodzili z okolicy, chociaż dopiero w najnowszym badaniu naukowcy byli w stanie potwierdzić, za pomocą testów DNA, różnorodność ich pochodzenia.

„Dowiedzieliśmy się wiele nie o elitach i członkach rodziny królewskiej, ale o ludziach o niższym statusie” – powiedział Nesbitt. „To były pochówki ludności pomocniczej”.

Przeprowadzona analiza DNA działa w podobny sposób, w jaki działają nowoczesne zestawy genetyki przodków. Naukowcy porównali DNA 34 osób pochowanych w Machu Picchu z DNA osób z innych miejsc w Imperium Inków, a także niektórych współczesnych genomów z Ameryki Południowej, aby zobaczyć, jak blisko mogą być spokrewnieni.

Wyniki analizy DNA wykazały, że osoby pochodziły z całego Imperium Inków, niektóre z tak odległych miejsc jak Amazonia. Niewielu z nich miało wspólne DNA, co świadczy o tym, że zostali przywiezieni do Machu Picchu jako jednostki, a nie jako część rodziny lub grupy społecznej.

„Teraz, oczywiście, genetyka nie przekłada się na pochodzenie etniczne ani nic podobnego”, powiedział Nesbitt o wynikach, „ale to pokazuje, że mają różne pochodzenie z różnych części Imperium Inków”.

Analiza DNA wspiera dokumentację historyczną i badania archeologiczne znalezionych artefaktów związanych z pochówkami. To badanie jest częścią większego ruchu w archeologii, mającego na celu połączenie tradycyjnych technik archeologicznych z nowymi technologiami i analizami naukowymi. Prowadzi to do pełniejszego zrozumienia dokonanych odkryć.

Więcej informacji: Lucy Salazar i in., Insights into the Genetic Histories and Lifeways of Machu Picchu’s Occupants, Science Advances (2023). DOI: 10.1126/sciadv.adg3377, (Science Advances)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Phys.org
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos