Aplikacje na iPhone’a są wciąż lepsze niż te na Androida

Znany androidowy bloger wyjaśnił w obszernym artykule, dlaczego dla niektórych aplikacji woli wracać do iPhone’a niż korzystać z nich na Androidzie.

Który system operacyjny jest lepszy, iOS czy Android? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników: z jakiego systemu korzystają Twoje kontakty? Który z nich będzie bardziej odpowiedni do Twojej pracy? A pod którym systemem aplikacje oferują lepsze doświadczenia? Wieloletni bloger Android Police Manuel Vonau napisał obszerny artykuł wyjaśniający, dlaczego aplikacje na iPhone’a są wciąż lepsze niż aplikacje na Androida i dlaczego wciąż wraca do swojego iPhone’a. Jako długoletni użytkownik iPhone’a z pewnością rozumiem, w jaki sposób doszedł do tego wniosku.

Chociaż przez lata testowałem kilka telefonów z Androidem, głównym powodem, dla którego aplikacje na iPhone’a wydają się mieć przewagę nad swoimi odpowiednikami na Androida, jest mniejsza liczba wersji modeli smartfonów na rynku. Możesz znaleźć wiele telefonów z Androidem o różnych możliwościach, procesorach, wyświetlaczach, aparatach itp. Ale Apple oferuje tylko kilka modeli iPhone’a do wyboru.

Mimo że Apple rozszerzył liczbę modeli, wszystkie są urządzeniami z najwyższej półki, które mogą korzystać z najbardziej wymagających aplikacji przez wiele lat. Co ciekawe, Manuel Vonau zauważa, że wbrew pozorom same aplikacje Google’a są również lepsze na iPhonie.

Mapy Google budują swoje trasy w locie, dając wrażenie ruchu. WhatsApp zapewnia odpowiednie przejścia, gdy otwierasz klawiaturę lub przesuwasz palcem, aby wrócić do wszystkich czatów. A YouTube oferuje bogatą, długotrwałą animację po przestawieniu telefonu do trybu poziomego.

– pisze Vonau w swoim artykule

Inną kwestią, na którą zwraca uwagę autor, jest to, że nawigacja gestami pod systemem iOS jest taka sama od czasu iPhone’a X, podczas gdy telefony z Androidem oferują różne metody nawigowania. Na przykład, w zależności od telefonu, powrót może wymagać naciśnięcia przycisku Wstecz, wykonania gestu cofnięcia lub zastosowania się do niestandardowej implementacji producenta urządzenia.

Na koniec, chociaż Vonau o tym nie wspomina, warto zauważyć, że właściciele iPhone’ów częściej płacą za aplikacje lub subskrypcje w aplikacji niż właściciele Androida. Serwis Statista udostępnił wykres, który pokazuje, ile ludzie wydają w sklepach App Store i Google Play Store oraz ile będą płacić w przyszłości — a różnica jest ogromna, szczególnie, że użytkowników Androida jest znacznie więcej!

Przychody z aplikacji mobilnych w sklepach App Store i Google Play (2021-2026)
Przychody z aplikacji mobilnych w sklepach App Store i Google Play (2021-2026) – dane rzeczywiste i prognozy | fot. Statista

Naturalnym jest więc, że programiści tworzą lepsze aplikacje dla użytkowników iPhone’a, ponieważ mają z nich większy, mimo że Android ma większą bazę użytkowników. Łącząc większe przychody, mniej pracy związanej z dostosowaniem aplikacji do różnych wersji telefonów i bazę użytkowników, którzy stale aktualizują swoje smartfony, możesz zrozumieć, dlaczego iPhone może oferować lepsze wrażenia korzystania z aplikacji niż smartfony z Androidem.

Podczas gdy Vonau twierdzi, że Android 14 to poprawi, użytkownicy nadal będą borykać się z innym problemem: brakiem telefonów z Androidem, które faktycznie zaktualizują się do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Z drugiej strony WWDC 2023 jest tuż za rogiem (odbędzie się już w poniedziałek 5 czerwca 2023 roku), a zdecydowana większość użytkowników iPhone’ów otrzyma aktualizację systemu iOS 17, gdy tylko będzie dostępny, i to zapewne nawet na 5-letnim iPhonie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police | BGR