Liczące 2700 lat petroglify znalezione w Szwecji przedstawiają ludzi, statki i zwierzęta

Na starej skalistej wyspie w Szwecji znaleziono około 40 prehistorycznych rzeźb naskalnych, które przedstawiają interesujące wizerunki.

2700-letnie petroglify ze Szwecji
2700-letnie petroglify ze Szwecji | fot. Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

Na stromej skale w zachodniej Szwecji naukowcy odkryli fascynujące znalezisko: około 40 petroglifów — przedstawiających statki, ludzi i wizerunki zwierząt — sprzed około 2700 lat. Petroglify zostały wyrzeźbione na granitowej skale, która kiedyś była częścią wyspy, co oznacza, że ludzie musieliby je wykonywać stojąc na łodzi lub z platformy zbudowanej na lodzie, powiedział dla Live Science Martin Östholm, kierownik projektu w Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings, który jest jednym z archeologów, którzy odkryli petroglify.

Petroglify znajdują się wysoko na granitowej skale, na którą nie można się wspiąć, więc naukowcy zbudowali platformę do ich badania.

Bohuslän jest już znane ze swoich rzeźb naskalnych, w tym dzieł sztuki z epoki brązu wykonanych w Tanum, miejscu należącym do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Zespół poszukiwał nowych petroglifów w okolicy, kiedy natknęli się na porośniętą mchem ścianę skalną. Zauważyli na nim linie, które wyglądały na stworzone przez człowieka, więc usunęli mech, odsłaniając petroglify skrywające się pod spodem. Östholm powiedział, że ściana skały jest zbyt stroma, aby na niej stanąć, więc zespół musiał stanąć na platformie, aby wykonać prace archeologiczne.

Niektóre z nowo znalezionych petroglifów można zobaczyć na udostępnionych przez fundację zdjęciach. Zostały wyrzeźbione około 2700 lat temu. Na jednym z obrazów możemy zobaczyć coś, co wygląda jak 3 postacie ludzkie na długiej łodzi. Poniżej znajduje się obraz czegoś, co wygląda jak 2 konie ciągnące wóz z 4 kołami.

Zbliżenie petroglifów z wizerunkami zwierząt
Zbliżenie petroglifów z wizerunkami zwierząt | fot. Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

Petroglify obejmują wizerunki statków, ludzi i postaci zwierząt, w tym czworonożnych stworzeń, które mogą być końmi. Największy przedstawia statek o długości 13 stóp (4 metry) – wiele petroglifów ma od około 12 do 16 cali (30 do 40 centymetrów) długości.

Ludzie prawdopodobnie uderzali twardymi kamieniami o granitową ścianę skalną, aby stworzyć petroglify. Ta czynność odsłoniła białą warstwę pod spodem, dzięki czemu petroglify były dobrze widoczne, nawet z lądu lub z przepływających statków. Naukowcy twierdzą, że nie wiadomo, dlaczego ludzie stworzyli te rzeźby, ale mogły służyć do oznaczania własności.

James Dodd, badacz z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Tanums Hällristningsmuseum w Rock Art Research Centre Underslös w Szwecji, powiedział, że jeśli petroglify powstały w stosunkowo krótkim czasie, mogą opowiadać jakąś historię. Zauważył, że niektóre motywy – w tym rydwany, wozy i figurki zwierząt – były przedstawiane wielokrotnie.

Skała ze znalezionymi petroglifami
Skała ze znalezionymi petroglifami | fot. Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings

„Na podstawie powtarzających się motywów możliwe jest, że ta kolekcja postaci tworzy narrację” – Dodd napisał w e-mailu dla Live Science. Dodał, że badania innych petroglifów w regionie sugerują, że w niektórych przypadkach mogły być używane do tego celu, ale dokładne znaczenie w tym przypadku jest niepewne.

Petroglify zostały odkryte na początku maja 2023 roku, a badania nad nimi wciąż trwają.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Live Science | Foundation for Documentation of Bohuslän’s Rock Carvings