Apple kręci 3. sezon serialu „Teheran” pomimo strajku aktorów

Związek aktorów SAG-AFTRA zgodził się nagrywanie „Teheran” od Apple TV+ w normalny sposób, pomimo że strajk wkracza już w drugi tydzień.

„Teheran” (Apple TV+)

Od 13 lipca 2023 roku członkowie Screen Actors Guild — Amerykańskiej Federacji Artystów Telewizyjnych i Radiowych (SAG-AFTRA) rozpoczęli strajk. Gildia Scenarzystów Ameryki (WGA) strajkuje od prawie trzech miesięcy i razem związki zawodowe spowodowały wstrzymanie produkcji filmowej i telewizyjnej. Jednak SAG-AFTRA zdecydowała się na wyjątki dla wielu produkcji, pozwalając im kontynuować filmowanie.

Zobacz też: Zwiastun 2. sezonu serialu „Teheran” z Glenn Close

Takie wyjątki są normalne dla aktorów SAG-AFTRA, nie obejmują żadnych obowiązków związanych z pisaniem, produkcje mogą kontynuować zdjęcia, jeśli kwalifikują się do zwolnienia i jeśli zgodzą się na warunki.

Chociaż istnieją inne wyjątki dla produkcji niskobudżetowych i mikrobudżetowych, inne muszą podpisać umowę, która skutecznie mówi, że będą związani ustaleniami uzgodnionymi z Sojuszem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP) po strajku.

Co ciekawe, Teheran (tyt. oryg. Tehran) nie powinien się kwalifikować. Zwolnienia SAG-AFTRA dotyczą niezależnych produkcji, w szczególności tych, które nie są produkowane przez firmy należące do AMPTP.

Apple TV+ jest członkiem Sojuszu, ale według Deadline mogło kwalifikować się do zwolnienia ze względu na pochodzenie Teheranu. Podczas gdy Apple TV+ zamówiło trzeci sezon serialu, pierwsze dwa zostały stworzone i wyemitowane w izraelskiej sieci telewizyjnej, zanim Apple kupiło prawa do jego wyświetlania.

Z kolei Reuters informuje, że trwają zdjęcia do filmu Apple TV+ pt. Formuła 1. Wcześniej informowano, że produkcja filmu została wstrzymana, ale mistrz F1 i współproducent filmu Lewis Hamilton twierdzą, że to nieprawda.

Wygląda na to, że podczas gdy obsada prawdopodobnie przestrzega zasad związkowych i nie pracuje, kręcony jest materiał z wyścigów na Grand Prix Hungaroring.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider