Film „Chłopi” w malarskiej wersji rodem z Młodej Polski

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Chłopi” w reżyserii Doroty Kobieli („Twój Vincent”), opartego na noblowskiej powieści Władysława Reymonta – obejrzyj zwiastun.

„Chłopi” film Doroty Kobieli (2020)

Kadry filmowe najnowszego filmu Chłopi nawiązują do malarstwa okresu Młodej Polski. Obraz zostanie zrealizowany w technice animacji malarskiej, tej samej co nagradzany na całym świecie Twój Vincent. Premiera filmu, planowana jest na 2022 rok. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Sceny zostaną nakręcone z aktorami, a następnie każda klatka zostanie ręcznie „namalowana” jako obraz olejny. W sumie będzie około 72 tysięcy klatek do przerobienia. W projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie.

Muzykę do filmu stworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska, a na ekranie zobaczymy również m.in. Mirosława Bakę, Sonię Mietelicę, Roberta Gulaczyka, Ewę Kasprzyk, Andrzeja Konopkę, a także Małgorzatę Kożuchowską i Julię Wieniawę. Producentami filmu są Hugh Welchman i Sean Bobbitt, a dystrybutorem w Polsce będzie NEXT FILM.

Fabuła i zwiastun koncepcyjny

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły.

Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Twórcy filmu „Chłopi”

Reżyserka i scenarzystka Dorota Kobiela to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomysłodawczyni, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu Twój Vincent. Ta pierwsza pełnometrażowa animacja malarska na świecie zdobyła ponad 40 innych nagród na całym świecie, m.in.: Europejską Nagrodę Filmową, główną nagrodę na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju oraz nagrody Polskiej Akademii Filmowej „Orły”. Film był nominowany do Oscara, BAFTA czy Złotych Globów. Dorota Kobiela jest członkinią Amerykańskiej, Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 10 lat związana zawodowo ze studiem BreakThru Films. 

Współscenarzysta Hugh Welchman to absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, brytyjskiej National Film and Television School. Wyprodukował 16 filmów krótkometrażowych i dwa filmy pełnometrażowe dla studia BreakThru Films, zdobył ponad 60 nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Oscara za najlepszą animację krótkometrażową w 2008 roku za film „Piotruś i wilk” oraz Europejską Nagrodę Filmową za „Twojego Vincenta” w kategorii najlepszy film animowany.

źródło: PISF