Kto oferuje najlepszy internet mobilny w Warszawie? (czerwiec 2023)

Sprawdź najnowsze wyniki pomiarów Drive Test internetu mobilnego w Warszawie, wykonanych w czerwcu 2023 roku przez Notel dla RFBenchmark.

Ranking prędkości internetu mobilnego 5G (NSA) w Warszawie (czerwiec 2023) | źródło: Drive Test Notel, RFBenchmark
Ranking prędkości internetu mobilnego 5G (NSA) w Warszawie (czerwiec 2023) | źródło: Drive Test Notel, RFBenchmark

Portal RFBenchmark, specjalizujący się w badaniach jakości połączenia internetowego w telefonach komórkowych, opublikował wyniki najnowszego badania Drive Test przeprowadzonego przez firmę Notel. Badanie dostarczyło nowych, cennych danych dotyczących jakości usług mobilnych w stolicy Polski.

Zobacz też: Internet mobilny 5G/4G LTE/3G w Polsce – podsumowanie 2022 r.

Badanie Drive Test polega na zbieraniu danych podczas jazdy samochodem wyposażonym w urządzenia pomiarowe. Trasa przejazdu badania obejmowała najważniejsze arterie i szlaki komunikacyjne Warszawy, znajdujące się po obu brzegach Wisły. Dzięki temu możliwe było uzyskanie warunków bardzo zbliżonych do tych, których na co dzień doświadczają mieszkańcy miasta.

W przeprowadzonym badaniu, po raz pierwszy w historii pomiarów, zmierzono jakość usług głosowych w popularnych komunikatorach internetowych, takich jak WhatsApp i Microsoft Teams. Dodatkowo, przeprowadzony został test sprawdzający, jak w sieciach mobilnych operatorów działa przesyłanie treści wideo dla serwisu Netflix. Nowością było uwzględnienie doświadczeń e-gamerów w scenariuszu pomiarowym.

Podczas pomiarów danych, najwyższą średnią prędkość pobierania plików HTTP w ciągu 10 sekund w technologii 5G (NSA) osiągnął Plus, z wynikiem 129,4 Mb/s. Ten wynik wyprzedził znacząco wyniki pozostałych operatorów. Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile (76,1 Mb/s), na trzecim Play (61,3 Mb/s), a na czwartym Orange (54,9 Mb/s).

Mapa przejazdu podczas pomiarów Test Drive w Warszawie (czerwiec 2023)
Mapa przejazdu podczas pomiarów Test Drive w Warszawie (czerwiec 2023) | Notel

Najwyższą średnią prędkość wysyłania plików HTTP 5G NSA w ciągu 10 sekund osiągnął T-Mobile z wynikiem 51,80 Mb/s. Na drugim miejscu uplasowało się Play (51,07 Mb/s), na trzecim Orange (44,05 Mb/s), a na czwartym Plus (33,92 Mb/s).

W testach opóźnienia, Plus również wypadł najlepiej z wynikiem 36 ms. Przy porównaniu połączeń głosowych realizowanych standardowo przez operatorów (VoLTE) i połączeń głosowych realizowanych za pomocą komunikatorów OTT, tradycyjne połączenia VoLTE okazały się bardziej niezawodne.

DOWNLOAD ⬇ średnia szybkość pobierania i UPLOAD ⬆ wysyłania danych 5G (NSA) w Warszawie (czerwiec 2023 r.)

Średnie prędkości w sieci 5G wg operatorów w 2022 r.

5GPlusT-MobilePlayOrange
szybkość pobierania129,4 Mb/s76,1 Mb/s61,3 Mb/s54,9 Mb/s
szybkość wysyłania33,92 Mb/s51,80 Mb/s51,07 Mb/s44,05 Mb/s
PING36,81 ms55,54 ms38,05 ms65,06 ms

W wideokonferencjach na platformie Microsoft Teams, Play i Plus osiągnęły najwyższą jakość połączeń, z najmniejszą utratą pakietów (0,14% i 0,46%) i najmniejszym jitterem (9ms).

W przypadku serwisów streamingowych YouTube i Netflix, Plus osiągnął najwyższą rozdzielczość streamowanego wideo (948p dla YouTube), a także najwyższą przepustowość końcową dla YouTube (6,78 Mbps). Wszyscy operatorzy osiągnęli wynik powyżej 92% udanych streamów zarówno dla YouTube, jak i Netflix.

W kontekście czasu otwarcia strony, Plus poradził sobie najlepiej, otwierając stronę referencyjną Kepler w mniej niż sekundę. W testach dotyczących e-gamingu, Orange i Plus uzyskały najwyższe wyniki w teście interaktywności, osiągając odpowiednio 82 i 76 punktów.

Więcej informacji na temat badania Drive Test oraz innych badań przeprowadzanych przez RFBenchmark.eu można znaleźć na stronie internetowej portalu.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: RFBenchmark