6 kobiet, które poszły śladami Eunice Newton Foote

Podążając śladami pionierki klimatu Eunice Newton Foote, te sześć kobiet prowadzi walkę ze zmianami klimatycznymi przy wsparciu Google.org.

Ilustrowana sylwetka Eunice Newton Foote w Google Doodle z 17 lipca 2023 r.
Ilustrowana sylwetka Eunice Newton Foote w Google Doodle z 17 lipca 2023 r.

Dzisiaj w Google Doodle możemy zobaczyć ilustrowaną w żywych kolorach Eunice Newton Foote, która pisze w swoim notatniku, otoczona przyborami naukowymi. Eunice Newton Foote była pierwszą kobietą, która opublikowała artykuł naukowy w czasopiśmie fizycznym. Jej artykuł zatytułowany „Okoliczności wpływające na ciepło promieni słonecznych” położył podwaliny pod odkrycie efektu cieplarnianego. Ten przełomowy artykuł, napisany ponad 150 lat temu, nakreślił bezpośredni związek między dwutlenkiem węgla (CO₂) a ociepleniem naszego klimatu i pomógł zdefiniować naukę o klimacie, jaką znamy.

Przeczytaj także: Zmiany w świadomości ekologicznej Polaków – sukces czy alarm?

Dzisiaj, w 204. urodziny Eunice Newton Foote, Google chce podkreślić jej osiągnięcia za pomocą Doodle na stronie głównej wyszukiwarki internetowej Google.

Świętujemy także pracę sześciu kobiet, które poszły śladami Eunice i wniosły ważny wkład w nasze rozumienie zmian klimatu. Dzięki finansowaniu i wsparciu ze strony Google.org innowatorki te pracują nad edukacją społeczeństwa, opracowują rozwiązania łagodzące skutki zmian klimatu i szerzą polityką, która pomoże chronić naszą planetę.

Dr Anna Liljedahl

Dr Anna Liljedahl mieszka w Homer na Alasce, gdzie bada wpływ zmian klimatu na magazynowanie i ruch wody w ekosystemie Arktyki. Poprzez projekty takie jak Permafrost Discovery Gateway Anna ma na celu zwiększenie dostępności informacji z dużych zbiorów danych dla naukowców i społeczności bezpośrednio dotkniętych zmianami klimatycznymi.

Dr Anna Liljedahl
Dr Anna Liljedahl | fot. Google

Obecnie jest pracownikiem naukowym w Woodwell Climate Research Center, a dziś Google głosiło grant w wysokości 5 milionów dolarów oraz stypendium Google.org, które pomogą im w używaniu sztucznej inteligencji do dokładniejszego i częstszego śledzenia topnienia wiecznej zmarzliny w Arktyce.

Klara Rowe

Zdobycie tytułu Google.org Leader to Watch w 2022 roku to tylko jedno z wielu ścieżek Clary Rowe do zasłużonej sławy w nauce o klimacie. Od 2021 roku jest pierwszym dyrektorem generalnym Restor, platformy open source wspieranej przez Google.org, która łączy globalne wysiłki w zakresie renowacji i konserwacji z danymi, funduszami i wiedzą, których potrzebują, aby odnieść sukces i skalować.

Klara Rowe
Klara Rowe | fot. Google

Restor jest obecnie domem dla 130 000 miejsc renowacji, a ich liczba wciąż rośnie, rzucając jasne światło na wysiłki podejmowane na całym świecie w celu przywrócenia i ochrony przyrody.

Dr Alysia Garmulewicz i Liz Corbin

Co by było, gdybyśmy zamiast używać tworzyw sztucznych i innych nieulegających biodegradacji materiałów, które trafią na wysypiska śmieci, mogli używać materiałów regeneracyjnych — tak jak robi to natura od miliardów lat?

To właśnie miały na myśli dr Alysia Garmulewicz i Liz Corbin. Jako współzałożyciele i współzałożyciele Materiom, Garmulewicz i Corbin przy wsparciu Google.org stworzyli „książkę kucharską” typu open source, aby pomóc producentom zastąpić niezrównoważone materiały biodegradowalnymi alternatywami.

Dr Alysia Garmulewicz i Liz Corbin
Dr Alysia Garmulewicz i Liz Corbin | fot. Google

Na przykład, czy wiesz, że możesz zrobić „skórę” ze skórki banana? A może zastąpić przezroczysty plastik wodorostami? Społeczność Materiom rozrosła się do ponad 6000 badaczy, projektantów przemysłowych i producentów. Ich cel: ułatwić wszystkim wytwarzanie materiałów regeneracyjnych i zrównoważonych, a ostatecznie przekształcić rynek materiałów.

Heidi Binko

Heidi Binko od dawna wspiera ruch zielonej energii, współpracując ze społecznościami węglowymi, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na arenie międzynarodowej. W trosce o tych, których środki utrzymania zależą od produkcji węgla, postanowiła rozwiązać problem z ekonomicznego punktu widzenia.

Heidi Binko
Heidi Binko | fot. Google

W 2015 roku była współzałożycielką Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki wsparciu Google.org Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pomaga społecznościom wiejskim w Stanach Zjednoczonych, które wcześniej polegały na węglu, w przejściu na bardziej zrównoważone źródła dochodu w miarę zamykania fabryk i kopalń.

Angie Fyfe

Praca Angie Fyfe na rzecz zrównoważonego rozwoju rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy z powodzeniem zarządzała budową pierwszego w historii budynku państwowego z certyfikatem LEED. Jako dyrektor wykonawczy ICLEI Local Governments for Sustainability USA, Fyfe pomaga lokalnym samorządom w USA w radzeniu sobie ze zmianami klimatycznymi i budowaniu zdrowych, sprawiedliwych i odpornych społeczności.

Angie Fyfe
Angie Fyfe | fot. Google

W ramach zaangażowania Google’a w pomoc miastom i samorządom lokalnym w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla Google.org wsparło utworzenie funduszu akcji ICLEI, który pomaga organizacjom obywatelskim wykorzystywać dane do ograniczania emisji dwutlenku węgla.

Oprócz wspierania nowych projektów Funduszu, Fyfe odegrał kluczową rolę w podwojeniu rozmiaru sieci ICLEI w ciągu ostatnich dziewięciu lat. Jej teoria zmiany? „Standardy, protokoły i dane umożliwiają opracowanie dobrej polityki, która prowadzi do działania i wpływu”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google The Keyword