Apple od jakiegoś czasu pracuje nad własnym narzędziem ChatGPT AI

Generatywna sztuczna inteligencja „Apple GPT” mogłaby bezpośrednio konkurować z narzędziami OpenAI, Google’a, Microsoftu i Mety.

Apple GPT

Według doniesień Bloomberga, Apple tworzy własnego chatbota opartego na sztucznej inteligencji, którego niektórzy inżynierowie nazywają „Apple GPT”. Firma podobno nie ma jeszcze żadnych solidnych planów publicznego udostępnienia swojej technologii. Jak zauważył Bloomberg, chatbot wykorzystuje własną platformę dużego modelu językowego (LLM) o nazwie „Ajax”, działającą w Google Cloud i zbudowaną z Google JAX, platformą stworzoną w celu przyspieszenia badań nad uczeniem maszynowym. Źródła informują, że Apple ma wiele zespołów pracujących nad tym projektem, który obejmuje rozwiązywanie potencjalnych implikacji dla prywatności.

Zobacz tez: Apple chce by wszystko mogło być pilotem do telewizora

Podczas gdy inni giganci technologiczni, w tym Meta, Microsoft i Google, szybko zaczęli udostępniać firmom i ogółowi społeczeństwa własne produkty generatywnej sztucznej inteligencji, Apple jak zwykle po cichu dopracowuje swoje rozwiązanie. Apple zabroniło swoim pracownikom korzystania z ChatGPT, ale inżynierowie wewnętrznie używają chatbota opartego na Ajax. Ajax został stworzony, aby „ujednolicić rozwój uczenia maszynowego”.

Apple nie wychylało się podczas największego szumu dotyczącego generatywnej sztucznej inteligencji, chociaż firma od dawna wplata sztuczną inteligencję w swoje oprogramowanie. Najbardziej znanym systemem sztucznej inteligencji jest Siri – asystent głosowy, który pomógł zapoczątkować trend wśród firm technologicznych. Ale krytycy od dawna twierdzą, że Siri ma przed sobą jeszcze długą drogę.

Aby wesprzeć swoje wysiłki, Apple zatrudnił Johna Giannandreę, który wcześniej kierował AI i wyszukiwaniem w Google’u (w 2018 roku), aby nadzorował projekt Siri i jej zespoły zajmujące się uczeniem maszynowym. Według Bloomberga Giannandrea i starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania Craig Federighi, kierują inicjatywą Apple’a dotyczącą sztucznej inteligencji.

W niedawnym wywiadzie dla Good Morning America Tim Cook powiedział, że technologia sztucznej inteligencji jest czymś, czemu Apple „przygląda się z bliska”. Cook wyraził również obawy dotyczące produktów AI podczas rozmowy o zarobkach w maju, zauważając, że istnieje „wiele problemów, które należy rozwiązać”. Inne firmy zaczęły współpracować, aby udostępnić różne LLM startupom i badaczom. Meta ogłosiła we wtorek, że jej LLM LLaMA 2 będzie dostępna na platformie Microsoft Azure. Microsoft uruchamia również model GPT OpenAI w swojej wyszukiwarce Bing.

Chociaż plany Apple’a w obszarze sztucznej inteligencji są nadal niejasne, źródła podają Bloombergowi, że Apple planuje „znaczące ogłoszenie związane z sztuczną inteligencją” w przyszłym roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bloomberg | The Verge