IDEAS NCBR i szkoły doktorskie UW będą wspólnie pracować nad AI

Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji, podpisali list intencyjny formalizujący współpracę między obiema instytucjami.

IDEAS NCBR i Szkoły Doktorskie UW (cobranding logo)

We wspólne badania i projekty mają być zaangażowane wszystkie szkoły doktorskie działające przy UW, nie tylko związane ściśle z informatyką. Pozwoli to nadać pracom nad rozwojem AI bardziej interdyscyplinarny charakter.  Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie, mające potencjalnie nieskończoną liczbę zastosowań. Aby w pełni odkryć i wykorzystać jej potencjał, niezbędna jest współpraca matematyków i informatyków z ekspertami z innych dziedzin.

Sprawdź też: 8 jednostek naukowych zacieśnia współpracę dot. technologii kwantowych

Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym przez przedstawicieli IDEAS NCBR i rektora Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzego Z. Nowaka, celem współpracy obu instytucji będzie wyłanianie wspólnych kandydatów do szkół doktorskich kształcących w obszarach związanych ze sztuczną inteligencją. Dzięki kooperacji między obiema instytucjami wspólnie zrekrutowani naukowcy będą mogli kształcić się w szkołach doktorskich UW i jednocześnie prowadzić badania naukowe w IDEAS NCBR. 

Prowadzone w naszym ośrodku badania dotyczą czasami zagadnień czysto teoretycznych. Tworzymy nowe algorytmy bądź ulepszamy te, które już się pojawiły. Chcemy jednak, żeby wyniki naszych badań miały potencjalnie jak najszersze zastosowania, czyli rozwiązywały już istniejące problemy, o których my, informatycy, najzwyczajniej w świecie możemy nie wiedzieć. To wielka satysfakcja, kiedy wyniki naszych projektów badawczych mogą rozwiązywać realne problemy gospodarcze czy społeczne. Podpisanie listu intencyjnego z tak renomowaną uczelnią jak Uniwersytet Warszawski da nam okazję zarówno do kształcenia obiecujących studentów i absolwentów wydziałów informatyki, jak i do współpracy z innymi wydziałami oraz obiecującymi młodymi naukowcami innych dyscyplin.

— komentuje dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.  

Dobre relacje pomiędzy obiema instytucjami trwają od czasu powstania IDEAS NCBR przed dwoma laty. Przejawem tego jest niedawne spotkanie otwarte z CEO OpenAI, Samem Altmanem, które IDEAS NCBR zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim. Wielu pracowników IDEAS NCBR jest absolwentami UW i łączy pracę badawczą w ośrodku z pracą dydaktyczną na uczelni.

W ciągu minionych kilkunastu miesięcy IDEAS NCBR nawiązał już podobne porozumienia z kilkoma innymi polskimi uczelniami wyższymi, jak również z Polską Akademią Nauk.   

Współpraca tych instytucji przyczyni się do lepszej integracji środowisk naukowych skupionych na rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Dzięki temu więcej projektów badawczych z obszaru AI będzie miało szansę zyskać swoją kontynuację w postaci praktycznych zastosowań opracowanych technologii w administracji, medycynie czy ochronie środowiska. 

Czym zajmuje się IDEAS NCBR? 

IDEAS NCBR Sp. z o.o. to powołany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek badawczo-rozwojowy, którego celem jest m.in. kształcenie nowego pokolenia naukowców oraz zapewnienie atrakcyjnego środowiska do prowadzenia prac badawczych. Jest on jednym z filarów umożliwiających realizację strategii rozwoju AI w Polsce oraz zbudowania w kraju światowej klasy ekosystemu innowacji w tym obszarze. 

W ciągu najbliższych lat IDEAS NCBR zatrudni 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych związanych z sektorami nauki i gospodarki takimi jak medycyna, ekonomia, grafika komputerowa, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość. Oprócz działań edukacyjnych istotnym obszarem działalności spółki jest rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów.

Uniwersytet Warszawski to wiodący uniwersytet w Polsce. Kształci ponad 35 tys. studentów. Jego pracownicy zdobywają najlepsze granty w Europie, m.in. przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Współpracuje z innymi uczelniami europejskimi, tworząc Sojusz 4EU+. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IDEAS NCBR