Przeglądarka DuckDuckGo jest już dostępna pod Windowsa

Od teraz DuckDuckGo ma konkurencyjną, użyteczną przeglądarkę – nastawioną na zachowanie prywatności – na wszystkich głównych platformach komputerowych.

Przeglądarka internetowa DuckDuckGo pod Windowsa

Przeglądarka DuckDuckGo jest wreszcie dostępna publicznie w wersji beta dla użytkowników systemu Windows. Około dziewięć miesięcy po uruchomieniu przeglądarki dla komputerów Mac, skupiająca się na prywatności firma, znana ze swojej wyszukiwarki, oferuje teraz bardzo podobny produkt użytkownikom systemu Windows. Przeglądarka DuckDuckGo jest już dostępna na Windowsa, a jej zakres jest taki sam jak zawsze: to przeglądarka i wyszukiwarka, która nie gromadzi Twoich danych ani nie śledzi Cię w sieci.

Przeglądarka DuckDuckGo wygląda i działa jak Chrome lub Edge, z rzędem kart u góry i dużym polem tekstowym do wyszukiwania i wpisywania adresów URL. Wyszukiwarka DuckDuckGo jest domyślną wyszukiwarką zaraz po zainstalowaniu przeglądarki, ale możesz to zmienić, jeśli z jakiegoś powodu bardzo zależy Ci na prywatności przeglądarki, ale nie na prywatności wyszukiwania. DuckDuckGo oferuje kilka własnych funkcji, takich jak widok YouTube, który firma nazywa Duck Player i usuwa w nim wszelkie personalizowane reklamy, śledzenie i rekomendacje ze strony YouTube’a.

Zespół DuckDuckGo pracuje nad aplikacją pod Windowsa od kilku lat. Zajęło to więcej czasu niż w przypadku innych platform, po części dlatego, że tworzenie dla systemu Windows było dla zespołu nowością, ale także dlatego, że ekosystem Windowsa jest wyjątkowo skomplikowany. Istnieje wiele odmian sprzętu i oprogramowania, ekranów dotykowych i rozdzielczości ekranu. Sama aplikacja jest oparta na technologii WebView2 systemu Windows i wykorzystuje ten sam silnik renderowania Blink, z którego korzysta Chrome i większość innych przeglądarek.

Dodanie wersji dla systemu Windows oznacza, że DuckDuckGo ma teraz solidną, wieloplatformową przeglądarkę, która naprawdę może nadążyć za Chromem i Edgem. Przeglądarka działa pod systemami Android, iOS, Windows i Mac, co daje DuckDuckGo szansę na ochronę danych wszędzie tam, gdzie przeglądasz strony internetowe. Aplikacja pod Windowsa jest wciąż w fazie beta i brakuje jej niektórych funkcji – w szczególności obsługi rozszerzeń – ma zostać szybko zaktualizowana.

DuckDuckGo jest nadal głównie znany jako wyszukiwarka, ale dyrektor generalny Gabriel Weinberg mówi, że wizja firmy jest większa. Lubi nazywać DuckDuckGo „łatwą alternatywą zapewniającą prywatność”.

Najbardziej kompletnym sposobem, aby pomóc ludziom w bardziej prywatnym przeglądaniu sieci, jest stworzenie przeglądarki internetowej — a firma odkryła, że w rzeczywistości łatwiej jest nakłonić użytkowników do całkowitego przejścia z Chrome’a niż skłonić ich do zainstalowania rozszerzenia Chrome.

DuckDuckGo widzi zanikającą granicę między przeglądarką a wyszukiwarką

Chcesz korzystać z usługi Bing – użyj Edge’a, Google’a –Chrome’a. Twórcy przeglądarek coraz bardziej wiążą swoje usługi z aplikacjami i utrudniają podjęcie decyzji przez użytkowników. DuckDuckGo ma nadzieję, że może skłonić ludzi do pobrania jednego pliku przeglądarki, a następnie firma będzie mogła świadczyć wszelkiego rodzaju usługi.

Przeglądarka internetowa DuckDuckGo pod Windowsa - zrzut ekranu
Przeglądarka internetowa DuckDuckGo pod Windowsa

Twórcy liczą na to, że DuckDuckGo może zrobić o wiele więcej ze swoją przeglądarkę, która jest nie tylko prostsza i bardziej prywatna, ale także bogatsza w funkcje. Jednym z przykładów jest ochrona poczty e-mail DuckDuckGo. Oprócz tego istnieje wiele innych narzędzi w stylu Duck Player, które firma może zbudować.

Ale pierwszym krokiem jest właśnie zbudowanie dobrej przeglądarki i udostępnienie jej wszędzie. Gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, DuckDuckGo może zacząć marzyć o większych rzeczach.

Pobierz DuckDuckGo Privacy Browser na urządzenia z systemami iOS i Android:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: DuckDuckGo | The Verge