„Chłopi” i „Zielona granica” debiutują na światowych festiwalach

Dwie koprodukcje CANAL+ — „Chłopi” i „Zielona granica” z premierami na największych światowych festiwalach filmowych!

Kadr z filmu „Zielona granica”

Najnowszy film pt. Zielona granica, jednej z najbardziej uznanych polskich reżyserek Agnieszki Holland, zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia, ośmiu Złotych Lwów oraz nominowanej do Oscara – został zakwalifikowany do Konkursu Głównego prestiżowego 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Wyczekiwana produkcja o sytuacji uchodźców na polskiej granicy będzie mieć tam swoją światową premierę. Natomiast na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, jednej z najważniejszych imprez branżowych na świecie, po raz pierwszy zostaną pokazani widowni Chłopi – animacja od twórców kultowego „Twojego Vincenta”, będąca adaptacją nagrodzonej Noblem powieści Władysława Reymonta. 

Sprawdź też: Film „Chłopi” w malarskiej wersji rodem z Młodej Polski

Zielona granica to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszonym dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Nowe dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

Zielona granica jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna Zielona granica to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska (KLANGOR), Tomasz Włosok (EMIGRACJA XD), Piotr Stramowski (ŻMIJOWISKO), Jaśmina Polak (SORTOWNIA), Marta Stalmierska (WYRWA), Agata Kulesza (BELFER), Maciej Stuhr (BELFER) i Magdalena Popławska („Dziewczyna z szafy”) oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk. 

Światowa premiera koprodukcji CANAL+ odbędzie się podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie weźmie udział w Konkursie Głównym. Polska premiera kinowa już 22 września. Dystrybutorem filmu jest KINO ŚWIAT. 

Chłopi to najnowszy film twórców nominowanego do Oscara Twojego Vincenta – Doroty Kobiel-Welchman i Hugh Welchmana. Animacja jest esencją półwiecza malarstwa europejskiego z przełomu XIX i XX wieku, z naciskiem na styl Młodej Polski. Początkowo film był kręcony jako film fabularny z aktorami.

W Chłopach występują m.in.: Mirosław Baka (BELFER), Ewa Kasprzyk (Ślub doskonały), Sonia Bohosiewicz (MASZ CI LOS), Małgorzata Kożuchowska (Zołza), Dorota Stalińska, Andrzej Konopka (PLANETA SINGLI. OSIEM HISTORII), Maciej Musiał (KLANGOR) i Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny – występuje Kamila Urzędowska (ŻMIJOWISKO).

Następnie grupa ponad 100 malarzy rozpoczęła animację malarską, która trwała ponad 2 lata. Artyści malowali kluczowe klatki za pomocą farb olejnych Cobra (Royal Talens) na płótnie, a grupa animatorów tworzyła klatki pośrednie, aby całość była płynna i przyjemna dla oka. 

Światowa premiera filmu odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CANAL+ Polska