Mojowie, Inkowie, i inne lipcowe nowości w Planete+

W lipcu 2023 roku czekają na widzów te dobrze znane i te mniej zbadane — historie świata i ludzi, opowiedziane z nowej, fascynującej perspektywy w PLANETE+.

Lipcowe dokumenty w Planete+
fot. TSVP

Merytoryczne i efektowne dokumenty o dwóch wielkich cywilizacjach Ameryki — Majach i Inkach (Majowie: Starożytne metropolie oraz Inkowie – nowe odkrycia). Film pełen intrygujących faktów z życia jednej z najsłynniejszych kobiet XX wieku (Jackie O, żona JFK) oraz historia bardzo nietypowej przyjaźni (Dawid i ja. Przyjaźń przez kraty). Wszystkie tytuły już w lipcu w serwisie CANAL+ online i na antenie PLANET+.

Majowie: Starożytne metropolie

Seria dokumentalna, premierowe odcinki poniedziałki 3.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Zobacz też: Seria „Nieznane oblicze planety” w serwisie Netflix

Witajcie w prekolumbijskim mieście. Pasjonująca lekcja archeologii, której tematem jest cywilizacja Majów. Pozostały po nich nadgryzione zębem czasu piramidy, fragmenty monumentalnych zespołów architektonicznych. Dziś, dzięki zaawansowanym technikom archeologicznym, wiekowe kamienie przemawiają do nas jak nigdy przedtem. Poznajcie zatem niezwykłą cywilizację Majów, ukazaną w świetle najnowszych badań.

„Majowie: Starożytne metropolie” (Planete+) | fot. Kwanza
„Majowie: Starożytne metropolie” (Planete+) | fot. Kwanza

Inkowie – nowe odkrycia

Film dokumentalny, premiera w poniedziałek 24.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Historia powstania, rozkwitu i upadku imperium Inków w świetle najnowszych badań. Wiele ugruntowanych w podręcznikach tez wymaga weryfikacji.  Jako pierwsi historię państwa Inków opisali konkwistadorzy i misjonarze, a stworzony przez nich obraz kolosa na glinianych nogach, rządzonego przez okrutnego władcę, utrwalił się na długo. Jednak badania archeologiczne ujawniają nieznane dotąd fakty na temat rozległego imperium, które powstało w stosunkowo krótkim czasie i funkcjonowało sprawnie mimo braku znajomości pisma i koła. 

Jackie O, żona JFK

Film dokumentalny, premiera w sobotę 1.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Uważana za ikonę stylu, jedna z najpopularniejszych kobiet zeszłego stulecia. Oto sylwetka JACKIE. Jacqueline Kennedy Onassis, z domu Bouvier. Żona amerykańskiego prezydenta, Johna F. Kennedy’ego, a po jego śmierci greckiego magnata, Aristotelisa Onassisa. Ta dokumentalna biografia prezentuje losy jednej z najbardziej znanych kobiet XX wieku. Dokument zawierający liczne archiwalia, wywiady z samą Jackie oraz jej przyjaciółmi, tworzy życiorys pełen ciemnych zakamarków.

„Jackie O, żona JFK” )Planete+) | fot. Freemantlemedia Limited 2021
„Jackie O, żona JFK” )Planete+) | fot. Freemantlemedia Limited 2021

Dawid i ja. Przyjaźń przez kraty

Film dokumentalny, premiera w niedzielę od 30.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Historia niezwykłej przyjaźni i wieloletniej walki o wolność dla niesłusznie skazanego więźnia, który padł ofiarą systemu. Ray Klonsky, młody Kanadyjczyk, koresponduje z Davidem McCallumem, amerykańskim więźniem, skazanym za morderstwo w wieku 16 lat. Osadzony uparcie twierdzi, że jest niewinny, a Ray daje mu wiarę. Włącza się do kampanii na rzecz uwolnienia McCalluma, lecz mimo zgromadzenia wielu dowodów jego niewinności, sprawa ciągnie się latami. Dokument jest kroniką, a zarazem częścią tej batalii.

Przestępstwa z nienawiści

Film dokumentalny, premiera w niedzielę 23.07 o godz. 22:00 w PLANETE+ i w serwisie CANAL+ online. 

Wnikliwe spojrzenie na zjawisko, które stało się zmorą naszych czasów. Usłyszymy głosy ofiar, agresorów oraz badaczy tematu. Coraz więcej osób pada ofiarą  tzw. hate crimes, czyli aktów przemocy słownej lub fizycznej, powodowanych nienawiścią i uprzedzeniami, m.in. na tle rasowym, religijnym i etnicznym. Doświadczają ich dorośli i dzieci, przedstawiciele mniejszości seksualnych, osoby z niepełnosprawnościami. W zasadzie każdy może stać się ofiarą, a internet ułatwia działanie agresorom. Brytyjska seria dokumentalna dogłębnie analizuje to zjawisko. Wypowiadają się zarówno ofiary przemocy i osoby ją badające, jak również sami agresorzy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Canal+ Polska