Na Twitterze nie wyszukasz linków do Threads

Wyszukiwanie treści Threads na Twitterze nie daje obecnie żadnych wyników, mimo że na platformie zamieszczono wiele linków do mikroblogowego rywala od Mety.

Twitter: Brak wyników wyszukiwania dla „url:threads.net”
Twitter: Brak wyników wyszukiwania dla „url:threads.net”

Użytkownicy Twittera próbujący znaleźć linki do konkurencyjnej usługi do mikroblogowania – Threads od Meta odkrywają, że należąca do Elona Muska sieć mediów społecznościowych wydaje się ograniczać wyniki wyszukiwania. Dzieje się tak pomimo tego, że Twitter jest obecnie wypełniony linkami do treści Threads, które można znaleźć za pomocą wyszukiwania.

Zobacz też: Threads od Mety na razie nie zagrozi Twitterowi w Europie

Problem został po raz pierwszy zauważony podczas korzystania z operatora wyszukiwania „url:”, który jest zwykle używany do wyszukiwania linków do określonego adresu URL. Na przykład wyszukiwanie z „URL: mobirank.pl” na Twitterze powoduje wyświetlenie każdego tweeta, który prowadzi do dowolnej strony na naszym portalu, niezależnie od tego, czy adres URL został skrócony. Ale wyszukiwanie „url:threads.net” zwraca zero wyników, mimo że istnieje wiele tweetów, które prowadzą do tej domeny.

Podobnie wyszukiwanie „threads.net” bez operatora „url:” powoduje wyświetlenie dziesiątek nieistotnych wyników od użytkowników, którzy mają swoje konto Threads w nazwie wyświetlanej lub którzy mówią o usłudze bez linku do niej — nie pojawiają się wszelkie posty połączone z Threads.

Nadal można znaleźć linki do postów Threads na Twitterze, ale musisz wykazać się kreatywnością. Wyszukiwanie „url:„threads net”” ze spacją między „threads” a „net” to najlepsze obejście, jakie istnieje, i nadal można wyszukiwać określone adresy URL postów w Threads. Ale pozorne ograniczenie zwiększa tarcie w procesie, utrudniając łatwe znalezienie szerokiej gamy linków Threads na Twitterze.

Nie jest jasne, jak celowe jest to zachowanie, ale właściciel Twittera Elon Musk, był bardzo krytyczny wobec CEO Threads i Meta, Marka Zuckerberga. „Konkurencja jest w porządku, oszukiwanie nie” – napisał Musk na Twitterze 6 lipca. „Zuck to cuck”, brzmiała jego mniej wyważona odpowiedź trzy dni później. Twitter zagroził również, że pozwie Meta za Threads, twierdząc, że Meta zaangażowała się w „systematyczne, umyślne i niezgodne z prawem sprzeniewierzenie tajemnic handlowych Twittera i innej własności intelektualnej”.

Jeśli jednak jest to zamierzone, nie byłby to pierwszy raz, kiedy Twitter ograniczył widoczność innych usług na swojej platformie. Na początku kwietnia Twitter ograniczył interakcję użytkowników z postami zawierającymi linki do Substack w przededniu uruchomienia usługi biuletynu w usłudze mikroblogowania Notes. Użytkownicy nie mogli polubić, odpowiedzieć ani przesłać dalej tweetów zawierających adresy URL do Substack, a Twitter zaczął oznaczać linki Substack jako niebezpieczne. Twitter przekierował również wyszukiwania „Substack” do znacznie bardziej ogólnego „biuletynu”.

Elon Musk próbował uzasadnić ograniczenia nałożone na łącza Substack, mówiąc, że usługa „próbowała pobrać ogromną część bazy danych Twittera, aby uruchomić ich klon Twittera”. Ale jego obawy wydawały się krótkotrwałe: dzień później Substack powiedział, że „tłumienie publikacji Substack na Twitterze” wydaje się być zakończone.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Twitter